8. 12. 2008,
10.59

Ponedeljek, 8. 12. 2008, 10.59

Loebu dva svetovna rekorda, Citroënu dvojna krona

Sebastien Loeb je postavil nov svetovni mejnik: postal je prvi dirkač v zgodovini relija za SP, ki je slavil enajstkrat v eni sami sezoni. Citroënu je pripadel konstruktorski naslov.

Petkratni svetovni prvak je mimogrede svoj lastni rekord v številu zmag povzdignil na 48. Njegova zmaga je pomenila tudi dvojno letošnjo krono za francoskega proizvajalca avtomobilov. Francoski dirkač si je zmago na finalnem reliju letošnjega prvenstva zagotovil na zadnji hitrostni preizkušnji Port Talbot v Južnem Walesu, ko se je prebil pred vodilnega Fordovega rivala Jarija Mattija Latvalo. V odločilni bitki je bil od Finca na 20,09 dolgem »brzincu« boljši za 4,9 sekunde, kar je na koncu pomenilo razliko 2,7 sekunde. Loeb bi sicer moral primat na dirki prevzeti že po predzadnji hitrostni preizkušnji, saj je časovno prehitel Latvalo, a ker je bil zaradi domnevno prehitrega štarta kaznovan z 10-sekundnim pribitkom, je zadnje merjenje moči začel z druge pozicije, s primanjkljajem 2,2 sekunde. A očitno ga je to še bolj podžgalo k dirkanju na limitu in tveganje se je izplačalo. Organizatorji so po koncu relija po pregledu posnetkov kamere v Loebovem dirkalniku ugotovili, da je bil Sebastienov štart v 18. HP ravno pravšnji, zato so mu izbrisali 10-sekundni pribitek in Citroënov dirkač je dejansko zmagal z 12,7 sekunde naskoka.

Loeb, ki je svoj peti naslov svetovnega prvaka med dirkači osvojil že prejšnji mesec na reliju po Japonski, je po dirki žarel od veselja, saj mu je uspela še ena velika stvar v bogati karieri. O Francozovi dominaciji v letošnji sezoni priča tudi podatek, da je zbral 122 točk od 150 možnih. Lanski zmagovalec otoškega relija, Fordov Mikko Hirvonen, je s 103 točkami sezono končal kot svetovni podprvak. Njegova osma pozicija na letošnjem Walesu in ena sama točka je bila prava mala katastrofa. Loebov moštveni kolega Dani Sordo je skočil na tretjo stopničko in se skupaj s Sebastienom veselil Citroënove konstruktorske krone. Veliki poraženec velikega finala Latvala je stoično prenesel poraz. Po dirki se je pridušal, da je pač zmagal boljši mož. Tako je Ford izgubil prestižni dvoboj s Citroënom v konstruktorski konkurenci. Po 15 relijih je razmerje moči 191:173 v korist Francozov. To je četrti naslov svetovnega prvaka za Citroën, potem ko je bil najboljši že v sezonah 2003, 2004 in 2005. Svetovni prvak iz leta 2003, Subarujev Petter Solberg, je reli po Walesu končal na četrtem mestu. Res je, da je bil Subaru po suhem makadamu hitrejši kot kdorkoli drug, a v blatnih razmerah ni imel nikakršnih možnosti. To je pač njegova realnost. Čaka ga še veliko dela, če bo hotel iz svojega dirkalnika iztisniti ves njegov potencial in se priključiti Citroënu in Fordu v zmagovalni coni.

Šved Per-Gunnar Andersson je s petim mestom svoji tovarniški ekipi Suzukija privozil najboljši rezultat v svetovnem prvenstvu sploh. Svetovni motociklistični prvak Valentino Rossi je avanturo po Walesu s fordom focusom WRC zaključil na 12. mestu. Draž relija za svetovno prvenstvo je okusila tudi slovenska dirkaška posadka Marko Jeram – Simon Lapajne. Idrijčana s fordom fiesto ST nista mogla pokazati vsega, kar znata, saj sta imela tehnične težave že uvodni dan relija: na eni izmed HP sta se morala zaradi napake na električnem napajanju ustaviti, zamenjati pa sta morala tudi polos. Po končani šesti HP sta dirko predčasno zaključila v servisni coni, saj mehanikom ni uspelo pravočasno razrešiti nove tehnične okvare. V 6. HP je namreč motor fieste nenadoma ugasnil in ga ni bilo več mogoče vžgati.