Jure Gregorčič

Ponedeljek,
28. 3. 2011,
13.44

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 3. 2011, 13.44

8 let, 8 mesecev

"Kleiner Schumi" dokončno odrasel, rusko dirkaško vstajenje

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ljubitelji formule 1 so že res nestrpno pričakovali začetek sezone 2011, potem ko je kri v puščavskem pesku odnesla uvodno VN Bahrajna. Albert Park pa je pokazal to kar so skrivala testiranja …

Za nami je torej VN Avstralije, ki resnici na ljubo ni ponudila ravno razburljivega dirkanja, a je kljub temu postregla z nekaterimi zanimivi odgovori in obenem ponudila nove, negotove iztočnice za nadaljnje napovedi razpleta zares dolge sezone, saj se bo končala šele 27. novembra z VN Brazilije v tropskem peklu Interlagosa. V Melbournu se je namreč izkazalo, da imata KERS in zadnje krilo potencial, da so v prednosti moštva, ki so se med testiranji navozila in ne zgolj dirjala za najhitrejšimi časi, da so Pirellijeve gume zares občutljive, a s prefinjeno vožnjo tudi obvladljive in da zares niso še razkriti vsi asi, ki utegnejo krojiti sezono.

Vettel zaigral na noto zrelosti

Med jasne odgovore VN Avstralije zagotovo sodi dejstvo, da je "kleine Schumi", kot mnogi kličejo aktualnega svetovnega prvaka Sebastiana Vettla, dirkaško povsem dozorel in se stvari očitno loteva s pregovorno germansko natančnostjo in predanostjo, podobno kot je to pred leti počel njegov veliki vzornik, sedemkratni svetovni prvak Michael Schumacher. Če smo mu v lanski sezoni kljub nesporni vozniški nadarjenosti očitali mladostno zaletavost, neučakanost, divjaško nepremišljenost – saj se spomnite, kako je lani na VN Turčije spodnesel Webbra in resno ogrozil razplet sicer sanjske sezone –, lahko po predstavi v Albert Parku zapišemo, da je najmlajši svetovni prvak verjetno dirkaško povsem dozorel. Strašljivo prednost iz kvalifikacij je še podkrepil z rutinirano predstavo na nedeljski dirki. Ni ga motila nova in občutljiva gumarska zmes, ki jo je pripravil Pirelli, premičnega zadnjega krila sploh ni zares sprožil, ker je vseskozi vodil, za nameček pa je prednost branil še brez dodatnih 80 "konjev", ki so jih preostali priganjali prek stikala za aktivacijo sistema KERS. Nas torej čaka nov zmagoviti pohod nemške šole kartinga? Vettel je dirko namreč odpeljal, kot da je med lanskim finalom v Abu Dhabiju in VN Avstralije minilo le 14 dni in ne ves zimski premor. Dirkaška koncentracija in samozavest mladega Nemca sta bila v sončnem Melbournu naravnost osupljiva.

Tvegana igra Red Bulla, srebrni niso bili daleč …

Čeprav je Vettlova zmaga čista kot solza, nikakor ne smemo prehitro napovedati prevlade moštva v lasti Dietricha Mateschitza. Drugi dirkač Red Bulla Mark Webber je namreč pred domačimi navijači zagotovo želel iztržiti več kot peto mesto, a s svojim RB7 kljub mehkejšim gumam v izteku dirke ni zmogel prehiteti Alonsovega ferrarija F150th italia. S sistemom KERS bi morda šlo, a inženirji moštva iz Milton Keynsa zadeve še niso spravili v območje zanesljivega delovanja in tudi Vettel bi morda zaradi dejstva, da je vozil brez tega sistema, imel več težav z branjenjem vodstva na drugačni konfiguraciji steze, kot je v Albert Parku. Ob tem ne smemo pozabiti niti na dejstvo, da je na drugo mesto celo s poškodovanim dirkalnikom pripeljal Lewis Hamilton. Pri McLarnu so se na testih spopadali s težavami in pozno sestavili dirkalnik MP4-26, a očitno naredil avtomobil, ki obeta. Zato lahko ravno pri McLarnu govorimo o novih iztočnicah sezone, ki bodo verjetno igrale pomembno vlogo v boju za vrh.

Rusko dirkaško vstajenje in nova klofuta Alonsu

Prve stopničke ruskega dirkača Vitalija Petrova so zagotovo nov mejnik v svetu sodobne formule, ki bo v Rusiji nedvomno zagnal evforijo in sprožil še hitrejše nadaljevanje začrtane poti. Putin in marketinški guru formule 1 Ecclestone sta pogodbo o VN Rusije že podpisala, za njeno dokončno overitev pa je v nedeljo v Albert Parku poskrbel najhitrejši sin Rusije, ki je kljub kupljenemu sedežu in maminemu spremstvu v "paddocku" že lani pokazal, da zna dirkati. Alonso verjetno še ni pozabil razgleda iz lanskega finala v Yas Marini, ko je gledal v izpuh Petrova in besnel, saj ni našel poti mimo "zelenca". V boju za naslov ga je ustavil za formulo eksotični Rus, ki je bil pač hitrejši in nepopustljiv. Po nedeljski dirki lahko mirno zapišemo, da Vitalij Petrov v neposrednih dirkaških dvobojih z asturijskim princem hitrosti vodi že z 2 : 0. Koliko je Rusu do odličnega rezultata pomagal revolucionarni, naprej obrnjeni izpuh dirkalnika R31, ki naj bi z distribucijo toplega toka izpušnih plinov pod dno pomagal k boljšemu podtlaku dirkalnika in posledično boljšemu oprijemu, pa ostaja skrivnost, ki bo verjetno kmalu precej pogosta tema pogovorov pri konkurentih.

Manever tradicionalne tehnične vojne dobil prvi epilog …

V formuli 1 je vedno aktualna tudi vsakoletna "tehnična vojna", ki jo moštva pred in med sezono bijejo s pravilniki in konkurenco. Prvi manever je dobil svoj epilog že v Avstraliji, saj so si pri Sauberju očitno po svoje razložili izdelavo premičnega zadnjega krila. Pri tehničnem pregledu avtomobila so komisarji FIE namreč ugotovili, da konkavni radij na krilcu dirkalnika C30 ni v skladu s predpisanimi dimenzijami, zato so Kamuija Kobajašija in novinca Sergia Pereza diskvalificirali. Sanjski debi Mehičana je doživel hladen tuš, a Perez je kljub vsemu lahko zadovoljen s svojo predstavo, v kateri je dokazal, da se tudi na Pirellijevih gumah da odpeljati z manj postanki v boksih. A Mehičan je morda samo izjema, ki potrjuje pravilo, saj je bilo na stezi v Albert Parku sicer več kot 40 postankov, kar je približno za polovico več kot v časih, ko je gume dobavljal Bridgestone.