Petek,
18. 5. 2012,
9.42

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 5. 2012, 9.42

7 let, 7 mesecev

Arhitekturna svetovalnica: "Čudežna" nova soba

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Urejanje prostorov, ki so v zunanjih mejah nespremenljivi, je zahtevno. A arhitekti iz Arhitekturne svetovalnice so zagato rešili in v stanovanju pričarali še en prostor - dodatno otroško sobo.

Bralka si je želela naslednje arhitekturne rešitve:

"Na vas se obračam s prošnjo, če imate idejo, kako trisobno stanovanje spremeniti v štirisobno. Želela bi dve otroški sobi in spalnico, kjer je lahko samo postelja. Razširitev balkona ne pride v poštev. Pripravljeni smo podreti tudi predelne stene, če pa bi se odločili za pregradne stene, bi si želeli neko sodobno idejo, kjer bi se poigrali s svetlobo. In še nekaj podatkov: višina stropa je 2,40 metra, dnevna soba (številka 1) pa meri 3,85 x 4 metre."

Več prostora za otroški sobi Odgovor glede na opisano stanje in želje podaja arhitektka Nina Juratovec iz Arhitekturne svetovalnice:

Ena najzahtevnejših nalog je urejanje prostorov, ki so v zunanjih mejah nespremenljivi. In tako je tudi v tem primeru. Gre namreč za blok, kjer hkrati tudi ni mogoče izkoristiti prostornine balkona. Zato smo s "čarobno paličico" v danih razmerah stanovanju pričarali še en prostor – dodatno otroško sobo. Pri takšnih prenovah se je treba zavedati, da še tako dobra rešitev na eni strani na drugi strani vedno prinese tudi kakšno slabost.

Podajamo rešitev, ki je pravzaprav zelo subjektivna in pri kateri smo si prizadevali, da bi bili vsi deli stanovanja osvetljeni ter hkrati dali več prostora otroškima sobama, ki mladim predstavljajo dnevno sobo, spalnico in delovni kotiček – torej vse v enem. Preostali prostori so na račun tega manjši.

Pri prenovi smo upoštevali še en "problem", ki ni bil omenjen, to je prostor za shranjevanje, tako imenovan utility, ki ga uporablja vsa družina. Pozitivna lastnost tega prostora je poleg očitne funkcionalnosti (shranjevanje garderobe, čistil, sesalnika …) tudi ta, da ne potrebuje naravne osvetlitve, prestale prostore pa razbremeni odvečnih stvari.

A poleg utilityja smo nekaj prostora za shranjevanje, v tem primeru garderobe in čevljev, pridobili še ob vstopu v stanovanje ter vhodu v spalnico in otroško sobo. Ti so nastali s pomočjo niš, v katere smo pomaknili omare, sobe pa smo v ta namen malenkost zmanjšali.

Kuhinjo smo zaradi potrebe po povečanju prostora prestavili v shrambo, s tem ustvarili prostor za jedilno mizo, ob balkonu pa še dnevni prostor s televizijo ter v steni na nasprotni strani "skrito omaro".

Ob vhodu v stanovanje se nam pogled ustavi na ozelenjenem balkonu, ki je lep podaljšek bivalnega prostora – kuhinje, jedilnice in dnevne sobe.