Sreda,
18. 5. 2011,
13.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 18. 5. 2011, 13.28

9 let

Najlepše hiše sveta v Ljubljani

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ploščadi Ajdovščina v Ljubljani je na ogled razstava najlepših hiš z vsega sveta.

Na razstavi je v obliki fotografij in načrtov predstavljenih 46 najboljših projektov, izbranih iz globalne arhitekture zadnjih dveh let, ki so se prijavili na tradicionalni mednarodni arhitekturni natečaj Zavoda Big in revije Hiše. Razstava predstavlja prerez individualne stanovanjske gradnje in njeno mesto v svetovnem merilu. Žirija, ki so jo sestavljali predavatelji na arhitekturni konferenci Big Arhitektura in uredniki revije Hiše, je izbrala dva nagrajenca. Za odličnost v trajnostni gradnji individualnih hiš so nagradili norveškega arhitekta Todda Saundersa, Francoz Francoise Rodrea pa si je s svojo nenavadno hišo v Parizu zagotovil nagrado za inovativno odličnost.

Nagrada za trajnostno odličnost

Nagrado za trajnostno odličnost je letos dobil projekt norveškega arhitekta Todda Saundersa Hiša na otoku Fogo, Saunders Architecture; Kanada.

Hiša na otoku Fogo ob obali Nove Fundlandije je deset minut hoje oddaljena od najbližje poti, kar zagotavlja popolno fizično in duševno izolacijo uporabnikov. Objekt je videti kot podolgovata skala, ki lebdi nad pokrajino. Z zunanje strani je oblečen v počrnele borove deske, notranjost pa je opažena z beljeno smreko. Zgradba je energetsko povem samozadostna, za ogrevanje so tu sončni kolektorji in majhna peč na drva. Studio, velik 120 kvadratnih metrov, so zgradili v letih od 2009 do 2011.

Otoček ob obali Nove Fundlandije je ogrožen zaradi industrijskega ribolova v severnem Atlantskem oceanu, ta izpodriva tradicionalni ribolov, zato se ljudje odseljujejo na celino. Zasebna ustanova želi otoku vrniti nekaj življenja in zavarovati njegovo edinstveno naravo, življenje in kulturo, zato bo zgradila šest bivalnih ateljejev za umetnike, ki želijo ustvarjati v miru.

Nagrada za inovativno odličnost

Nenavadna hiša v Parizu, ki je prejela nagrado za inovativno odličnost, prinaša številna vprašanja. Je to hiša? Koliko ima vhodov? Kje je sploh vhod? Kako vas prijatelji najdejo? Vas je strah morebitnih ličinik in žuželk?

Zunanjost je sestavljena iz živih zidov: na jeklenice obešene praproti se hranijo s hidroponskim sistemom vodnih cevk, ki dozirajo vodo za vsako izmed 1.200 rastlin. Tristo pihalnih steklenih kozarcev vsebuje bakterijske kulture, zadolžene za povečanje koncentracije dušika brez uporabe umetnih gnojil. Steklene skulpture so obenem tudi svetlobna telesa, ki omogočajo pravilno lomljenje svetlobe in osvetljevanje prostorov hiše.

Odeja praprotnic varuje hišo pred zunanjimi pogledi in ureja notranjo temperaturo, hkrati pa dodaja življenje in svežino tudi za okolico.

Eksperiment živi na robu pravljičnosti in nadrealnosti, Rodre trdi, da je to le navadna hiša, v kateri naročniki uživajo, ne da bi jih motili pogledi površnih opazovalcev. Ob skoraj petletni gradnji je ta dom za štiri ljudi ves čas pridobival pozornost. Arhitekt to razlaga kot "igro privlačnosti in odbojnosti", saj lahko ta stavba mimoidočega navduši ali prestraši.

R & Sie arhitekt niso novinci v lomljenju arhitekturnih norm. Zasnovali in zgradili so velikansko pajkovo gnezdo, toplogredni preizkus s strupenimi rastlinami in še kaj.

Razstavo si lahko ogledate še do tega četrtka.