Cene energije rastejo, prav tako zanimanje ljudi za možnosti varčevanja z njo. Ogrevanje stanovanja je daleč največji strošek, ki ga vsak lastnik plačuje za svoje stanovanje.
O ukrepih za zmanjšanje tega stroška smo dobro seznanjeni iz dnevnega časopisja, kjer so vplivi izolacije, oken in regulacije pogosta tema. Na žalost pa so ti ukrepi predragi in ne dovolj učinkoviti, če za varčevanje nismo stimulirani. Še vedno bo nekaj stanovalcev imelo odprto okno na pregib skozi celo zimo, za nameček bo marsikdo pri tem oblečen le v kratke rokave ... Rezultat je, da vsi za ogrevanje plačujemo preveč, neglede na to, koliko sami varčujemo. Kaj storiti, da bodo ljudje v resnici začeli smotrno uporabljati energijo? Do sedaj najboljši način za dosego tega cilja je plačevanje ogrevanja po dejanski porabi. Pri tem se daleč najbolje izkažejo stroškovni delilniki toplote, ki jih pričvrstimo na vsak radiator v stanovanju. To je najcenejša, najučinkovitejša in hkrati največkrat edina možna pot do tega, da vsak posameznik začne varčevati s toploto na njemu sprejemljiv način, ne da bi pri tem trpelo udobje v prostoru. Ali bomo bolje zatesnili okna in jih manj odpirali, ali bomo priprli radiatorske ventile, ko gremo na dopust oz. vikend... je naša stvar. Morda pa bomo samo znižali temperaturo v stanovanju? Ne pozabimo: samo za 1°C nižja temperatura v prostoru pomeni do 6% prihranka pri energiji!
Kolikšni so prihranki? Po vgradnji delilnikov toplote se prihranki največkrat gibljejo med 20 in 30% (ponekod do 40% in redko pod 17%), tako da se investicija povrne že v letu ali dveh. Prav tako ne preseneča, da plačevanje po velikosti stanovanja (po kvadraturi) stanovalci sami od sebe zavračajo kot zastarel in nepravičen način. Kako veliki so prihranki energije na državnem nivoju pa se zamislimo ob dejstvu, da je plačevanje toplote po dejanski porabi obvezno v nekaterih najrazvitejših evropskih državah! Pavšalno plačevanje je stvar preteklosti.
Danski sistem merjenja Obračunavanje stroškov toplote vrši podjetje Brunata. V svojih izračunih poleg fiksnih in deljivih stroškov upošteva tudi redukcijske faktorje za vremensko izpostavljene lege stanovanj (stanovanja na vogalih, pritličju in vrhu stavbe). Danski sistem merjenja in obračunavanja je s svojo skoraj 90 letno tradicijo zagotovilo, da boste s pravično delitvijo stroškov toplote prihranili velik del denarja za ogrevanje, s tem zmanjšali zneske na položnicah, ki se brez izjeme vsak mesec znajdejo v naših nabiralnikih in ga porabili za druge namene.
Če želite izvedeti več o možnostih prihrankov toplote nas pokličite na telefonsko šteilko 01-565-77-90 ali obiščite našo spletno stran www.brunata.si.
Ko plačate le, kolikor porabite!