Ponedeljek,
22. 10. 2012,
14.56

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 10. 2012, 14.56

9 let, 2 meseca

Bi za večerjo v "prime-time" terminu plačali več?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nekatere newyorške restavracije razmišljajo, da bi ob urah, ko imajo največjo gnečo, dvignile cene.

New York se lahko pohvali z enimi najdražjih, pa tudi najbolj cenjenih in najbolje ocenjenih restavracij na svetu – v Michelinovem vodniku za leto 2013 je vsaj eno zvezdico dobilo rekordnih 66 restavracij. Nič čudnega, da za rezervacije v tistih najbolj znanih vlada prava borba. Ne le, da si je treba mizo zagotoviti tedne ali celo mesece vnaprej, nekateri si poskušajo mizo priboriti tudi s podkupovanjem osebja.

Glede na to, da so se gostje za prosto mizo pripravljeni odpovedati dodatnim nekaj bankovcem, se je vodjem nekaterih restavracij utrnila nova poslovna zamisel: zakaj ne bi ob najbolj zaželenih terminih, na primer v petek med pol osmo in pol deveto zvečer, dvignili cen? Podobno pot so že ubrali newyorški taksisti, ki za vožnjo med 20. in 6. uro zaračunajo več kot čez dan.

Popust za manj ali podražitev za bolj zaželene termine? Takšne podražitve bi bile sicer nadgradnja ukrepov, ki so jih do zdaj že uvedle številne restavracije – v manj zaželenih terminih namreč nudijo določene popuste. Tako lahko v znani manhattanski restavraciji Le Cirque jeste ceneje, če mizo rezervirate v ponedeljek popoldan namesto v petek zvečer, v restavraciji verige Capital Grille na Wall Streetu, kjer imajo največ strank ob delovnikih, pa popuste ponujajo ob sobotah.

Če so se popusti ob manj priljubljenih terminih dobro obnesli, pa ni nujno, da se bodo tudi podražitve ob bolj zaželenih urah. "Ljudje se strinjajo z različnimi cenami za različne termine, pomembno pa je, kako te razlike predstavimo," je za New York Times pojasnila profesorica Sheryl E. Kimes z univerze Cornell. "Če rečemo, da bo račun ob delovnih dnevih za 20 odstotkov nižji, bo to gostom veliko bolj všeč, kot če rečemo, da bo ob koncu tedna 20 odstotkov višji."