Četrtek, 18. 10. 2012, 13.09
9 let
Prestižni cuvéeji, nevsakdanji luksuz
Kaj torej pomeni cuvée? Načeloma gre za vino, narejeno iz mešanice grozdja. Recimo, da je cuvée vinogradnikova najboljša kombinacija, lahko iz vina različnih sort ali pa celo iz vin različnih letnikov.
Pri šampanjcih pa je drugače. Cuvée pri šampanjcih pomeni, da gre za vino iz prvega stiskanja grozdja, se pravi iz najboljšega soka. Načeloma velja, da bi to bilo prvih 2000 litrov iz 4000 kilogramov grozdja. Da bi bila vsa zadeva še bolj zapletena, med šampanjci obstajajo tudi prestižni cuvéeji, cuvée de prestige, ki so najvišji rang šampanjca določene kleti. V svetovnem merilu med elito prestižnih cuvéejev ne spada prav veliko šampanjcev in njihova imena si velja zapomniti. Za vsak primer, če bi nas kje kdo povabil, naj si izberemo katerikoli šampanjec, ki si ga želimo. Tako bi si lahko naročili češnjo na smetanovi torti. Najbolj slavni šampanjski cuvéeji so Cristal Louisa Roedererja, Grand Siècle kleti Laurent-Perrier, Cuvée Femme kleti Duval-Leroy, Cuvée Sir Winston Churchill kleti Pol Roger in seveda Dom Pérignon iz Moët & Chandona. Slednji je bil tudi prvi prestižni cuvée, predstavljen leta 1936 z letino 1921. Čeprav je nemara še bolj eksluziven Cristal, ki ga je Louis Roederer od leta 1876 prideloval le za ruskega carja, prva javna letina pa je bila šele leta 1945. Temu je sledil Taittingerjev Comtes de Champagne letnik 1952.
V zadnjih desetletjih 20. stoletja je trendu sledila večina šampanjskih hiš in vsaka med njimi ima svoj prestižni cuvée. Skupaj s prestižem seveda pride tudi cena. Pravzaprav so slavni zaradi cene. Tam nekje od Krugovega Grand Cuvéeja za od sto evrov dalje pa do nekaj tisoč evrov za prestižne in posebne Dom Pérignone.