Ponedeljek, 11. 6. 2012, 16.33
9 let, 2 meseca
Kocijančič Lovšetu očita grožnje in nedostojne ponudbe

S skopo izjavo po končanem kongresu Mednarodne smučarske zveze, v kateri je odhod Tomaža Lovšeta označil za olajšanje in dejal, da je bil zaradi njegovih aktivnosti v Južni Koreji v sila neugodnem položaju, se je prvi mož OKS in član predsedstva FIS dr. Janez Kocijančič na videz začasno umaknil iz medijske bitke. A po drugi strani je vrgel mamljivo kost, prilil nemalo olja na ogenj ter pripomogel dvigniti prah, ki se verjetno še nekaj časa ne bo polegel, hkrati pa napovedal tudi ''svojo resnico''. Svojo obljubo je ob vrnitvi z zasebnega potovanja s svojo soprogo tudi izpolnil. V svojem slogu. Z odmevno novinarsko konferenco, ob kateri mu je s svojo navzočnostjo oporo in podporo ponudil del korejske odprave (Petra Majdič, Primož Finžgar, Tomi Trbovc, Jure Žerjav …) in pa tudi nekdanji direktor SZS Jaro Kalan. ''Večni'' predsednik slovenske olimpijske družine je bil v svojem izvajanju jasen in nedvoumen. S svojo znano in izpiljeno retoriko je umirjeno zavrnil vse očitke zdaj že nekdanjega predsednika SZS Tomaža Lovšeta in v isti sapi potrdil glavnino obtožb, ki so na Lovšetov račun v zadnjem tednu in pol kapljale iz različnih, a bržčas zelo sorodnih kanalov. Kocijančič je celo prepričan, da je ''Lovšetovo obnašanje'' Planico stalo boljšega rezultata v boju za svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah 2017. ''Kandidatura je bila zelo dobra. Ko pa so na dan začele prihajati obvestila o neprimernih dogodkih, je postala stvar vprašljiva,'' poudarja Kocijančič in Lovšetu povsem neposredno očita pritiske, grožnje, nedostojne ponudbe in napeljevanje k manipulaciji (označitev glasovalnih lističev). ''Brez etike ni športa. Tako kot športnik ne more zmagati s poživili, tudi tekmovanja ni možno dobiti z grožnjami in pritiski,'' poudarja dolgoletni športni funkcionar in dodaja, da je videl vsaj štiri ''ponudbe'' drugim smučarskim zvezam, v katerim se jim je ponujalo različne ugodnosti, hkrati pa je večkrat izpostavil tudi vsebino zloglasnih kratkih telefonskih sporočil, o katerih verodostojnost ne dvomi.
''V svoji dolgi karieri sem sodeloval že pri mnogih izborih prirediteljev. Večinoma je šlo brez večjih zapletov. Tokrat se je vse skupaj začelo kot sredi nočne more. Kot bi me nekdo s kladivom udaril po glavi. Predsednik FIS je namreč pred vsemi poudaril, da je obveščen o grožnjah. Dejal je, da se s tem ukvarja predsednik Smučarske zveze Slovenije, ki naj bi za njegovo odstranitev namenil milijon evrov. Povedal je še, da ga skrbi, zato je zaprosil za zaščitno. V šoku sem nato vzel besede, se opravičil za neprimerno ravnanje predsednika, a poudaril resnost planiške kandidature. Želel sem ločiti grožnje in neprimerno ravnanje od kandidature, '' o svoji vlogi pripoveduje predsednik OKS in zanika Lovšetove navedbe o domnevnem dogovoru, po katerem naj bi Kocijančič za domačo podporo pri kandidaturi za nov mandat v predsedstvu FIS lobiral za planiško kandidaturo. ''Gospod Lovše se s smučanjem ukvarja dve leti in se zato nanj slabo spozna. Slabo se spozna tudi na statuta SZS in FIS. Če bi se, bi vedel, da po izvolitvi v predsedstvo ne smem nastopati v imenu nacionalne zveze. Naloge lobiranja mi torej ni mogel dati. Če bi mi jo dal, bi jo odklonil. Pri FIS namreč veljajo visoki etični standardi,'' trdi Kocijančič in poudarja, da so namigi o dogovorjeni zmagi Lahtija povsem izmišljeni in brez prave osnove.
''V moji tridesetletni karieri je to prvi tovrsten dogodek. Ne spomnim se, da bi se kdaj soočal s takšnimi stvarmi, zato se sprašujem, zakaj je bilo to potrebno. Osebno sicer mislim, da se je gospod Lovše iskreno trudil, da bi Planica dobila kandidaturo. A trudil se je na napačen način,'' poudarja Kocijančič in zavrača svojo vlogi pri ''gonji proti Tomažu Lovšetu''.