Petek,
25. 10. 2013,
10.37

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 10. 2013, 10.37

9 let, 1 mesec

Kuhajte kot v Ljubezni na deželi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Recepti za značilne briške jedi, kot so jih pripravljale tekmovalke v šovu Ljubezen na deželi

Tekmovalke v resničnostnem šovu Ljubezen na deželi so iz dneva v dan bolj pridne in poznajo več opravil, ki ji jih je treba obvladati, če želiš biti žena gospodarja. Tako so si dekleta nadela predpasnike in poprijela tudi za kuhalnico ter se naučila tipičnih briških jedi.

Zeliščna frtalja

Veste, kaj je frtalja? Frtalja je preprosta kmečka jed, bogata z zelišči. Jed bo boljša, če boste uporabili sveža zelišča.

Težavnost: 1/5 Čas kuhanja: 10 minut

6 jajc 2 dcl mleka ščepec soli 7 žlic moke nasekljan peteršilj nasekljana stebla mlade čebule nasekljan drobnjak nasekljana blitva nasekljan koromač

V kozico ubijemo jajca in jih temeljito razžvrkljamo. Dodamo mleko, ščepec soli in moko ter mešamo toliko časa, da zmes postane tekoča in gladka. Očistimo, operemo in na drobno nasekljamo zelenjavo ter jo vmešamo v jajčno maso. V višjo ponev damo maslo, jo ogrejemo in vanjo vlijemo maso. Ko spodnji del postane lepo rjav, frtaljo previdno obrnemo na drugo stran in enakomerno zapečemo.

Bela polenta

Polenta se je razširila iz Furlanije in kmalu postala glavna briška jed, ki je nadomeščala kruh pri večini obrokov. V glavnem so jo kuhali iz bele koruzne moke, manj priljubljena je bila rumena (rusa) polenta, ki je veljala za jed revnih in je bila tudi nekoliko drugačnega okusa. Pravili so, da kdor je špekuliral, je kuhal rumeno polento, da so jo manj pojedli.

Težavnost: 1/5 Čas kuhanja: 40 minut

2 litra vode 750 gramov bele koruzne moke sol olje

V posodi segrejemo vodo, ko zavre, jo osolimo in dodamo žlico oljčnega olja. Enakomerno vmešavamo koruzno moko in mešamo z metlico za stepanje, da razbijemo morebitne grudice. Polento na zmanjšani jakosti kuhamo vsaj pol ure oziroma toliko časa, da se okoli nje naredi skorja. Takrat jo iz kotlička stresemo na leseno desko, narežemo in postrežemo skupaj s točem.

Toč z grahom

Težavnost: 3/5 Čas kuhanja: 40 minut

2 žlici masti 100 gramov pršuta ali pancete strok česna peteršilj koromač žlica pasiranega paradižnika pol litra goveje juhe pol kilograma graha

Na maščobi ocvremo koščke pancete ali pršuta in ko meso lepo postekleni, dodamo sesekljan česen in svež ali zamrznjen grah. Primešamo sesekljan peteršilj in liste koromača. Nato dušimo na zmerni jakosti in po potrebi zalivamo z govejo juho. Ko se grah zmehča, dodamo žlico paradižnika in pustimo še pet minut, da se okusi prepojijo. Postrežemo v krožniku za juho skupaj z belo polento, ki jo "točamo", pomakamo v toč. Zaradi" točanja" mora biti jed dovolj tekoča, ne pregosta.

Orehovi štruklji

Štruklje iz vlečenega testa so prva začela delati dekleta, ki so se vračala iz gospodinjske šole v Tomaju, to je bilo po letu 1920. Nadevali so jih s češnjami, jabolki, skuto ali kostanjem in jih spekli. Raje pa so imeli štruklje iz kvašenega testa.

Zahtevnost: 3/5 Čas kuhanja: 90 minut

Vlečeno testo: 500 g moke 2 jajci žlica olja slana voda Nadev: 300 g zmletih orehov 0,5 dl mleka 1 dl goste smetane 1 dl drobtin 100 g sladkorja 2 jajci cimet limonina lupina

Zabela: maslo drobtine sladkor cimet

Moko, jajci, vodo in olje vgnetemo v gladko in prožno testo. Oblikujemo hlebček, ki ga po celi površini premažemo z oljem, pokrijemo s pogreto posodo in pustimo počivati 30 minut.

Zmlete orehe prelijemo z vrelim mlekom, dobro premešamo in ohladimo. Posebej penasto umešamo rumenjake in sladkor, primešamo ohlajene orehe, dišave, smetano in trd sneg iz beljakov.

Testo razvaljamo na pomokanem prtu, ga tenko razvlečemo in po vsej površini enakomerno premažemo z nadevom. Debelejše robove odrežemo. Pomazano testo s prtom tesno zavijemo v štrukelj. Povežemo ga z vrvico, da se med kuhanjem ne odvije. Štrukelj kuhamo glede na debelino 30–45 minut. Nato ga položimo na desko, ki jo malo nagnemo, da voda odteče. Štrukelj pustimo stati 5 minut, nato ga odvijemo, narežemo na prst debele rezine, naložimo v skledo ali krožnik in zabelimo s praženimi drobtinami in posujemo s sladkorjem.