Martin Pavčnik

Sreda,
31. 3. 2010,
17.48

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 3. 2010, 17.48

9 let, 2 meseca

Lovše prekinil Valantovo vladavino na čelu SZS

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po skoraj petih urah volilne skupščine je Tomaž Lovše v boju za predsednika Smučarske zveze Slovenije ugnal Stanislava Valanta in Marka Jazbeca.

Leta 2009 se je končala dvajsetletna vladavina Rudija Zavrla na čelu nogometne zveze, v začetku tedna se je nekoliko presenetljivo po skoraj desetletju in pol predsedovanja Košarkarski zvezi Slovenije umaknil Dušan Šešok, z volilno skupščino SZS pa se je končalo tudi obdobje Stanislava Valanta. Dosedanji predsednik je smučarski druščini poveljeval vse od leta 1992, a za razliko od Zavrla in Šešoka ne odhaja samoiniciativno, temveč po porazu v kandidacijskem troboju. Izmed ''večnih'' predsednikov največjih športnih organizacij tako na čelu ostaja le še predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije dr. Janez Kocijančič, ki javno še ni odgovoril na vprašanje, ali se namerava ob koncu leta potegovati za nov mandat za vrhu krovne športne organizacije.

Za Valanta je bil na tokratnih volitvah ''usoden'' 42-letni poslovnež Tomaž Lovše, ki je širši javnosti znan kot prvi mož Diners Cluba Slovenija, predsednik ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji in redni član zgornjega dela znamenite Managerjeve lestvice najbogatejših Slovencev. Kandidiral je kot član Smučarskega kluba Olimpija, ob tem pa se je naslonil tudi na podporo kopice aktivnih in nekdanjih vrhunskih športnikov, na čelu s svojim športnim vodnikom Juretom Koširjem in Tino Maze. Prav dogovor s slednjo bo po zagotovilih novega predsednika ena izmed prvih nalog. Lovše je na ta način po Valantu in Janezu Zajcu postal šele tretji predsednik SZS po osamosvojitvi, pred tem pa so krovni organizaciji še v jugoslovanskih okvirih predsedovali še Danilo Dougan, Niko Belopavlovič in Janez Kocijančič. ''Sem domoljub,'' je v svojem nagovoru predstavnikom klubov in društev dejal Lovše in dodal, da tega ne spremenita niti podatka o domovanju v tujini in večini naložb čez mejo. ''Kljub vsemu sem letos v Sloveniji vložil 8 milijonov evrov in Primorski namenil 150 delovnih mest,'' se je pohvalil kandidat SK Olimpija in dodal, da se je za kandidaturo odločil, ko mu je na uho prišla vest o morebitnem prestopu Mazejeve v italijansko reprezentanco in ko mu je strokovno oporo ponudil Košir. ''Ko sem poslušal poročilo predsednika Valanta, sem pomislil, da sem napačen človek na napačnem mestu. A stvari niso povsem čiste. Bilanca kaže, da zveza s plačili zamuja od 30 do 120 dni. Tudi pozitivni letni izkaz je zgolj posledica prodaje deleža loterije in pa stečajne mase Elana, '' je med drugim dejal Lovše in namige o privatizaciji ob izvolitvi zavrnil z obrazložitvijo, da gre za politiko strahov. Hkrati je tudi ovrgel govorice o popolni kadrovski prevetritvi ter zatrdil, da bo ob izvolitvi že po dveh letih na skupščini preveril, ali še uživa zaupanje. ''Poleg tega sem sestavil izjavo o etičnosti, ki jo bom podpisal jaz in vsi, ki bodo vključeni v delovanje, '' je zagotovil Lovše, ki je kot pomemben steber svojega programa izpostavil sklad za mlade nadarjene športnike.

'Začel bom že jutri'

Lovšetova zmaga je bila kljub maratonski skupščini, ki je trajala skoraj pet ur, izjemno zanesljiva, saj je tekmeca ugnal že v prvem krogu. Prejel je kar 167 glasov, protikandidata pa skupaj zgolj 59. ''Hvala za zaupanje. Delati bom začel že jutri,'' je po izvolitvi dejal Lovše.

