Petek,
21. 8. 2009,
14.52

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 8. 2009, 14.52

9 let, 2 meseca

Blaž Kavčič: Sem trmast in vztrajen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Blaž Kavčič bo prvi adut trojice slovenskih teniških igralcev, ki se bodo prihodnji teden v kvalifikacijah odprtega prvenstva ZDA trudili, da se uvrstijo na glavni turnir zadnjega grand slama sezone.

Kavčič je zablestel v maju in juniju, ko je dobil dva turnirja serije challenger in se še trikrat uvrstil v veliki finale. Izvrstne igre so pripomogle k temu, da se je 3. avgusta prebil na 132. mesto na lestvici ATP, kar je najvišje v zgodovini slovenskega moškega tenisa. 22-letni Ljubljančan je znan po tem, da je izreden garač, po njegovih besedah je pripravljen trenirati tudi po sedem ur na dan. V zadnjem mesecu in pol je njegova forma malce padla, a s tem se ne obremenjuje preveč. Je specialist za igro na peščenih igriščih, tudi trda podlaga, na kakršni se igra OP ZDA, pa mu je vse bližja. O tem, da se čuti sposobnega prebiti se vsaj med 50 igralcev sveta, zakaj je Nadal njegov vzornik in zakaj Federer po njegovo ne bo še šestič zapored dobil zadnji grand slam sezone, več v spodnjem intervjuju.

Kaj se je zgodilo, da je vaša forma v zadnjem času padla in ste na zadnjih treh turnirjih trikrat zapored izgubili v prvem krogu? To ni nobeno presenečenje. Tako dobro formo, kot sem jo imel, je težko dolgo časa držati. Nobena groza ni, da sem trikrat zapred izgubil. Igralci smo izenačeni, tekme so težke, tako da lahko že malo sreče odloči, še posebej, če ne igraš najbolje. Poleg tega sem na zadnjih dveh challengerjih izgubil na trdi podlagi, ki mi najbolj ne ustreza, zato tam nisem tako samozavesten kot na pesku. Čeprav tudi na "hardu" lahko dobro odigram.

Naslednji turnir za grand slam, odprto prvenstvo ZDA, ki se začne 31. avgusta, pa se igra na trdi podlagi. Vi boste igrali tam v kvalifikacijah že sredi prihodnjega tedna ... Podlaga na OP ZDA je še malo hitrejša kot na ostalih turnirjih, zato mi ne ustreza preveč. Sicer so trde podlage na nekaterih turnirjih že zelo počasne, tako da je tam igra zelo podobna tisti na pesku, kar je zame bolje. Želim si prvega nastopa na grand slamu. S trenerjem sva veliko trenirala na začetnem udarcu in agresivni igri, da bi se bolje prilagodil na hitro trdo podlago. Tokrat bom verjetno nosilec v kvalifikacijah, kar je ugodno zame, saj bom v prvem krogu dobil lažjega nasprotnika. Sem zelo optimističen pred zadnjim grand slamom sezone.

Kaj bi bilo treba izboljšati ali spremeniti za boljšo igro na trdi podlagi? Na hitri podlagi moram igrati bolj agresivno, več točk napraviti sam, bolje servirati. Zelo pomembna je natančnost prvega servisa in dobro vračanje servisa, s čemer že sedaj nimam težav. Potem je treba stati bližje črte, več tvegati, hitreje odigrati. S trenerjem ogromno delava na tem. Sam se nagibam k obrambni igri, kar je na pesku dobro. Znan sem po tem, da ne napravim veliko napak, zato me je težko premagati. A taka igra na trdi podlagi proti boljšim igralcem ni zadosti učinkovita.

Pred nekaj manj kot dvema mesecema ste nastopili na turnirju v Umagu, kjer ste dobili povabilo organizatorja. To je bil vaš prvi nastop v glavnem žrebu ATP turnirja v tej sezoni. Kakšna je bila izkušnja? V Umagu sem se ogromno naučil (izgubil je v prvem krogu proti Čilencu Massuju, op. p.), zato me še bolj vleče na ATP turnirje. Sem pa ugotovil, da bom moral še ogromno popraviti v svoji igri, če bom želel konstantno igrati na tako velikih tekmovanjih. S trenerjem že ogromno delava na tem.

