Torek,
23. 4. 2013,
9.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 4. 2013, 9.38

8 let, 9 mesecev

Ali bi jedli kamelje meso?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Francoski predsednik François Hollande je pred kratkim v zahvalo za vojaško intervencijo v Maliju dobil kamelo. Nastanili so jo pri družini v Timbuktuju. A družina je kamelo pojedla.

Ko so novico objavili evropski mediji, je vzbudila zgražanje – ne zato, ker je bil predsednik ob kamelo, temveč zato, ker so jo pojedli.

Tako kot nedavni škandali z vrstami mesa, ki se pojavljajo v izdelkih, je tudi ta novica odprla vprašanje kulturnih razlik. Konji za Slovence da, za Britance ne. Kamele za Berbere da, za londonskega župana ne. Ko so namreč londonskemu županu Borisu Johnsonu pred kratkim v Abu Dabiju priredili večerjo in mu postregli s pladnjem kameljega mesa, se je zatopil v svoj pametni telefon in preskočil ponudbo mesa. Čeprav je kamelje meso na Bližnjem vzhodu delikatesa za posebne priložnosti. Še posebej je cenjena grba, ker je mehkejša in bolj mastna.

Stvar je v tem, da so naši kulturni stereotipi tako močni, da nam onemogočajo celo primarno človekovo radovednost. Ali vas ne zanima, kakšen okus ima nekaj, kar je za druge narode jed za posebne priložnosti? Mene osebno zelo zanima. In iz prve roke vam povem, da je kamelje meso prav okusno, podobno teletini, kamelje mleko in jogurt pa sta kalorični bombi.

V Evropi postaja kamelje meso eksotična delikatesa. Uvažajo ga iz Avstralije, kjer so se odločili, da bodo zmanjšali število divjih kamel. Kamelje meso je dobro, dokler je mlado, starejše kamele imajo trdo in pusto meso, ki potrebuje dolgotrajno kuhanje in dolgo mariniranje. Francoski legendarni kuharski mojster Alain Ducasse je v restavraciji v Dohi kamelje meso pet dni dušil na minimalnem ognju in ga postregel z račjimi jetri. Najboljše pa je v taginih in karijih, čeprav je prijetno tudi v kebabih.

Pri nas ni kameljega mesa. Še noji in krokodili so preveč eksotični, kaj šele kamele. Zato vam ponujamo recept za arabski riž, v katerem lahko namesto kameljega mesa uporabite govedino ali jagnjetino. Če ga postrežete na velikem pladnju in ga gostje jedo z rokami, se vam bo zdelo, da ste sredi puščave.

Arabski riž 3 skodelice riža (najbolje basmati) 1 kg govedine (ali jagnjetine, lahko s kostmi ali brez) glavica česna manjša čebula pločevinka čičerike paradižnik pol skodelice rozin pol skodelice oreščkov (neslani arašidi, mandeljni, pinjole ipd.) maslo (najbolje ghee maslo) žlica ingverjeve paste pol žličke kurkume ščep žafrana (lahko žafranika) pol žličke popra pol žličke orientalske kumine pol žličke mletega čilija pol žličke cimeta četrt žličke mletih nageljnovih žbic četrt žličke mletega koriandra nekaj zrn strtega kardamoma grški jogurt sol

Meso operite, narežite na kose, posolite in ga nekaj časa pustite stati. Riž kuhajte v veliko vode, dokler ni na pol kuhan. Dodajte mu žafran. V posodi raztopite maslo, dodajte nasekljano čebulo in strok strtega česna, ingverjevo pasto (če je nimate, lahko ingver strete v stiskalnici za česen) in začimbe. Popražite, da začimbe zadišijo. Dodajte na kose narezano meso in ga rahlo popecite. Dodajte še na koščke narezan paradižnik, čičeriko, rozine in skodelico vode ter pustite, da se poduši. Na maslu popražite oreščke. Medtem odcedite riž. V visoko posodo dajte malo masla, nato eno plast mesa z začimbami, oreščke, nekaj žlic jogurta, riž, ponovno meso, oreščke, jogurt in riž. Pokrijte in na majhnem ognju kuhajte, dokler riž ni kuhan. Postrezite z jogurtom.