Petek,
8. 5. 2009,
12.50

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 5. 2009, 12.50

8 let, 5 mesecev

Nad zmanjševanje mladinske baze s panožnim centrom?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Posebna projekta skupina bo na alpskem zboru prihodnji teden predstavila načrt nacionalnega panožnega športnega in šolskega centra, ki je vključen v strategijo alpskega smučanja 2010–2014.

Zaradi upada števila in kakovosti alpskih smučarjev v mladinskih kategorijah, razdrobljenega dela v klubih, neusklajenega delovanja z izobraževalnim procesom v srednjih šolah in splošnega stanja v slovenskem smučanju je posebna komisija pripravila načrt nacionalnega panožnega centra. Predlog bo prihodnji teden predstavljen na seji alpskega zbora, vključuje pa osnovne smernice enovitega panožnega smučarskega centra z usklajenim delovanjem srednješolskega izobraževalnega sistema ter vrhunskega mladinskega smučanja. Delovna skupina, v kateri so Gorazd Janko, Tone Vogrinec, Filip Gartner, Anton Ribnikar, Matjaž Šarabon, Janez Dekleva, Marko Rataj, Srečo Medven ter podpisnika Roman Šturm in Borut Hrobat, je v predlog med drugim zapisala, da želi dolgoročno razširiti bazo.

Center bi po vzoru tujih modelov zagotavljal vse pogoje, ki jih mladi smučarji potrebujejo za doseganje tekmovalne zrelosti in hkrati tudi izobrazbe. V koncept so vključeni sredješolska ustanova (ekonomska gimnazija, srednja šola, poklicna šola), panožna šola (strokovno delo, kondicija, fizioterapija in psiholog), dijaški dom ter letni in zimski poligoni (Kranj, Krvavec in Kranjska Gora). Proces dela naj bi omogočil ustrezne pogoje za učenje, treniranje in bivanje na enem mestu in s tem nadaljevanje športne poti do tekmovalne zrelosti. Velik poudarek pa je namenjen tudi povezanosti šolskega in športnega procesa.

V kolikor bo predlog na torkovi seji deležen večinskega odobravanja sledi konkretnejša priprava, ki seveda prinaša največ pasti in nejasnosti. Predvsem vprašanje finančne konstrukcije bo na tej točki sila pomembno. Po najbolj optimističnih ocenah bi ob ugodni fazi pridobivanja sredstev s strani države in pokroviteljev projekt v drugi fazo vstopil že ob koncu leta, ko bi bil objavljen razpis. Začetek strokovnega dela je po uvodnem predlogu predviden za maj 2010, šolsko kolesje pa bi se nato pognalo septembra istega leta.