Četrtek,
25. 4. 2013,
17.28

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 4. 2013, 17.28

7 let, 3 mesece

Bo Luka Dakskobler prvi Slovenec s sanjsko službo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Fotoreporter Luka Dakskobler je z uvrstitvijo med 25 fotografov, ki se potegujejo za šestmesečno službo lifestyle fotografa v Melbournu, korak bližje sanjski službi in 100.000 avstralskim dolarjem.

Avstralska turistična organizacija, ki v okviru kampanje Best Jobs Australia mladim z vsega sveta ponuja "najboljše službe na svetu", je v sredo, 24. aprila 2013, objavila seznam kandidatov, ki so se uvrstili v ožji izbor, med elitno petindvajseterico. Za razliko od leta 2009, ko so iskali skrbnika avstralskega otoka Hamilton na Velikem koralnem grebenu, je bilo tokrat razpisanih šest sanjskih delovnih mest. Poleg lifestyle fotografa so iskali preizkuševalca različnih avantur, čuvaja v nacionalnem parku, skrbnika divjih živali, degustatorja, ki bo preverjal ponudbo restavracij, vinotek in barov in osebo, ki bo postala del sydneyjske visoke družbe in se bo udeleževala različnih družabnih dogodkov.

Med petindvajseterico, ki se poteguje za mesto fotoreporterja v Melbournu se je uvrstil tudi slovenski fotograf Luka Dakskobler, letošnji štirikratni zmagovalec natečaja Slovenia Press Photo, ki je sicer bolj znan po svojih prispevkih s področja socialne tematike ali naravovarstva.

Podatki o številu prijavljenih na posamezno sanjsko delovno mesto v Avstraliji variirajo, po nekaterih podatkih se je na natečaj prijavilo več kot 600 tisoč kandidatov, a jih je nekaj obupalo že na pol poti. Brez 30-sekundnega predstavitvenega videa je tudi možnost za uvrstitev v prihodnji krog splavala po vodi. "Na koncu se je za vsako službo menda izbiralo med več kot 45 tisoč kandidati, torej je moralo biti kandidatov šestkrat več," ugotavlja Dakskobler. V primeru uvrstitve med prve tri ga junija čaka pot v Avstralijo, kjer bodo potekali individualni razgovori. Vsi stroški, prevoz in bivanje so na plečih organizatorja, srečni izbranci za posamezne službe pa bodo znani 21. junija 2013.

Zapletena pot do finala odvisna od mnogo dejavnikov "V finale se bodo uvrstili tisti trije kandidati, ki bodo v prihodnjih dveh tednih zbrali najboljše reference," je pojasnil Dakskobler. "V obliki medijske pozornosti, pozornosti skupnosti na Facebooku, Twitterju … Na podlagi komentarjev oziroma priporočil ljudi prek FB, Twitterja ... Štejejo seveda vse objave v medijih, fotografije in videi, s katerimi zbiraš zanimanje. Zaželeno je, da pridobiš podpornika ali podpornike iz vrst vplivnih medijskih osebnosti, menda šteje že njihov tvit, ki posledično generira novo zanimanje." "Lifestyle pač" Položaj fotografa za eno od največjih globalnih lifestyle revij Time Out prinaša prepoznavnost, odlično referenco, celo mrežo poslovnih stikov in enkratno in neponovljivo izkušnjo. "Delaš lahko stvari, ki jih pri nas daleč naokoli ne moreš, poleg tega pa je v igri 100 tisoč avstralskih dolarjev za šest mesecev dela. To vključuje fotografiranje festivalov, koncertov, športnih dogodkov, lokalnih umetnikov in znamenitosti, aktivnosti v okolici Melbourna, restavracije ... Lifestyle pač," našteva aktivnosti, ki ga bodo morda zaposlovale v drugi polovici letošnjega leta. Sanjska ponudba velja za obdobje šestih mesecev, a kot verjame Luka, se lahko zgodi, da ponudba velja tudi za naprej. "Kot se je to zgodilo zmagovalcu, ki je leta 2009 dobil oskrbo otoka. Nikoli ne veš."

Spomnimo. Avstralija je prvi del kampanje za sanjsko službo v Avstraliji izvedla leta 2009, ko je na razpisu zmagal britanski humanitarni delavec Ben Southall in postal skrbnik avstralskega otoka Hamilton na Velikem koralnem grebenu. Southall je bil za sanjsko službo, ki je od njega zahteva plavanje, potapljanje in raziskovanje otoka Hamilton, o čemer je poročal na blogu, izbran med skoraj 35 tisoč prijavljenimi z vsega sveta. Službo je medijem pozneje opisal kot eno od najbolj napornih, občasno pa tudi nevarnih.