Martin Pavčnik

Ponedeljek,
10. 9. 2012,
10.05

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 9. 2012, 10.05

9 let, 3 mesece

Z 'Burkijem' odšel tudi stres

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najboljši slovenski smukač zadnjih let Andrej Šporn, ki se te dni s svojimi reprezentančnimi sotekmovalci mudi v Čilu, je zadovoljen z dosedanjim delom priprav na novo smučarsko sezono.

Slovenska moška ekipa za hitri disciplini sicer res deluje dokaj enotno in enovito, a razpon v letih in pa predvsem izhodišča štiričlanskega kvarteta na pripravah na južni polobli vendarle kažejo na štiri povsem različne zgodbe. Medtem ko se Andrej Jerman verjetno še zadnjič v svoji karieri vrača po poškodbi, si Boštjan Kline utira pot v člansko vrsto, Rok Perko v bržčas ključni sezoni išče recept za svoje smučarsko "preživetje", v prav posebnem položaju pa je tudi Andrej Šporn. Tridesetletni Kranjskogorčan namreč po svoji najslabši sezoni v zadnjih treh letih motivirano vadi, saj želi dokazati, da še zdaleč ni za odpis, predvsem pa bi rad prvič na svoji poti docela oplemenitil in unovčil poletno delo. A čeprav dela nadvse zagnano, poudarja, da tudi v lanskoletnih pripravah ni pretirano grešil. "Če izvzamem količino veleslalomskega treninga, kar letos skušam popraviti, je bilo delo v preteklih sezonah, vsaj po mojem mnenju, pravilno. Izpad rezultatov ob koncu lanske sezone pa je bil splet okoliščin in ne moje nepripravljenosti. Sledim svojemu začrtanemu programu, saj sem prepričan, da bodo ob takšnem delu na daljši rok prišli tudi ustrezni rezultati," razmišlja Šporn, ki ima sicer nekaj manjših težav s hrbtom, a pravi, da so le-te pač sestavni del njegovega smučarskega življenja.

Za slovensko smukaško druščino je že lep del priprav v La Parvi, kjer so jo sprva pričakale nič kaj ugodne snežne razmere. Podlaga je bila slabo pripravljena, a so se nato pogoji hitro izboljšali, tako da Šporn in druščina ne skrivajo zadovoljstva. "Nanizali smo kar nekaj vrhunskih treningov, na katerih sem dočakal pravi odziv smuči. Poleg odličnih smukaških treningov sem bil vesel tudi tri dni veleslalomske vadbe, za katero ocenjujem, da je bila najboljša v zadnjih letih. Nekoliko manj je bilo le dobrega superveleslalomskega treninga, vendar sem tudi tam uspel dobiti dovolj informacij o smučeh. Poudarek je na eni strani na tehničnem treningu veleslaloma in pravilnem smučanju, na drugi strani pa na testu smuči. Veseli me, da smo pri Elanu letos naredili velik korak naprej in so vse smuči zelo dobre. Kot sem pričakoval že ob najavi novih pravil, mi spremembe smuči zelo ležijo, saj so smuči mirnejše, potrebno pa je smučati bolj na moč, s čimer pa nimam težav, za kar se lahko zahvalim Srđanu Đorđeviću, ki skrbi za mojo odlično fizično pripravljenost," pravi kitzbühelski specialist, ki je pretekli teden nastopil tudi na treh tekmah južnoameriškega pokala, na katerih pa rezultat ni bil na prvem mestu. "Tekme so bile del treninga in se nanje nisem posebej pripravljal. Za nameček sem tekmoval precej utrujen. Tehnično sem smučal povsem zadovoljivo, težave pa so mi povzročale napake. Le-teh je preveč. V superveleslalomu denimo pred samo tekmo nisem imel nobenega dobrega treninga, tako da sem bil nekoliko negotov o opremi in nisem mogel peljati povsem na robu. Vseeno sem videl, da so smuči odlične in mi omogočajo bistveno napadalnejše vožnje kot v pretekli sezoni," ocenjuje Šporn, ki je v La Parvi nekaj časa vadil v ameriški in nemški družbi, zdaj pa si slovenska vrsta terene deli s Francozi in "slovenskimi" Rusi. Zdi se, da je vzdušje na treningih občutno bolj sproščeno kot v preteklih letih, kar je po oceni tekmovalcev predvsem posledica trenerske menjave. Avstrijca Burkharda Schafferja, ki se je vrnil v domovino in kot tamkajšnji glavni trener smukačev pred tedni sodeloval tudi s taborom Tine Maze, je namreč nasledil Tadej Platovšek. "Burkiju" sicer tekmovalci niso očitali kakovosti in strokovnosti, kar nekaj pripomb pa so imeli na račun njegove komunikacije. "Pri samem delu večjih sprememb ne čutim, pozna pa se, da je v sami komunikaciji več sproščenosti. Trener ima več posluha za individualne potrebe tekmovalca. Manj je stresa, s čimer si lahko prihranim nekaj energije. Le-to lahko nato porabim za boljši trening," je krajši pogovor o pripravah v Južni Ameriki sklenil enaindvajseti smukač minule zime.