Skupina Telekom Slovenije je v prvih devetih mesecih letos dosegla enake poslovne prihodke kot v istem obdobju lani, a je čisti dobiček v primerjavi z istim obdobjem za 55 odstotkov nižji.
Razloge za nižanje dobička, ki je od januarja do septembra letos dosegel 34,1 milijona evrov, v Skupini Telekom Slovenije vidijo predvsem v spremenjeni strukturi opravljenih storitev in prometa, nadaljevanju upadanju klasične govorne telefonije in znižanih maržah. Veliko nekdanjih uporabnikov klasične telefonije se je sicer odločilo za Telekomovo telefonijo prek protokola IP (VoIP), a so marže pri slednji občutno nižje.
Bilančno sliko Telekoma Slovenije so prizadele tudi neplačane zapadle pogodbene obveznosti nekaterih alternativnih operaterjev, ki so že presegle 12 milijonov evrov. Prav tako je zaznati devetodstotno povečanje poslovnih odhodkov Skupine, ki so dosegli 580 milijonov evrov. Za enak odstotek so se povečali stroški amortizacije, rasti odhodkov pa so najbolj prispevali višji stroški storitev, ki so dosegli 248,3 milijona evrov in so tako za 14 odstotkov višji kot v enakem lanskem obdobju.
Mobitel zabeležil večje število naročnikov
Največja Telekomova hčerinska družba Mobitel je v prvih devetih mesecih letos dosegla 29,9 milijona evrov čistega poslovnega izida, kar je 42 odstotkov manj kot leto prej. Poslovni prihodki so dosegli 306,9 milijona evrov, to je 11 odstotkov manj kot lani, a so se za tri odstotke zmanjšali tudi poslovni odhodki. Mobitel ima manj uporabnikov kot leto prej, a predvsem na račun manjšega števila predplačnikov, saj se je število naročnikov celo povečalo. Povprečna poraba se je zmanjšala tako pri naročnikih kot tudi predplačnikih, ki varčujejo in izkoriščajo ponujene cenovne ugodnosti.
Velik potencial na trgu jugovzhodne Evrope
Trg jugovzhodne Evrope, kjer je Telekom Slovenije poiskal nove priložnosti, se dokazuje kot veliki potencial bodoče gospodarske rasti. O tem govorijo deleži hčerinskih družb, zlasti kosovskega operaterja Ipko, ki je ob 62-odstotnem deležu širokopasovnega dostopa in 34-odstotnem deležu mobilne telefonije svoje prihodke v letu dni povečal za 42 odstotkov. Ipko je tudi eden redkih primerov, ko nov mobilni operater že kmalu po zagonu izkazuje dobiček iz poslovanja - ta je v prvih devetih mesecih letos znašal 3,6 milijona evrov. Čisti poslovni izid je sicer še vedno negativen zaradi visokih zagonskih stroškov in kreditov, a se je minus vendarle zmanjšal za štirikrat v primerjavi z enakim obdobjem lani. Telekom Slovenije sicer še vedno spremlja priložnosti na drugih trgih, a bo svojo regionalno strategijo usmeril predvsem na krepitev ponudbe svojim uporabnikom in posledično rast poslovanja v družbah, kjer je že navzoč.