Ponedeljek, 3. 12. 2012, 16.44
9 let
Božični mojster: naravno dišeče milo

Če bi vedeli, kako malo je treba, da sami izdelate popolnoma naravno milo brez škodljivih konzervansov in kemikalij, verjamemo, da ga večina med vami v trgovini ne bi več kupovala. Poljubno oblikovano in obogateno z izbranimi posušenimi zelišči je lahko tudi čudovito darilo za vaše prijatelje in sorodnike. Za nasvet, kako izdelati naravno milo, smo se obrnili na Ireno Regovec, ki se je s svojim možem Florijanom Regovcem z izdelavo mil ljubiteljsko začela ukvarjati pred devetimi leti. Začetna vznesenost je prerasla v nekaj več in leta 2008 je nastala Kupala – znamka, ki temelji na naravnih ročno izdelanih rastlinskih milih, ki ne vsebujejo živalskih maščob. Odišavljena so z eteričnimi olji, namesto škodljivih barvil pa vsebujejo začimbe. Pri Kupali svojih receptov ne skrivajo, temveč znanje z veseljem predajajo naprej.
Potrebujemo še izbrana posušena zelišča (na primer cvetni prah, reso, vrtnične cvetove, laški smelj, sivko, ognjič …), poljubno eterično olje (pazimo, da je naravno in ne sintetično) in pol decilitra destilirane vode (iz pipe ni primerna, saj zaradi vsebnosti primesi uničuje milo). Namesto vode lahko uporabimo iz svežih zelišč pripravljen čaj, tudi mleko. Potrebujemo tudi nekaj kuhinjskih pripomočkov, kot so strgalnik, posoda z dvojnim dnom (za vodno kopel) in kuhalnica. Milo lahko oblikujemo z rokami ali uporabimo modelčke najrazličnejših oblik (na primer tiste za piškotke, kakšne manjše lončke, prazno školjko).
Testo lahko damo v različne lončke, prazno morsko školjko, z rokami izdelamo kakšne figurice ali pa ga povaljamo in odtisnemo vanj piškotne modelčke. Tri kapljice eteričnega olja (če bo milo nekoliko večje) lahko testu dodamo, preden začnemo z oblikovanjem, ali po tem, ko smo že dobili želeno obliko (za manjša mila bo dovolj ena kapljica). Za konec milo obogatimo še z izbranimi posušenimi zelišči. Z njimi ne pretiravamo, saj moramo paziti na odtoke.
Če smo milo dali v modelček, ga (preden ga stisnemo ven) za približno dve uri postavimo v zamrzovalnik, da se dodobra strdi. Pred uporabo je dobro, da milo kakšen dan ali dva odleži, sicer se lahko zelo hitro porabi. Pomembno je, da ga ne shranjujemo v plastični vrečki, ker bi zaradi vlage lahko začel plesneti, temveč v papirnati. Če boste mila poklonili, predlagamo, da jih zapakirate v praznične škatlice, ki ste jih napolnili s cvetovi vrtnic.