Četrtek,
24. 5. 2012,
20.10

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 5. 2012, 20.10

9 let, 2 meseca

Matjaž Sekelj: Udarec za slovenski hokej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Medtem ko je soj žarometov v zadnjih tednih usmerjen proti Jesenicam, pa je veliko manj govora o Olimpiji. Vendar pa smo se z njenim direktorjem Matjažem Sekljem pogovarjali predvsem o EBEL.

V sredo se je v Celovcu sestalo predsedstvo EBEL, ki pa ni postreglo z dobro novico za slovenski hokej. Jeseničanom se je namreč za eno leto zamrznilo članstvo v EBEL, dobra novica za neavstrijske klube pa je nova pogodba z generalnim pokroviteljem lige, ki je pravičnejša za neavstrijske klube. Pri tem ima veliko zaslug tudi podpredsednik EBEL Matjaž Sekelj, ki je tudi direktor Olimpije. S slednjim smo se pogovarjali o suspenzu Jesenic, spremembah v EBEL in tudi o Olimpiji.

S suspenzom Jesenic je Olimpija izgubila večni derbi v EBEL, obračun, ki je vedno napolnil obe dvorani. Kako gledate na to kot direktor Olimpije in kot podpredsednik EBEL? To je udarec za slovenski hokej in za Olimpijo. Rivalstva med kluboma, ki je 'gnal' obe ekipi, v novi sezoni ne bo. Kar pa je dobrega od vsem slabim v zadnjih dneh, je sporazumna odločitev, da se članstvo za eno ali več let zamrzne. Ni prišlo do izključitve ali glasovanja proti Jesenicah. To je pozitivno. Upajmo, da se bodo Jesenice po enem letu vrnejo v ligo. Želimo si čimprejšnje vrnitve. Ob vrnitvi jih bodo čakale vse pravice, ki jim pripadajo kot članom EBEL. Kljub temu, da so bili v zraku tudi veliko bolj črni scenariji, je vodstvo EBEL delovalo razumno, zaradi zamrznitve statusa bo prišlo tudi do rahle spremembe statuta lige. Vendar so bili vodilni možje pripravljeni storiti tudi to, da najstarejšega člana ob širitvi lige dokončno ne izključijo.

Je povratek Jesenic, ob vseh naštetih dejstvih, odvisen tudi od sodega števila sodelujočih ekip? V Avstriji so si nekateri klubi zaželeli zaigrati na najvišji ravni, tako da smo dobili nova člana. Tudi predstavitev Pieštanyja je bila dobra sprejeta, vendar pa imajo slednji težave z matično zvezo, ki ni najbolj navdušena nad idejo, da bi se njihov klub priključil EBEL. Zato se je priključitev slovaške ekipe prestavila za eno leto. To je prav znak, da bi ob Pienštanyju in Jesenicah prišli do številke 14, o kateri se že dolgo govori in je morda tudi maksimum te lige.

Tudi vi naj bi bili med najbolj delavnimi in prizadevnimi, da bi Jesenice ostale v EBEL … Ne glede, da sem z Olimpijo največji nasprotnik Jesenic, sem vložil ogromno energije v celotno zadevo, ki se nanaša na obstanek Jesenic v EBEL. Morda celo več kot nekateri, ki bi morali poskrbeti, da Jesenice ostanejo v EBEL. Že dan pred sestankom predsedstva je bilo čutiti, da avstrijski klubi ne čutijo potrebne gotovostji, da bi Jesenice sezono odigrale do konca in brez težav ter ne bi ogrozile proizvoda z imenom EBEL. Še enkrat ponavljam, da so to težki časi za slovenski hokej in upam, da Jesenice resnično ne bodo sodelovale le eno leto. Tudi Olimpija je preživela eno leto brez EBEL, ko so Jesenice igrale. Vsi v Sloveniji moramo pomagati, da se problem reši v čim hitrejšem roku in se Jesenice vrnejo v EBEL že v prihodnji sezoni. Lahko rečem le še to, da je bilo zares ogromno energije vložene v obstanek Jesenic, vendar pa se enostavno temu ni bilo mogoče izogniti. Prepričan sem, da bi avstrijski klubi v primeru glasovanja glasovali proti Jesenicam.

