Neža Mrevlje

Petek,
15. 11. 2013,
11.39

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 11. 2013, 11.39

7 let, 4 mesece

Barvilo in plastika iz hroščev (video)

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Oblikovalki Aagje Hoekstra in Evelien Crooy sta na letošnjem nizozemskem oblikovalskem tednu predstavili bioplastiko in barvilo, narejeno iz hroščev.

Oblikovalki Hoekstra in Crooy, obe sta diplomirali na umetnostni šoli v Utrechtu, sta na nizozemskem oblikovalskem tednu, ki je potekal prejšnji mesec, predstavili plastiko in barvilo, narejeno iz hroščev.

Hoekstra je predstavila bioplastiko, poimenovano Coleoptera, ki jo je izdelala iz stisnjenih lupin poginulih hroščev. Material, ki ga je izdelala na inovativen način, je vodotesen in prenese tudi stik z vrelo vodo. Za izdelavo je uporabila lupine hrošča mokarja, ki je znan kot škodljivec v hrani in ga gojijo za hrano drugim živalim. Na Nizozemskem hrošča uporabljajo za prehrano v živalski industriji in zato je veliko njegovih gojišč. Potem ko samica hrošča mokar izleže jajca, sama pogine, na Nizozemskem je tako kar nekaj kmetij, ki vsak teden zavržejo po 30 kilogramov mrtvih hroščev. Po novi metodi Hoekstra prav te predela v bioplastiko.

Evelien Crooy pa je barvilo izdelala iz samic hrošča košeniljka, katerega rdeče barvilo so uporabljali že Maji in Azteki, danes pa se pojavlja tudi v kozmetičnih izdelkih. Crooyjeva je rdečilo uporabila za naslovnico knjige o insektih, v katerih so zbrani podatki o tem, kako v zelo različnih izdelkih uporabljajo barvo iz samic tega hrošča.

Hrošč, ki živi v Peruju, kot pojasnjuje Crooyeva, je poseben zaradi barvila, ki ga vsebuje. Barvilo, ki ga uporabljajo v kozmetični in prehrambni industriji, najdemo pod različnimi imeni, kot so cochineal, karmin, karminska kislina, košenil in E 120. Crooyjeva pa je barvilo živalskega izvora uporabila še v grafičnem oblikovanju. Za različne odtenke mu je primešala še limono in sol. Na tak način je dobila ne le rdečo, temveč tudi oranžno in rožnato barvilo.