Četrtek, 12. 5. 2011, 16.28
9 let, 2 meseca
Slovenski filmi v Cannesu: daleč stran od zlate palme

V času sprehodov glamuroznih zvezdnikov po rdečih preprogah filmskih premier festivala v Cannesu se v okviru dogajanja in nedaleč stran od fotografskih bliskavic vzporedno odvija tudi javnosti bolj ali manj neprivlačen filmski sejem Marche du Film, tako imenovana filmska tržnica, kjer skuša v desetih dneh s projekcijami za producente, agente in preostale filmske pomembneže nase opozoriti prek 300 filmov s celega sveta. Tam se tudi letos predstavilo nekaj slovenskih filmov.
Letos se bodo za pozornost evropskih in svetovnih veljakov filmske produkcije borili trije slovenski celovečerni filmi: Archeo Jana Cvitkoviča, Lahko noč, gospodična Metoda Pevca in nizkoproračunski Izlet (posneli so ga namreč kar s pomočjo fotoaparata) avtorja Nejca Gazvode.
Med njimi bo tudi Jelka Stergel, pomočnica direktorja filmskega centra (ki za nekatere filme financira predstavitev na sejmu), ki pa nas je med pogovorom takoj podučila, da je priljubljen izraz filmska tržnica neprimeren, saj, kot pravi: "To ni nobena tržnica, saj ne prodajamo solate, ampak se tam med seboj o poslih dogovarjajo filmski prodajni agenti."
Slovenski filmi daleč od blišča
Priznava, da tudi sama opaža, da slovenska javnost pogosto meša sejem s tekmovalnim, prestižnim delom canskega festivala, kjer se predstavljajo najbolj pričakovani filmski projekti leta in kjer se pod žarometi sprehajajo zvezdniški igralci in režiserji svetovnega merila. Je pa res, da se slovenskim filmom včasih obrestuje tudi udeležba na, v primerjavi s prestižem uradnega festivala, "neuglednem" filmskem sejmu. Pove, da je bil, kar zadeva distribucijo, v zadnjih letih najbolj uspešen Cvitkovičev Odgrobadogroba (2005), ki se je uvrstil na španski filmski festival v San Sebastianu.
Slovenskega celovečerca v uradni tekmovalni sekciji filmov, ki se potegujejo za slovito cansko zlato palmo, še nismo dočakali.
Smo premajhni, da bi nas opazili?
Je razlog morda v tem, da kot majhna država z omejeno filmsko produkcijo težko vzbudimo zanimanje najprestižnejšega filmskega festivala na svetu? Kljub tradiciji festivala se zdi, da je iz leta v leto bolj natrpan s slavnostnimi premierami komercialnih hollywoodskih produkcij, ki sicer niso v tekmovalnem delu filma, a so dobri za propagando (letos je takšen na primer film Woodyja Allena Midnight in Paris z Owenom Wilsonom in Rachel McAdams), in tekmovalnimi filmi vedno istih, že kritiško dolgo uveljavljenih režiserjev (npr. španskega Pedra Almodovarja)?
Jelka Stergel pravi: "Res je, da na Cannesu obstaja tako imenovani železni repertoar oziroma režiserji, ki se jim praktično ni treba truditi za uvrstitev v tekmovalno sekcijo, saj jih organizatorji povabijo, ne da bi si film sploh ogledali. Se mi pa ne zdi, da bi se festival pretirano populariziral, menim, da ohranjajo izvrstno ravnovesje med bliščem in izjemno kritično selekcijo filmov."