Športna loterija ostaja osrednja tema

Tudi na volilni skupščini je bila zajetna ''minutaža'' namenjena prodaji deleža Športne loterije, o kateri se je veliko govorilo že v minulih tednih. Lovše je že v svojem programu napovedal, da bo zavoljo izraženih pomislekov, da je bila prodaja 10-odstotnega deleža izpeljana pod izrazito neugodnimi pogoji za SZS, podrobno proučil posel. Hkrati pa je dodal, da namerava, v kolikor bodo v reviziji sumi potrjeni, uporabiti vsa sredstva za razdor posla in povrnitev v začetno stanje. Vsled njegove napovedi in novinarskim prispevkom na to temo ter obtožbam o divjem lastninjenju je Valant za dodatno pojasnjevanje izkoristil že poročilo predsednika za mandatno obdobje 2006-2010. Ob tem je vnovič zatrdil, da je prodajo deleža (SZS ima v lasti še vedno 10%) po dolgotrajni in večkratni razpravi potrdil tudi Izvršni odbor SZS. ''Zveza je ob ustanovitvi Športne loterije, ki je v negotovih razmerah postala druga loterija v državi s koncesijo, vložila 3500 evrov. Ob prodaji je 10-odstotni delež znašal 186,5-kratnik prvotnega vložka. Takšnega dobička se verjetno ne bi branil nihče. Ponavljam tudi, da nismo razpolagali z uradno ponudbo za odkup. Prodaja je bila izpeljana povsem transparentno in zakonito. Razlog za takšno odločitev pa je bila sanacija dolga v alpskem delu,'' je zatrdil dolgoletni predsednik in prvi mož NFD. Lovše mu je odgovoril med predstavitvijo, ko je dejal, da ne dvomi o regularnosti, prepričan pa je, da bi se dalo iztržiti precej več. Zato je ponovil, da bo storil vse za povrnitev v prvotno stanje. Vročo razpravo o tej temi je nato nadgradil še predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič, ki je seveda stopil v bran dosedanjemu vodstvu in kritike pozval, naj na tej ravni ne bijejo bitk.

Jazbec: Nisem slamnati kandidat

Marko Jazbec je v uvodnem delu svoje predstavitve odločno zavrnil govorice o tem, da je slamnati kandidat. ''Sem samostojna oseba s svojim razmišljanjem,'' je zatrdil član uprave NLB. V razmišljanju o smernicah se je oklenil misli, da mora zveza ostati inštitucija civilne družbe ter pravo interesno združenje z jasnim poslanstvom. Podprl je tudi solidarnost med panogami, a le-ta mora biti, kot pravi Jazbec, kvantificirana. Ker pa se je med samim kandidacijskim procesom pogosto govorilo o privatizaciji, se je 39-letni finančnik dotaknil tudi te teme. ''Pomembne so vrednote. Privatizacija bi načela poslanstvo v najčistejši obliki, '' je dejal Jazbec in dodal, da želi uveljaviti pravilo, da je vloženi evro v slovensko smučanje najbolje vloženi evro v slovenski šport. A za dosego tega cilja bodo po njegovem mnenju potrebne spremembe, pri čemer pa rešitve ne vidi v vehementnih kadrovskih rokadah. ''Kadrovsko politiko označujem za tek na dolge proge. Prav zato nasprotujem radikalnim potezam. Na prvem mestu so pogovori, sledi pa strateški razmislek,'' je še dodal kandidat ASK Kranjska Gora.

Valant: Volitve so zapustile športne okvire

''Že dejstvo, da se za predsedniško vlogo potegujemo trije kandidati iz gospodarskega sveta priča o ugledu zveze,'' je za govorniškim odrom ob pogledu na Lovšeta in Jazbeca v prvi vrsti ter polno veliko predavalnico Fakultete za šport dejal mag. Valant. ''Ponosen sem, da sem predsednik te zveze,'' je zatrdil ter delegatom zagotovil, da bi bilo ob vnovični izvolitvi poskrbljeno za uspešno ter stabilno delovanje, kot eno izmed svojih prednosti pa izpostavil poznavanje ustroja. Precej bolj kritičen je bil kandidat SK Triglav na račun predsedniške kampanije. Slednja je po njegovem mnenju ušla iz športnih okvirov ter se preselila v politične vode. ''Novega predsednika čaka zelo težko obdobje. Pričakovanja o višjem proračunu so nerealna, vsekakor pa bo treba prerazporediti sredstva,'' trdi Valant, ki je osrednjemu kandidatu Lovšetu sporočil, da lahko zveza prenese le evolucijo, ne pa revolucije.