Četrtek,
16. 5. 2013,
10.40

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 16. 5. 2013, 10.40

9 let, 1 mesec

Cannes 2013: peneče vino in ples v dežju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Namesto lanske kamele so letošnjo odprtje festivala zavzeli plesalci, ki so se v duhu filma Veliki Gatsby zavrteli v divjem slogu 20. let.

Lani je obiskovalce najbolj prestižnega filmskega festivala, 65. festivala v Cannesu, pozdravil film Kraljestvo vzhajajoče lune Wesa Andersona. In če je na večer ob odprtju vso pozornost ukradel Sacha Baron Cohen, ki se je za promocijo svojega takrat aktualnega filma Diktator v svojem slogu prelevil v Generala Aladeena in na rdečo preprogo pripeljal dve dolgonogi rjavolaski ter veliko slinasto kamelo, ob čemer je razkazoval svoj talent za fizično komedijo, je odprtje 66. Cannesa minilo v malce bolj uglajenem slogu – navsezadnje je festival odprl Veliki Gatsy Baza Luhrmanna.

V slogu predelave Fitzgeraldovega romana o skrivnostnemu milijonarju v podivjanih 20. letih 20. stoletja so po rdeči preprogi priskakale plesalke v kratkih, z resicami okrašenih oblekicah in seveda njihovi plesni partnerji v za tiste čase značilnih oblekah, telovnikih in čepicah.

Ker vreme tokrat odprtju ni bilo tako zelo naklonjeno, so se pod tamkajšnjimi palmami sprehajali tudi dežniki. Članica žirije Nicole Kidman, ki se je proti kinodvorani Grand Theatre Lumiere sprehodila v beli obleki z izvezenimi cvetlicami, se je ob nujnosti dežnika pošalila: "Odpihnilo me bo! Počutim se kot Mary Poppins!"

Avstralska igralka bo v prihodnjih dvanajstih dneh pomagala pri odločanju, kateri od filmov si bo prislužil zlato palmo – pri tem ji bo pomagal predsednik žirije Steven Spielberg, pa tudi režiser Ang Lee, igralec Christoph Waltz, romunski filmski ustvarjalec Cristian Mungiu, japonska režiserka Naomi Kawase, francoski igralec Daniel Auteuil, indijska igralka Vidya Balan in škotska režiserka Lynne Ramsay.

Vse močnejše vezi med Cannesom in Hollywoodom Ko se je po rdeči preprogi sprehodil Leonardo DiCaprio, glavna zvezda filma Veliki Gatsby, so ga, kot piše Reuters, tam pričakali aplavz in navdušeno vzklikanje, veliko navdušenja pa je požel tudi sam Spielberg.

Izbira Velikega Gatsbyja za otvoritveni film sicer velja za presenečenje – navadno ta čast pripade filmom, ki velikega platna pred tem še niso ugledali, medtem ko je Gatsby premiero že doživel čez lužo. Nekateri strokovnjaki menijo, da so se tako odločili, ker se v zadnjih letih izrisuje vse močnejša vez med festivalom, ki sicer ceni kakovostno neodvisno produkcijo, in tistim, kar ponuja Hollywood.

Veliki Gatsby je sicer kritike precej razdelil – nekateri ga zaradi živahnega, opernega, hrupnega in ekscesnega pristopa hvalijo, drugim pa je ravno tovrsten pristop, ki zasenči delo igralcev, odveč. Kot je na odprtju festivala povedal Luhrmann, ga kljub negativnim kritikam obisk kinematografov ne skrbi. "Posnel sem Moulin Rouge. Tudi filma Romeo + Juliet in Strictly Ballroom nista nikoli prejela ravno ogromno kritiške hvale. Pomembno mi je, da ga ljudje hodijo gledat." Obenem je pripomnil tudi, da se je v prejšnjem tednu prodalo več izvodov Fitzgeraldovega romana kot v času avtorjevega življenja.

Obeta se nekaj divjih dni Otvoritveni večer je tako pozdravil skoraj dvotedenski natrpan urnik svetovnih premier in penečega vina polnih zabav – do konca festivala, 26. maja, naj bi se tam zvrstilo več sto filmov, okoli 40 tisoč s filmi povezanih ustvarjalcev pa bo tam iskalo nove zveze in načine za uresničevanje svojih filmskih načrtov.

Lani si je zlato palmo sicer prislužil film Ljubezen Michaela Hanekeja, ki je zatem po nizu najrazličnejših nagrad dobil tudi oskarja za tujejezični film, dobil pa je tudi oskarjevi nominaciji za najboljši film in režijo.

"Oskarji so popolnoma druga stvar," je v Cannesu dejal član žirije Ang Lee, ki je na letošnjih Oskarjih v kategoriji za najboljšo režijo premagal Spielberga. "Cannes je bolj umetniško usmerjen, podelitev oskarjev, kjer o nagrajencih odloča 6 tisoč članov Akademije, pa je bolj tekmovanje v priljubljenosti. Ta festival poganjajo bolj avtorski filmi, seveda pa so tudi pri maloštevilni žiriji mogoči predsodki."