Deja Crnović

Četrtek,
30. 7. 2015,
14.16

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 30. 7. 2015, 14.16

7 let, 9 mesecev

Ste pogosto sarkastični? Odlično, to koristi možganom.

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sarkazem ni pretirano cenjen, a na Harvardu so ugotovili, da uporaba in poslušanje sarkazma povečujeta ustvarjalnost.

Intervju s Caro Delevingne v ameriški jutranji oddaji je bil deležen precej kritik zaradi igralkinega sarkazma, ki ga ameriški voditelji in voditeljice niso razumeli. Ti so ji zastavljali pokroviteljska vprašanja, kot je: "Ali ste prebrali knjigo, po kateri je posnet film?" Manekenka in igralka je odgovorila, da ne, niti scenarija, ves čas snemanja je bolj kot ne improvizirala. Njenega sarkazma v studiu oddaje Dobro jutro, Sacramento niso sprejeli z navdušenjem, zato so sledila vprašanja, ali je igralka morda slabe volje ali utrujena.

Na številne kritike zaradi igralkinega vedenja, ki naj ne bi bilo profesionalno, je Cara Delevingne na Twitterju odgovorila, da nekateri pač ne razumejo sarkazma, a če je verjeti raziskovalcem in raziskovalkam s Harvarda in Columbie, bi ji morali biti vsi skupaj hvaležni. Poslušanje in uporaba sarkazma namreč spodbujata našo ustvarjalnost.

Sarkazem zahteva več intelektualnega napora Raziskovalci in raziskovalke so s pomočjo štirih različnih testov merili, kako sarkazem, naj gre za njegovo uporabo ali komunikacijo z osebo, ki sarkazem uporablja, vpliva na način razmišljanja, predvsem na ustvarjalnost.

Tako osebe, ki so uporabljale sarkazem – opredelili so ga kot "izražanje nasprotnega od tistega, kar zares čutimo, z namenom izražanja pravega pomena" –, kot tiste, ki so komunicirale z osebo, ki je uporabljala sarkazem, so se na preizkusu ustvarjalnosti odrezale bolje. Večja ustvarjalnost ni bila odvisna od vsebine pogovora.

Kljub domnevni sovražnosti je sarkazem koristen Čeprav se nad sarkazmom številni zgražajo, pa je ta lahko dobra vadba za možgane. Oblikovanje stavkov tako, da govorimo nasprotno od tistega, kar sporočamo, očitno zahteva malce več možganskega napora kot neposredna komunikacija, možgani, pripravljeni na sarkazem, pa so bolj pripravljeni tudi za druge ustvarjalne podvige.

Voditelja in voditeljica jutranje oddaje na ameriški televiziji so se sicer zgražali nad odnosom mlade britanske igralke, če bi sarkazem razumeli, pa bi ji bili lahko hvaležni, da je spodbudila njihovo ustvarjalnost.