Martin Pavčnik

Četrtek,
31. 5. 2012,
14.30

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 31. 5. 2012, 14.30

9 let, 2 meseca

Tercet nekdanjih prvakov na razpotju

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Medtem ko je sistem sofinanciranja razbremenil najboljše slovenske smučarje, pa se je velika skupina tekmovalcev na čelu s tercetom nekdanjih mladinskih svetovnih prvakov znašla v kočljivem položaju.

Boštjan Kline, mladinski svetovni prvak v obeh hitrih disciplinah leta 2011, je pred dobrim mesecem grdo padel na treningu smuka in ob tem dobesedno pozabil na teden dni svojega življenja. Sedem dni ima povsem izbrisanih iz spomina, ob tem pa ga veseli, da je poleg občasnih bolečin v vratu to bržčas edina posledica nezgode, ki bi se lahko končala s precej hujšimi posledicami. A če bi lahko izbiral, bi bržčas iz svojega spomina raje izbrisal dneve okrog 17. maja, ko je zbor za alpsko smučanje pri SZS sprejel sklep o sofinanciranju in smučarjem ter smučarkam, ki niso izpolnili kriterijev za status A, naložil težko finančno breme za funkcionalne stroške. Za dvajsetletnega Mariborčana, ki je lani "preživel" svojo prvo celotno sezono v svetovnem pokalu in tudi drugič v karieri prišel do točk, to – prevedeno v številke – pomeni, da bo moral iz svojega žepa plačati okrog 15 tisoč evrov. "Vse to je velik absurd. Mar naj tisti, ki predstavljajo Slovenijo v svetu, zdaj za to še plačujejo?! Še dobro, da delavcu Mure nekdo ne pove, da bo moral za svoje delo odslej plačevati," med pripravami na maturo negoduje Kline in povsem jasno poudarja, da tako visokega zneska ob omejenih možnostih trženja preprosto ni sposoben zagotoviti.

Podobnih misli je tudi Rok Perko, ki je resda v svetovnem pokalu dobil občutno več priložnost od mladega Štajerca, a tudi po dveh slabših sezonah ne pristaja na odpis. "Tudi zame je ta sklep nesprejemljiv, zato sem z enajstimi somišljeniki, tako imenovanimi B-kategorniki, na krovno zvezo že naslovil pismo, v katerem se sprašujemo, ali se je le-ta res pripravljena odpovedati tako velikemu številu smučarjev in smučark. Če namreč ne bo drugačne rešitve, se bo zgodilo prav to. Resnično dvomim o tem, da bodo vsi lahko priskrbeli tako zajeten proračun za nadaljnje smučarsko udejstvovanje," je odločen 26-letni Tržičan in dodaja: "Pri celotni zgodbi je najhuje to, da so nas vrgli v eno veliko skupino, zdaj pa se ne ve, kako in kaj. O smučarskem motivu ne gre dvomiti, ne vem pa, kako bom lahko nadaljeval svojo pot."

O razpotju je v zadnjih dveh tednih veliko razmišljal tudi nekdanji slalomski mladinski prvak Matic Skube, ki prav tako ni izpolnil kriterijev za pridobitev statusa A. Njegov račun za nadaljnje udejstvovanje bo resda nekoliko nižji, znašal naj bi dobrih dvanajst tisoč evrov, vseeno pa se ne more sprijazniti z vlogo, v kateri se je znašel. "Resno sem začel razmišljati o tem, ali se ne bi bilo bolj modro posvetiti študiju ali kakšni drugi aktivnosti. Stanje ni rožnato. Postavljeni smo pred dejstvo. Vem, da so časi težki, a težko je zahtevati od nas, da vložimo vse, kar dobimo od pokroviteljev, in še lastne prihranke za eno sezono, medtem ko pa odgovorni pri zvezi ostajajo na svojih položajih brez večjih pretresov," pravi Skube in žogico podaja vodstvu alpskih disciplin in celotne zveze.

Da stanje res ni rožnato, priznava tudi prvi mož alpskega zbora in odbora Janez Dekleva, a ob tem opozarja, da denarja pač ni dovolj za vse ter se oklepa sklepa odločujočega organa, ki je tekmovalce s statusom A razbremenil prispevkov in breme prerazporedil na ostale. "Smučanje je drag šport. O tem ni dvoma. A če se želimo boriti z najboljšimi, moramo imeti dobre pogoje. Le-teh z razpoložljivim proračunom pač ni možno zagotoviti za vse brezplačno," vztraja Dekleva, ki se vendarle ne boji scenarija, po katerem bi velika skupina tekmovalcev predčasno končala svojo športno pot, tako da bi po ZOI 2014, ko se bo umaknil aktivni rod, zazevala velikanska vrzel. "Verjamem, da bodo na pomoč priskočili tudi klubi. Predvsem pa tekmovalcem svetujem, naj se več pogovarjajo v matičnih klubih, komunicirajo z odgovornimi trenerji in strokovnim vodjo," še dodaja predsednik zbora in odbora ter ob tem "upornike" svari, da brez podpisanih pogodb ne bodo imeli vstopa v trenažni program. To velja tudi za mlajši rod tekmovalcev na čelu z Žanom Kranjcem, ki se očitno še vsaj nekaj časa ne bo otresel vloge samoplačnika.