5. 12. 2009,
13.36

Sobota, 5. 12. 2009, 13.36

Fabjanova prvič v karieri na stopničkah

Vesna Fabjan se je prvič v karieri zavihtela na stopničke, potem ko je v šprintu v prosti tehniki na tekmi svetovnega pokala v Düsseldorfu zasedla tretje mesto.

Fabjanova je večji del finalne tekme držala drugo mesto, v finišu jo je za pičlo desetinko sekunde prehitela Rusinja Natalia Korostelova. Zmagala je Švedinja Hanna Falk, ki je bila hitrejša od Vesne tudi v polfinalni skupini. To je vsekakor veličasten uspeh za slovenski smučarski tek. Fabjanova je Sloveniji pritekla druge stopničke letos v svetovnem pokalu. Pred njo je drugo mesto osvojila Petra Majdič. Lepo je, ker Vesna iz leta v leto napreduje. Predlani je v svetovnem pokalu zasedla peto mesto, lani v Lahtiju četrto, letos v Düsseldorfu pa je skočila na stopničke. Se na obzorju že kaže prva zmaga v karieri? Kadarkoli bo prišla, bo zmeraj dobrodošla. V Nemčiji ji je za veliki triumf zmanjkalo samo dve desetinki sekunde. Veseli pa tudi dejstvo, da slovenska reprezentanca ni več samo Petra Majdič, ampak da sta se naši šampionki v zadnjem času pridružili tudi Vesna Fabjan in Katja Višnar, ki imata očitno velik potencial.

Petra Majdič je v Düsseldorfu v četrti četrtfinalni skupini zasedla tretje mesto in ostala brez polfinala. Katja Višnar, ki je bila v kvalifikacijah osma, je v zadnji četrtfinalni skupini zmogla vsega šesto mesto in je izpadla iz nadaljnjega tekmovanja.

Po prvih stopničkah v karieri je Fabjanova dejala: "Izjemno sem zadovoljna. Prvič sem na stopničkah. Res je fantastično. Verjela sem, da sem tega sposobna, to sem tudi danes pokazala. Sem zelo, zelo zadovoljna. Ker sem po tekmah v Kuusamu odšla domov, je bilo veliko potovanja, vendar smo opravili nekaj kvalitetnega treninga v Obertilliach. Pogoji so bili odlični, nov sneg ter sonce kar meni zelo odgovarja."

Nad uspehom je bil navdušen tudi glavni trener slovenskih tekačic Ivan Hudač: "Fantastičen rezultat. Končno se je uvrstila na stopničke, to smo pričakovali že čez teden, saj vemo, kako kateri tekmovalki leži proga. Veselimo se tega rezultata. Tudi Petra in Katja sta bili močni, vendar sta naredili taktične napake na progi, ki so jih stali uvrstitve. Z moje strani Vesna pred finalom ni dobila posebnih napotkov, zato je skrbel njen trener Vladimir Korolkjevič. Tudi Vesna je iz tekme v tekmo bolj izkušena."

Dominator Petuhov

V moški konkurenci šprinta je v Nemčiji dominiral Rus Aleksej Petuhov, ki je svetovno konkurenco na finalni tekmi ugnal za udobnih pet desetink sekunde. Drugo stopničko si je v Düsseldorfu pritekel Norvežan Anders Gloeersen, tretji pa je bil njegov rojak Eirik Brandsdal.

Končni rezultati tekme svetovnega pokala v Düsseldorfu so pomenili, da lanska zmagovalca Petra Majdič in Norvežan Ola Vigen Hattestad nista uspela ubraniti laskavi lovoriki.

Šprint (prosto):

ženske: 1. Hanna Falk (Šve) 2. Natalija Korosteleva (Rus) 3. Vesna Fabjan (Slo) 4. Ida Ingemarsdotter (Šve) 5. Celine Brun-Lie (Nor) 6. Kirsi Peraelae (Fin) 7. Lina Andersson (Šve) 8. Marit Bjoergen (Nor) 9. Arianna Follis (Ita) 10. Pirjo Muranen (Fin) ... 13. Petra Majdič (Slo) 26. Katja Višnar (Slo)

moški: 1. Aleksej Petuhov (Rus) 2. Anders Gloeersen (Nor) 3. Eirik Brandsdal (Nor) 4. John Kristian Dahl (Nor) 5. Ola Vigen Hattestad (Nor) 6. Nikolaj Morilov (Rus) 7. Andrew Newell (ZDA) 8. Martin Koukal (Češ) 9. Thobias Fredriksson (Šve) 10. Renato Pasini (Ita)