15.23

8 let, 5 mesecev

Četrtek, 10. 4. 2008, 15.23

Rusija, Argentina, Španija in ZDA v polfinalu

V polfinalu Davisovega pokala bodo zaigrale reprezentance Rusije, Argentine, Španije in ZDA. Naslov prvakov branijo Američani.

Rusi so se uvrstili v polfinale Davisovega pokala, ko je moral Čeh Tomaš Berdych v petem nizu pri vodstvu z 2:1 zaradi poškodbe gležnja predati dvoboj Nikolaju Davidenku. Gostitelji so tako povedli s 3:1, zadnji dvoboj med Maratom Safinom in Lukašom Dlouhyjem pa je dvakrat s po 6:3 dobil slednji, a dvoboj ni več odločal o ničemer. Za Rusijo, dvakratno zmagovalko tega tekmovanja (2002 in 2006), lani pa finalistko, je to že 16. zaporedna zmaga na domačem igrišču, zadnjič je izgubila leta 1995, ko so jo premagali Američani na čelu z legendarnim Petom Samprasom. Do nje pa je spet prišla z nekaj sreče, Davidenko je namreč zaradi poškodbe nasprotnika zmagal že v februarskem dvoboju s Srbijo, ko se je poškodoval Novak Djoković. Berdych je bil tragični junak dvoboja, saj je v petek izgubil tudi dvoboj s Safinom.

Španci so svoje delo na gostovanju v Bremnu uspešno opravili že po dveh dneh. Rafael Nadal je Nicolasa Kieferja premagal v treh nizih, David Ferrer je proti Philippu Kohlschreiberju v podaljšani igri izgubil le prvi niz, še najbolj izenačena pa je bila igra dvojic, v kateri je bilo potrebnih pet nizov, v odločilnem je par Feliciano Lopez/Fernando Verdasco premagal Kohlschreiberja in Philippa Petzschnerja z 12:10. Dvoboja zadnjega dne sta bila tako zgolj prestižnega pomena. Kiefer je reševal čast Nemčije, lanske polfinalistke, z zmago nad Lopezom s 6:4 in 7:6 (2), medtem ko je bil Verdasco z 2:6, 7:6 (6) in 6:4 boljši od Michaela Berrerja.

Na ameriški celini zmagoslavji za domačine

V preostalih dveh dvobojih četrtfinala na ameriški celini sta o napredovanju odločila prva obračuna zadnjega dne.

ZDA so po dveh dneh proti Franciji vodile z 2:1, nato pa je v Winston-Salemu Andy Roddick premagal Paul-Henrija Mathieuja s 6:2, 6:3, 6:2 in svoji ekipi zagotovil neulovljivo prednost 3:1. James Blake je nato le še potrdil končno zmagoslavje domačih tenisačev z uspehom proti Richardu Gasquetu s 6:7 (4), 6:4, 6:4. Argentina pa je odločilno točko osvojila po zmagi Davida Nalbandiana, ki je v petih nizih po štirih urah in osmih minutah igre s 6:4, 1:6, 4:6, 6:4 in 9:7 premagal Šveda Robina Söderlinga. V dvoboju zgolj prestižnega pomena je Juan Monaco nato premagal Thomasa Johanssona s 6:3, 6:3 za skupnih 4:1.

V polfinalu, ki bo na sporedu od 19. do 21. septembra, se bosta v Buenos Airesu pomerili Argentina, ki edina med četverico še nikoli ni osvojila prestižnega pokala, in Rusija, Španci pa bodo gostili aktualne prvake Američane.

Polfinale (19. do 21. september): Argentina - Rusija; Španija - ZDA/Francija.