Ponedeljek, 21. 5. 2012, 9.47
7 let, 7 mesecev
Narat

Boštjana Narata smo do leta 2010 poznali predvsem kot člana zasedbe Katalena, nato pa se je s kantavtorskim prvencem Strah je odveč malce odmaknil od zvočnega obilja Katalene in pred poslušalca postavil (le) svoj glas in kitaro.
Dve leti zatem je tu plošča Konec sveta vedno pride nenapovedano, ki sicer še vedno ostaja v okvirih kantavtorsva, ko gre (razen pri skladbi Režem ovinke, ki je delo Matevža Kolenca) za razmerje avtor – izvajalec, se pa Naratovi kitari pridruži še pestra spremljevalna zasedba inštrumentov. Aranžmajsko tako plošča, ki sicer ponuja dvanajst pesmi, zagotovo ni pusta in tudi zato precej drugačna od prve.
Pesmi, ki se vsebinsko ne odmikajo od zasnov na prvencu, odstirajo paleto čustev in doživetij, razvrstimo jih lahko vse od mehkih balad (Jutra, pri katerih za dodaten podton nežnosti poskrbi vokal Mine Špiler, Tistim, ki ne vedo, Tisti, ki zna, in ona, ki ve in Zdi se), grenkobno življenjskih (naslovna Konec sveta vedno pride nenapovedano, Star mož, Če padeš po tleh), za trenutke družbene kritike in ostrine pa poskrbita predvsem Egon, strateško postavljen na sredino dvanajsterice, ter Romeo in Julija.
Zgodba zase so tudi besedila, ki bi svoje življenje z lahkoto živela tudi brez zapete različice in glasbene spremljave ter so tako morda eden najpomembnejših gradnikov avtentičnosti Naratovega kantavtorstva, ki nas na trenutke popelje v ero Tomaža Pengova in med kitarske balade Andreja Šifrerja iz devetdesetih. Natančno sem premeril čas in prostor, da bi naju našel spet na istem kraju, spraševal vogale in natakarje, če vedo, kdo si. Potepuškim psom sem kupoval kosti in upal, da poznajo vonj tvojih rok. Tiho sem tulil tvoje ime, ki ga ne poznam. Čakal sem, da pade ves dež, čakal, da se izsije sonce, dočakal sem račun in odšel drugam (Zdi se).
Konec sveta vedno pride nenapovedano je dobra in zanimiva plošča, ki vsebuje vse in dovolj, da si jo boste zavrteli med vožnjo z avtom ali na deževen dan doma ter jo želeli doživeti še na koncertu. Nekaj skladb pa se lahko zasluženo nadeja tudi radijskih "prime time" minut.