Sobota, 10. 1. 2015, 9.55
9 let
Po kranjski klobasi v vrsti za zaščito še štajerski hmelj

Evropska komisija je ta teden odobrila vnos kranjske klobase v register zaščitenih geografskih označb in jo tako dodala na seznam več kot 1.200 zaščitenih kmetijskih proizvodov v EU. To je že 22. slovenski proizvod, registriran pri komisiji, od tega je to 11. zaščitena geografska označba na ravni EU.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ima Slovenija pri Evropski komisiji še vlogo za zaščito štajerskega hmelja.
Državi sodelujeta tudi pri projektu zaščite istarskega oziroma istrskega pršuta, vendar je skupna vloga za registracijo za zdaj še vedno v prvi obravnavi na komisiji.
Komisija je namreč ob vstopu Slovenije v EU leta 2004 objavila tudi zaščitena imena za vina s poreklom iz Slovenije. Med njimi je bil tudi teran, to je v EU zaščiteno ime za vino z zaščiteno označbo porekla iz Slovenije, ki je pridelano na Krasu iz sorte refošk.
V skladu z uredbo Evropskega parlamenta in Sveta EU pa se ime sorte vinske trte, ki vsebuje zaščiteno označbo porekla ali zaščiteno geografsko označbo ali pa je iz nje sestavljeno, ne sme uporabljati za označevanje kmetijskih proizvodov.
Poleg zaščitene geografske označbe na ravni EU obstajata še zaščitena označba porekla in zaščitena tradicionalna posebnost.
Zaščiteno označbo porekla so pridobili piranska sol, prekmurska šunka, ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, tolminc, bovški sir, kraški med in mohant.
Kot zajamčene tradicionalne posebnosti so zaščiteni belokranjska pogača, idrijski žlikrofi in prekmurska gibanica.