Ponedeljek,
18. 5. 2015,
13.06

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 18. 5. 2015, 13.06

8 let, 9 mesecev

Kako ugotoviti, ali je pecilni prašek še uporaben?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Da, tudi pecilni prašek se lahko pokvari. K sreči je trik, s katerim ugotovimo, ali je še uporaben, zelo preprost.

V kuhinjah, kjer peka ni vsakodnevno opravilo, se hitro zgodi, da kje v kotu kuhinjske omarice obtiči na pol prazen zavitek ali škatla pecilnega praška. Ko po več mesecih ali celo letih naletimo nanj, običajno roma v smeti, tisti bolj varčni pa se vendarle sprašujejo, ali bi ga bilo še vedno mogoče uporabiti.

V odprti embalaži zdrži okoli pol leta Praviloma je tako, da je pecilni prašek uporaben še šest mesecev po tem, ko smo odprli embalažo, v kateri je, pa naj bo to vrečka, plastična škatlica ali kaj drugega. Če uporabljate pecilni prašek v večji embalaži, ki je ne boste izpraznili takoj, je zato smiselno, da si na njej označite datum, ko ste jo odprli.

Preizkus uporabnosti Kaj pa če tega niste storili in se niti približno ne spomnite, kdaj ste načeli tisti pecilni prašek, ki ste ga izbrskali izmed sestavin za peko? Ali je še vedno uporaben, lahko ugotovite s preprostim trikom: v posodo stresite pol čajne žličke pecilnega praška in ga prelijte s četrt skodelice vrele vode. Če je pecilni prašek v dobri kondiciji, se bo takoj spenil. Če se ni, pa ga lahko mirne vesti zavržete.

Zelenjavne quesadille

Za tortilje: 400 gramov moke 1 čajna žlička soli 2 čajni žlički pecilnega praška 250 mililitrov tople vode

Zmešajte moko, pecilni prašek in sol. V mešanico postopoma prilivajte vodo in mešajte, da se moka sprime v grobe drobtine. Nato maso z rokami zamesite v gladko testo. Razdelite ga na 12 delov in vsakega oblikujte v kroglico. Pokrijte in pustite počivati 14 minut.

Kroglice na pomokani površini razvaljajte v čim tanjše kroge, ki jih sproti pecite na vroči ponvi – brez olja! Ko tortiljo položite v ponev, se bodo na njeni površini kmalu pojavili mehurčki. Obrnite jo in popecite še na drugi strani, pri čemer s kuhalnico ali lopatko pritiskajte nanjo po vsej površini. Ko na spodnji strani dobi rjave madeže, jo še enkrat obrnite, da se popeče še po drugi strani.

Pečene tortilje sproti polagajte v zloženo kuhinjsko krpo, ki jo dajte v plastično vrečko. Tako se bodo tortilje na pari zmehčale.

Za nadev:

1 rdeča paprika 1 bučka 2 mladi čebuli 50 gramov šampinjonov oljčno olje 150 gramov čedarja (ali starane gaude) sol in poper

Zelenjavo in gobe narežite na kocke in na dveh žlicah oljčnega olja prepražite, da se zmehča. Rahlo posolite, a ne preveč, ker bo tudi sir slan, in popoprajte.

Segrejte nizko ponev in vanjo položite tortiljo. Potresite z nastrganim sirom, čezenj naložite prepraženo zelenjavo, potresite s še malo sira in pokrijte z drugo tortiljo. Pecite okoli tri minute, nato obrnite in popecite še po drugi strani. Ponovite s preostalimi tortiljami in nadevom.

Quesadille razrežite na trikotnike in postrezite še vroče.