Pripravlja se tudi novo tekmovanje pod okriljem EBEL, in sicer za igralce do 20 let … To je izjemno dobra stvar za hokej v tej regiji. Ob podpisu z Erste Bank naj bi bilo nekaj finančnih sredstev namenjeno tudi za to ligo. Predvsem so tu mišljeni potni stroški. Ta liga je pomembna predvsem za razvoj mladih igralcev, da se spoznajo s kriteriji igranja v tako močni ligi, s kriteriji sojenja, saj bo liga za mlade igralce razvijala tudi sodnike. V glavnem, razvil se bo celoten program in ta bo pomagal ligi do večjega števila domačih igralcev in zmanjševanja števila tujcev. Mislim, da gre za dober proizvod, ki pa zna biti nekoliko problematičen v Avstriji in Sloveniji, saj ekipe, ki bodo morale igrati v ligi EBEL do 20 let, ne bodo mogle s svojo drugo ekipo sodelovati v nacionalnih prvenstvih. To bi predstavljalo težave tako avstrijski nacionalni ligi kot slovenskemu državnemu prvenstvu. Prav zaradi tega dejstva bi lahko prišlo do nove ideje, ki bi šla v smeri združitve avstrijske nacionalne lige s slovenskim državnim prvenstvom.

Slovenijo bi torej v ligi EBEL do 20 let zastopali Olimpija in Jesenice? Že v Stožicah sem dal predlog, da bi slovensko reprezentanco do 20 let razdelili na gorenjski del, kjer bi igrali hokejisti Jesenic, Bleda in Kranja, medtem ko bi v drugi ekipi nastopili igralci Olimpije, Slavije, Celja in Maribora. Vsem najbolj talentiranim mladim igralcem od 18 do 20 let bi tako omogočili tekmovanje v tej mednarodni ligi. S tem bi dodatno uigrali reprezentanco do 20 let. V kolikor Hokejska zveza Slovenije ne bo pristala na predlog, potem bomo morali razmišljati v lastni zgodbi. Pravila bodo sicer po vsej verjetnosti dovoljevala, da za posamezno ekipo nastopijo tudi trije do štirje igralce, ki so starejši od 20 let.

Nova pogodba z generalnim pokroviteljem lige naj bi bila bolj pravična do neavstrijskih klubov, saj naj bi se denarna pogača razdelila med vse udeležene ekipe. Ali to drži? To je največja zmaga klubov, ki ne prihajamo iz Avstrije. Morda je to tudi največja zmaga mojega mandata kot podpredsednika EBEL. Prišli smo do točke, ko smo tako generalnega sponzorja kot tudi ligo prepričali, da si zaslužimo približno enake pogoje vsi. Da mora biti sponzorski denar razdeljen pravično. Še vedno pa je drugače pri televizijskih pravicah. Vemo, da Servus TV opravi 80-odstotkov prenosov v Avstriji, tako da tu prejmemo neavstrijski klubi le simbolični znesek. Podpis pogodbe, ki je pripravljena, je velik korak naprej za ligo in neavstrijske klube.

Z neigranjem v EBEL je kar nekaj mladih, kvalitetnih igralcev Jesenic ostalo brez nastopanja v močnem tekmovanju. Bo morda kateri izmed njih zaigral za Olimpijo? To ni primeren trenutek za pogovor o tej temi. Mislim, da je zadeve potrebno najprej prespati in ugotoviti, kaj je najbolje za slovenski hokej. Šele nato lahko pridemo do kakšne odločitve. Olimpija nikoli ni bila in tudi v prihodnje ne sme biti tista, ki je oziroma bi zamajala temelje na Jesenicah.

Glede Olimpije je še veliko neznanega … Lahko namignem, da gredo stvari v pravo smer. V zelo kratkem času bomo lahko postregli z nekaterimi informacijami. Zadnji mesec, dva sta bila zelo delovna. Vendar gredo stvari v pravo smer in lahko rečem, da bomo imeli ekipo približno enako kvalitetno kot v zadnji sezoni.

Bo ekipa konkurenčna? Lahko že kaj več rečete o sestavi ekipe? Moramo vedeti, da klubi s proračunom, kot ga imamo mi, ne moramo vsako leto pričakovati polfinala ali finala EBEL. Cilj mora biti končnica, zato moramo sestaviti takšno ekipo, ki lahko uresniči te cilje. Vedno pa je na koncu potrebna tudi športna sreča in nekateri drugi elementi, ki vplivajo na končni rezultat. Olimpija ima še vedno neko jedro mladih igralcev, če slednjim dodamo še kvalitetne tuje okrepitve, ki bodo na ravni tistih iz zadnje sezone, potem lahko računamo na dober hokej.