Četrtek, 8. 4. 2010, 8.53
9 let, 2 meseca
Košir: Zanima me predvsem uspešnost

Izvolitev Jureta Koširja za prvega moža zbora in odbora se je pravzaprav napovedovala že teden dni, torej vse od prepričljive zmage Tomaža Lovšeta na volilni skupščini Smučarske zveze Slovenije. Vplivni poslovnež je nekdanjega smučarskega asa v svojem programu postavil za športnega vodnika, s prepričljivo zaupnico zbora pa je vloga 37-letnega Mojstrančana zgolj formalizirana. Blizu zvezi je bil že pred leti, ko se je s tedanjo vladajočo garnituro pogovarjal o prevzemu vloge poslovnega direktorja alpskih disciplin, a prav zavoljo nekompatibilnosti z vodilnimi ni ugriznil v jabolko. Tokrat so karte povsem v drugih rokah, za nameček pa se je Košir oklenil še povsem neprofesionalnega položaja, ki pa mu ob ustreznih sodelavcih ter napovedanih statutarnih spremembah vendarle omogoča precejšen vpliv. "Pripravljen sem bil ponuditi pomoč, sedaj pa sem vesel podpore. Istočasno se zavedam pomembnosti naloge, ki bo zahtevala veliko truda in dela. Prav zato računam na dobre pomočnike. Vidim ljudi, ki lahko še veliko dajo slovenskemu smučanju. Prav zato morajo biti vključeni v ta projekt. Lahko ste prepričani o tem, da ne bo avtokratskega vodenja. Vselej se bom pripravljen posvetovati, pričakujem pa veliko pomoč strokovnega sveta," po prepričljivi izvolitvi razmišlja Košir, ki se je iz občasnega kritika sistema v nekaj tednih prelevil v njegov sestavni del, zatorej bo prav gotovo še pod dodatnim drobnogledom, njegove nekdanje besede pa vseskozi adut v rokavu drugače mislečih.
"Čas ni naš zaveznik!"
Čeprav ni zagovornik hitrih potez, pa mu je kristalno jasno, da še zdaleč ne bo deležen daljšega uvajalnega obdobja. Predvsem pri vprašanju trenerske piramide "alpincev" voda že teče v grlo, saj večje in tudi manjše reprezentance marljvo podpisujejo pogodbe s trenerji, med drugim tudi s Slovenci. Zato ne čudi, da se je Košir s temi vprašanji ubadal že pred izvolitvijo, skozi pore njegovega štaba pa v smučarsko javnost že curljajo prva neuradna imena. Tako se predvsem na vzhodnem delu države že veliko govori o vrnitvi Rasta Ažnoha v reprezentanco, v domovino pa bi se utegnil vrniti tudi kakšen zdomec. A novoizvoljeni predsednik v skladu s pravili diplomatske korektnosti o imenih molči, priznava pa, da bo treba izmed dosedanjih trenerjev poskrbeti predvsem za dogovor z Avstrijcem Burkhardom Schafferjem, ki je razcvetu slovenskega smuka dodal novo dimenzijo. "Časovni termin zadnjih dogodkov na zvezi ni pravi. Prav zato smo nekaj trenerjev že izgubili. A treba bo zavihati rokave in se lotiti sestave ekip. O roku, do katerega bodo znani trenerji, ne bom govoril. Obljubim pa lahko, da se intenzivna pogajanja začenjajo. Zavedam se, da je že mesec april izjemno pomemben za reprezentante. Lagal bi, če bi dejal, da pri iskanju trenerjev začenjam povsem na začetku. Nikomur pa nisem obljubil mesta. V pogovorih je bilo omenjenih veliko imen, a hkrati tudi zelo malo. O imenih ne morem govoriti, saj bi bilo to nekorektno," se konkretnim odgovorom diplomatsko izmika Košir in dodaja, da bi se bilo treba po idealnem scenariju s trenerskimi kandidati pogovarjati že januarja.
Obuditev sodelovanja s Šmitkom
Naslednik Antona Ribnikarja na čelu alpskega zbora zaenkrat ne želi napovedovati niti, kakšna bo celotna struktura alpskih disciplin. "Oprtih je več možnost. V mislih bomo imeli tudi varčevanje, zato lahko pride tudi do združevanja funkcij. Poudarjam, da sem odprt, a po drugi strani imam svoje mnenje. Zanima me predvsem uspešnost," pravi edini slovenski smučar z odličjem skupnega seštevka svetovnega pokala in dodaja, da je napočil čas za večjo veljavo strokovnega sveta.
V slednjem bi poleg Filipa Gartnerja, Stojana Puhalja, Blaža Lešnika, Mateja Supeja in Borisa Strela rad videl tudi Janeza Šmitka, s katerim vse od sezone 2005/06 in izbire slalomskega kvarteta za olimpijske igre nista bila v najboljših odnosih. "Tukaj gre za višje cilje. Janez Šmitek je pomembna osebnost slovenskega alpskega smučanja in ima ogromno znanja. Vesel sem, da je načeloma sprejel sodelovanje, prav tako tudi Filip Gartner. Takšni ljudje lahko še vedno sooblikujejo naše smučanje," je prepričan zmagovalec treh tekem svetovnega pokala in nosilec olimpijskega brona z ZOI 1994.