Ponedeljek,
5. 3. 2012,
7.43

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 3. 2012, 7.43

9 let, 2 meseca

Dva Simčiča v enem večeru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Naključno ali ne sta četrtkov večer v Ljubljani zaznamovala dva briška vinarja z istim priimkom - Marjan in Aleks Simčič s predstavitvama svojih vin.

Marjan Simčič je v vinoteki eVino predstavil nove letnike svojih izbranih vin s poudarkom na najprestižnejšima linijama Selekcija in Opoka. Kot je povedal, s tema linijama noče loviti trenutnih trendov oziroma mode: "Ta vina pije tisti, ki jih razume." Opoka se je pravzaprav rodila iz Selekcije, zanjo je izbral najboljše vinograde med tistimi, ki so prej dajali Selekcijo. Za Opoko pa so bili izbrani tisti z najboljšo lego oziroma zemljo, "kjer v vinu 'terroir' dominira nad sortnostjo". Prav to je po njegovih besedah najtežje – da v vinu prevladujejo značilnosti lege in zemlje, ne pa sorte.

Na degustaciji je Marjan predstavil štiri nove letnike. Prvi je bil sauvignon Selekcija 2009, vino, ki ga najlažje opišemo kot harmonično, ne preveč alkoholno, hkrati pa ne preveč sveže. V njem najdemo vse arome, značilne za sauvignon, a nobena od njih ni pretirana.

Sledili sta dve vini iz linije Opoka, rebula Opoka 2008 in chardonnay Opoka 2009, torej avtohtona in globalna sorta, vsaka s svojimi prednostmi in izzivi za vinarja. "Iz rebule je težje pridelati veliko vino kot pa iz dobro znanih sort, kot sta chardonnay ali sauvignon. Je avtohtona sorta, ki se je ni nikoli raziskovalo, kloniralo in podobno, ampak se jo je razvijalo s 'primitivnimi' metodami, kot je cepljenje. Če ni idealne lege, z avtohtono sorto ne moreš pridelati visoko kakovostnega vina." Po drugi strani pa je chardonnay globalna sorta z dobro znanimi značilnostmi: "Zato je težko narediti chardonnay, ki bi odražal 'terroir' oziroma nosil podpis vinarja." Marjan je prepričan, da mu je to z letnikom 2009, ki bo na trg prišel maja, uspelo: "Lahko rečem, da je to najboljši chardonnay, ki sem ga do zdaj pridelal".

Potem smo se premaknili k rdečim vinom in v kozarcih se je znašel modri pinot oziroma pinot noir Selekcija 2009. "Modri pinot je sorta, iz katere je v Brdih težko narediti veliko vino, zato se ga redko kdo loti. Je najelegantnejše vino z največjo intrigo, zaradi česar je pri poznavalcih zelo iskano, hkrati pa je najzahtevnejše in se ga tudi zato najmanj proizvaja." Predstavljeno vino po Marjanovih besedah še zdaleč ni doseglo vrhunca in bo zdržalo vsaj 20 let. Tudi sicer za vsa vina iz linij Selekcija in Opoka zagotavlja, da ob idealni hrambi zdržijo 20 let. Še dlje pa se bodo obdržala vina Teodor rdeče, predvsem tista v magnumih in jeroboamih (1,5-litrskih in trilitrskih steklenicah). Teodor rdeče 2006 je bilo tudi zadnje vino večera – izpraznila se je ena od 60 trilitrskih steklenic, ki jih je napolnil s tem letnikom.

Žal nihče ne more biti na dveh mestih hkrati. Medtem ko smo mi pokušali vina Marjana Simčiča, je v restavraciji hotela Cubo Aleks Simčič predstavljal svoja vina – blagovno znamko Edi Simčič, ki nosi ime Aleksovega očeta. Predstavil je tako večkrat nagrajene klasike kot novosti, ki so spremljale večerjo izpod kuhalnic Cubovih mojstrov. Predstavljena vina so bila tokata 2009, sauvignon 2007, chardonay 2002 in duet lex 2004 magnum.