Ponedeljek,
20. 4. 2015,
11.40

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 4. 2015, 11.40

7 let, 3 mesece

Delovna mesta prihodnosti: vse manj individualnih pisarn, prihajajo odprti prostori

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V nedeljo se je končal milanski pohištveni sejem iSaloni, ki velja v očeh oblikovalcev za najpomembnejši dogodek na tem področju.

Oblikovalske ideje in novosti so si obiskovalci lahko ogledali na sejmišču Rho pa tudi na številnih lokacijah v mestu. Precej obiskan je predel Tortona, kjer se v opuščenih industrijskih zgradbah predstavljajo še neuveljavljeni oblikovalci.

"Letošnji sejem je ponujal novosti v pisarniškem pohištvu, ki se prilagaja sodobnemu načinu dela v pisarnah. Vedno manj je individualnih pisarn, te postajajo odprti prostori. To naj bi motiviralo zaposlene. Kljub odprtosti poskušajo oblikovalci poskrbeti za zasebnost. Zdaj ni več klasičnih računalnikov, imamo pametne telefone, prenosne računalnike, zato so tudi pisarne vedno bolj izčiščene oziroma minimalistične. Posameznik v pisarni zaradi pametne tehnologije ne potrebuje več toliko prostora za arhiv in računalniško opremo, temu se je prilagodilo tudi pohištvo," je povedala arhitektka Melita Ločnikar.

Slovenci na sejmu Na več lokacijah v Milanu je razstavljala tudi slovenska oblikovalka Nika Zupanc, med drugim tudi na razstavnem prostoru pri Rossani Orlandi. Od slovenskih razstavljavcev smo na sejmišču Rho opazili podjetje Donar, ki je predstavilo stol Beatnik, multimedijsko sedalo, ki je lani prejelo najbolj prestižno nagrado v oblikovalskem svetu RedDot.

Poleg pisarniškega pohištva je letošnji sejem ponudil tudi svetila, zato ni presenečenje, da smo na sejmu srečali uspešnega slovenskega proizvajalca svetil Vertigo Bird, ki pod to blagovno znamko izdeluje svetila znanih slovenskih in tujih oblikovalcev. Med njimi so denimo Bevk Perović arhitekti in Nika Zupanc.

Kot je pojasnil lastnik Vertigo Birda Silvo Kačar, je njihovo vodilo "simple smart", preproste pametne stvari. Vsaka luč ima svoj dizajn, pa tudi dodano vrednost, zgodbo, dodaja. Dve njihovi svetili sta nominirani za nagrado letošnjega sejma.

Tudi svetila imajo svoje zgodbe "V oblikovalskem smislu se svetila ravno tako prilagajo tehnološkemu razvoju. Vse gre v smeri LED-tehnologije, zato je pri oblikovanju svetil precej več možnosti. Danes skorajda ne uporabljamo več klasičnih žarnic, kar daje oblikovalcu več možnosti za oblikovanje, saj zavzema izvor svetlobe pri led tehnologiji manj prostora," pojasni Ločnikarjeva. Dodaja, da je led tehnologija varčna in ekološka.

Kontrastne barve in nenavadne barvne kombinacije "Splošni vtis pri oblikovanju pohištva za dom je, da večjih sprememb kot v preteklosti ni, je pa vedno bolj prisoten pridih skandinavskega oblikovanja, retro vintage stila, ki izstopa predvsem pri dodatkih za dom in tekstilnem delu pohištva. Zadržane in usklajene barvne tone preteklih let so zamenjale kontrastne barve in nenavadne barvne kombinacije," meni Ločnikarjeva. Precej večji poudarek je tudi na posameznih detajlih, kot so vidni šivi ali poudarjeni vzorci.

Zunanje pohištvo nudi udobje doma Ločnikarjevi se zdi zanimiv napredek pri pohištvu za zunaj, torej vrtove, terase, ki zaradi razvoja novih vodoodpornih materialov omogoča podobno udobje, kot ga nudi pohištvo v bivalnih prostorih.