Šotor na zagrebškem Trgu bana Jelačića, ki gosti festival čokolade Zagreb Chocofest, je ta konec tedna pokal po šivih.
Čeprav je ob vremenskih in cestnih razmerah zdrava pamet narekovala drugače, smo se konec tedna odpravili preverit ponudbo prvega festivala čokolade v hrvaški prestolnici. Po pregledu programa se je najbolj obetavna zdela sobota, ko so med drugim napovedovali tudi razrez čokoladne torte s premerom 15 metrov. A to naj bi se zgodilo že ob 11. uri dopoldan, mi pa smo v Zagreb vozili počasi in previdno in sprijaznili smo se, da od torte velikanke za nas ne bo ostalo nič. No, pozneje se je izkazalo, da je sploh ni bilo. Organizatorji so namreč torto zaradi njenih dimenzij nameravali razrezati na prostem, sneg, ki kar ni hotel nehati padati, pa jim je načrte preprečil.
Izostanek velikih čokoladnih imen
No, megatorte sicer ni bilo, a sladkosnedci v festivalskem šotoru niso ostali praznih rok in ust. Vstop na festival je bil brezplačen, zato je bila gneča nepregledna in do razstavljavcev se je bilo skoraj nemogoče prebiti. Hiter pregled "nastopajočih" je razkril, da so se za sodelovanje na festivalu odločili predvsem manjši, celo butični proizvajalci. Hrvaške "inštitucije čokolade", Kraša, namreč ni bilo, prav tako se je festivala izognil Kandit, edino znano ime, ki mu je pripadal tudi največji razstavni prostor, je bilo Zvečevo. Saj poznate njihovo čokolado Mikado ali pa veteranki Braco in Seka, kajne?
Slovenijo sta zastopala Gorenje in Lucifer Chocolate
Mednarodne korporacije je predstavljala eksotično zveneča ruska znamka čokolade A. Korkunov, ki je od leta 2010 last koncerna Mars. Med slovenskimi blagovnimi znamkami pa smo na prvi pogled opazili le Gorenje, ki je opremilo osrednji oder, kjer so se dogajali razni šovi in delavnice. Mi smo naleteli na izdelavo čokoladnih koktajlov, ki jo je spremljalo (delno uspešno) žongliranje s steklenicami. No, ko smo že pri slovenskih razstavljavcih – izkazalo se je, da je naše gore list tudi znamka Lucifer Chocolate, za katero smo, priznamo, slišali prvič. Predstavljali so jo hrvaški uvozniki, sicer pa Luciferjevo čokolado izdelujejo v Velenju.
Čokoladni bomboni in Agrokorjevo vino
Preostali razstavljavci so bili, kot omenjeno, razni manjši proizvajalci pralinejev in drugih čokoladnih izdelkov ter slaščičarne, med njimi pa so se znašle tudi knjigarna, potovalna agencija, kozmetični salon in pražarna kave. Manjkalo ni niti alkoholnih pijač, v glavnem se je mešalo koktajle na temo čokolade, mi pa smo se raje ustavili v Wine&Choco baru pod pokroviteljstvom Agrokorja. Tam so ponujali več različnih kombinacij vina (seveda Agrokorjevih znamk) in čokoladnih pralinejev z različnimi polnili.
Vstop je brezplačen, sladkanje pač ne
Končni vtis? Glede na to, da gre za prvo tovrstno prireditev v Zagrebu (v Opatiji festival čokolade prirejajo že nekaj let), bomo popustljivo rekli, da gre za dober začetek, glede na obisk pa so Zagrebčani takšen dogodek komaj čakali. Kot potožijo tudi slovenski organizatorji festivalov in sejmov, se podjetja sredi gospodarske krize zaradi dodatnih stroškov le stežka odločijo za sodelovanje na tovrstnih dogodkih, zato seznam sodelujočih verjetno ni tako pester, kot bi lahko bil. Morda pa bi vseeno raje videli, da bi za vstop na festival zaračunavali vstopnino. Gneča bi bila malo bolj znosna, razstavljavci pa bi si lahko privoščili ponuditi tudi kakšen brezplačen vzorček za degustacijo. Zdaj je bilo namreč treba plačati vsak praline ali v čokoladno fontano namočen kos sadja.
Valentinovo v znamenju kuhanja v parih
Sicer pa Zagreb Chocofesta še niste zamudili v celoti. Glede na to, da se obeta lepše vreme, lahko žrtvujete današnji ali jutrišnji popoldan in se odpeljete v Zagreb. Predvsem jutrišnje dogajanje je lahko popestritev praznika zaljubljencev – ob 18. uri se bo namreč začel veliki kuharski šov Kuhajmo z ljubeznijo, v katerem bo 20 parov pripravljalo čokoladne sladice in jih spajalo s primernimi vini.