Sobota, 27. 10. 2012, 15.03
9 let, 1 mesec
Polona Pačnik: "frišno" naslikana slovenska mitologija

Mogoče jo, če kaj klikate med domačimi blogi, poznate kot Frišno. Je avtorica bloga Frišno novo jutro, prek katerega smo spoznali tudi njene čudovite, strašno duhovite in ne prekičaste ilustracije, ob katerih kdaj res ne veš, ali so nastale za šalo ali zares. Iz njenih zapisov in avtorportretov si lahko ustvariš prvi vtis: je ustvarjalka, je mama, ima psa in res rada bere, življenje z njo mora biti res "džazno", kar je izraz, ki ga sama večkrat uporabi za opisovanje super in vznemirljivih stvari. In Polona Pačnik je prav zares "džazna" – tudi ko sredi ljubljanskega parka Tivoli pred fotografskim objektivom kot nasmejana matadorka kaže rdečo kuhinjsko krpo s posrečenimi pujski.
Starodavne vzorce, like in zgodbe želi na sodoben in humoren način vpeljati v današnji vsakdan. Izhaja iz sebe, vedno ustvarja tisto, kar jo navdihuje in nasmeji. Iz tradicije vzame, kar ji je všeč, in motive preoblikuje tako, da so prilagojeni modernemu času, domu in človeku. Vedno pa ima v mislih predvsem uporabnost predmeta. "Zelo rada imam lepe stvari in raje imam superlep koš za smeti kot pa ne vem kako lep kipec, ki samo stoji."
"Takrat sem tudi delala ilustracije za knjigo o slovenski mitologiji, za katere sem naredila obširno raziskavo na štirih skicirkah. Notri so bili vsi ti slovenski vzorci, etnografski elementi ..." pripoveduje, od kod črpa ideje. No, poleg še ene reference na popularno kulturo, s pomočjo katere se polni njena skicirka – televizijske serije Dawnton Abbey, ki jo navdušuje s kostumi in scenografijo. "Preučevala sem vzhodnoevropsko ornamentaliko, za naše območje je na primer drevo življenja prav tako značilno, kot so za Kreto boginje s pladnji," razlaga in pove, da ji gredo ob prebiranju takih študij kar kocine pokonci. "Tudi za nas značilne vezenine, ki jih imamo recimo na narodnih nošah, so bile zaščita proti zlim duhovom."
Nekoč bi rada svoje ilustracije prenesla tudi na kuhinjske prte ali posteljnino ter druge izdelke. Spet pa se ji zdi, da v naše okolje spada laneno blago, saj nismo dežela bombaža, lan pa je del naše tradicije. "Prepovedala bi mesečne izlete v Ikeo, iz vseh strani poka od poceni stvari," meni ilustratorka in oblikovalka, ki se trudi obuditi našo tradicijo na način, ki bi bil všeč s sodobno tehnologijo in hitro produkcijo obkroženim ljudem. "Miklavževi kruhki, jaslice iz kartona, Gaspari ... vse to je dandanes skoraj pozabljeno, jaz pa želim tradicijo obuditi na svež način."