Ponedeljek,
23. 2. 2009,
11.41

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 2. 2009, 11.41

9 let, 1 mesec

Intervju: Anže Koron

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pogovor z režiserjem Siddhartinega spota Vojna idej.

Kako je prišlo sploh do sodelovanja s Siddharto in Veto Group? Projekt Saga poznamo že od samega začetka, ko so do nas prišli z idejo, da bi za njih pripravljali video vsebine za portal Siol. Za produkcijo vseh spotov planiranih za ta projekt so potrebovali tudi produkcijsko ekipo in tako smo iz prvotne ideje hitro prešli na dogovor. Pripravljen koncept albuma in zgodbe spotov so nam bile všeč, ideja pa nam je predstavljala ogromen izziv, saj se takih projektov pri nas loti zelo malo ljudi. Seveda je izbor NuFrame ekipe za ta projekt velika potrditev našega predhodnega dela, prav tako pa tudi kreativni izziv, saj so vsi predhodniki ustvarili izjemen asortima video spotov, ki jih bo težko preseči vendar mislim, da se nam jim je uspelo postaviti ob bok.

Koncept zgodbe je bil že pripravljen s strani Veto Group. Kako se je ekipa NuFrame lotila zadeve? Siddharto tako ali drugače najbrž že dobro poznate pa vendar … Koncept albuma, njegova zgodba in vizualna podoba je delo Veto Groupa in Siddharte. Sama zgodba albuma in ilustracije so epske, zgodbo osrednjega lika albuma in njegovega popotovanja smo razbili na več delov, vsak del zgodbe bo dobil svojo vizualno podobo. Odločili smo se, da bomo sledili ilustracijam in ustvarili imaginarni svet gibljivih sličic. Veto Group je pripravil koncept, sam sem napisal scenarij, Matej Jenko pa je zrisal scenosled.

Vojne idej kot ste jo doživeli s snemalno ekipo? Zgodba spota Vojna idej je spopad Mesta - pokvarjenosti in Narave - čistosti, ki ju ločuje reka, rdeča nit celotnega albuma. Za nas je sam koncept pomenil vojno živcev in spopad s časovnimi termini. Ideja sama pa je premaknila našo kreativo in zmožnost ustvariti tak spot na stopnjo višje v znanju in poznavanju samega procesa kombiniranja žive slike in računalniške animacije. Ker ekipa NuFrame združuje produkcjio in postprodukcijo je v tem primeru levji delež padel na postprodukcijo.

Kje je bilo glavno prizorišče snemanja? Snemanje je potekalo dva dni, en dan v decembru, ko smo snemali člane Siddharte in en dan v januarju, ko smo posneli še zgodbo samega spota. Ker gre za surrealističen svet, realne lokacije niso prišle v poštev, zato smo snemali na plavo ozadje, ki smo ga nato v postprodukciji iz slike odvzeli in nadomestili z računalniško generiranim ozadjem.

Koliko je realnega ozadja in kolikšen del je animiran?

Sama postavitev scene prvega snemalnega dne ni bila zahtevna, postaviti je bilo treba le plavo ozadje in ga pravilno osvetliti, vendar nam je preglavice delalo 4 tone kamenja, ki smo ga navozili v studio za podlago bandu njihov edini realni element v spotu. Za drugi snemalni dan smo potrebovali 6 statistov, glavnega junaka, pol tone peska in rastlinje. To so dejansko posneti elementi, vse ostalo je bilo narejeno v postprodukciji. Iz nič smo sestavili celoten videospot, od likov, okolja, animacij, scenarija in situacij, kar nam je odlično uspelo.

Razlika Vojne idej in ostalih video spotov, ki ste jih delali do sedaj? Pred Vojno idej smo že sodelovali na različnih projektih, ki so bili zahtevni z postprodukcijskega stališča. Ugotovili smo, da nam najbolj leži kombinacija animacije in žive slike, tako da bomo tudi po tem projektu ostali v teh vodah. Videospot je bil posnet na kamero Red One, katere tehnologija je povzročila pravo revolucijo v digitalni tehniki snemanja, saj je dober približek filmski tehnologiji vendar cenovno mnogo bolj ugodna in postprodukcijsko zelo bolj prijazna za kasnejšo obdelavo slike.

Kako številčno ekipo terja produkcija takšnega video spota? Na projektu je tako ali drugače sodelovalo okoli 25 ljudi, od direktorja fotografije, maskerke, kostumografov, lučkarjev, animatorjev, kompozitorjev, asistentov, 3D artistov, ilustratorjev, producentov itd. Ekipa je bila zelo obsežna vendar pri tako zahtevnem projektu to ni tako veliko. Definitivno bi nam na kakšni točki ustvarjanja dodatna pomoč prav prišla.

Kako ste bili zadovoljni s samim procesom dela, ekipo in seveda Siddharto? Med samim procesom smo se naučili veliko stvari, kakšne na novo, kakšne smo samo ponovili, določene stvari so nas presenetile, naučili smo se na koga se lahko zanesemo, kje se lahko še izboljšamo in kako se dela znotraj velike ekipe. Hvaležni smo vsem za pomoč pri nastanku tega spota. Fantje iz Siddharte so se izkazali kot zelo profesionalen in potrpežljiv team, do tega trenutka celo najbolj profesionalna skupina, s katero smo imeli priložnost delati.

Kakšna poslastica torej čaka vse Siddhartine fan-e? S končnim izdelkom smo zelo zadovoljni. Siddhartini fani pa se lahko pripravijo na prvi vizualni del v Saginem mozaiku. Upamo da bo presegel njihova pričakovanja.