Kako to, da večkrat ne poskusite v kvalifikacijah ATP turnirjev, pač pa nastopate na turnirjih serije challenger, torej turnirjih nižjega nivoja? Imam veliko željo po igranju na ATP turnirjih, a mi finančno stanje trenutno ne omogoča tega. Na challengerjih imam namreč precej manj stroškov s hrano in prenočišči. Če bi nastopil denimo v kvalifikacijah turnirjev serije masters 1000 v Montrealu in Cincinnatiju, bi bilo to tako drago, da finančno preprosto ne bi prišel skozi; stroški nastanitve so 'mastersih' izjemno visoki, v času kvalifikacij pa bi si moral vse to plačati sam. Trenutno vse financiram samo z zaslužkom na turnirjih, kajti nimam nobenega sponzorja. Plačujem tudi trenerja, kar je velik strošek. Poleg tega so nastopi v kvalifikacijah ATP turnirja dvorezen meč, kajti če hitro izgubim, se to pozna pri moji uvrstitvi na lestvici ATP. Zaradi vsega skupaj je zame preprosto bolj ugodno, da igram na turnirjih serije challenger. Ponekod v tujini imajo manjše probleme. Hrvata Čilića (Marin Čilić je trenutno 15. igralec sveta, op. p.) so pred leti, ko je igral na približno tako visokem nivoju kot jaz sedaj, finančno podprli, poleg tega pa je dobil veliko tako imenovanih "wild cardov" s strani večjih svetovnih turnirjev, tako da je lahko takoj nastopil v glavnem žrebu.

Če bi bili na lestvici ATP tako visoko, da bi bili že avtomatsko uvrščali v glavni žreb ATP turnirjev, bi bilo verjetno precej lažje ... Ko prideš v glavni turnir, ni problemov. Tam so precej večji nagradni skladi, poleg tega, ko si tako visoko, ni več vprašljiva tvoja kvaliteta. Ko prideš tja, težko padeš ven, še posebno, če greš po tej moji poti in se s trdim delom počasi, a vztrajno pomikaš vse višje. Upam, da bo tudi meni uspelo priti tja. Letos sem že dokazal, da sem boljši od teh igralcev, ki so uvrščeni okrog mojega mesta, če igram dobro. Čakam še na eno tako serijo, kot sem jo imel v maju in juniju. Če bi se prebil okrog 80. mesta na lestvici ATP, bi že lahko avtomatsko igral v glavnem delu takšnih turnirjev kot je umaški in na vseh grand slamih.

Kakšne cilje imate v prihodnosti? Moj cilj je priti med 20 ali vsaj 50 igralcev na svetu. Če želim to doseči, moram trdo delati. Veliko je seveda odvisno tudi od sreče in poškodb, dosti je faktorjev. Sam želim napraviti 120 odstotkov, kar je v moji moči. Ne vidim razloga, zakaj mi ne bi uspelo, verjetno pa bo za to potreben čas. Sem trmast in vztrajen. S tem, kako hitro mi bo uspelo, se ne obremenjujem in ne izvajam nase pritiska.

Z nastopi v kvalifikacijah turnirjev za grand slam že imate kar nekaj izkušenj? Kateri vam je najljubši? Wimbledon je zame najbolj zaželjen turnir in bi na njem najraje naredil dober rezultat. Že od otroštva spremljam dvoboje na sveti travi. Moja igra sicer ni najbolj primerna za travnato podlago, temveč mi je glede tega najbližji "peščeni" Roland Garros. Le na odprtem prvenstvu ZDA še nisem igral. A tudi v New Yorku bo verjetno dobra organizacija in prepričan sem, da se bom tam dobro počutil.

Kako gledate na svetovni teniški vrh in za koga stiskate pesti? Vesel sem, da se je Nadal po poškodbi znova vrnil, saj je ravno on moj največji vzornik. Mislim, da je imel obilo smole, da je izgubil prvo mesto na svetovni teniški lestvici. Veselo sem tudi, da prihajajo mladi, Tsonga, Murray, Đoković, del Potro, ... "US Open" bo tokrat zelo zanimiv, mislim pa, da ne bo zmagal Federer. Sedaj, ko je dobil družino, tenis zanj ni več na prvem mestu, tako da se bo težko kosal z mladimi, ki za razliko od njega živijo za tenis. Upam, da bo Nadal znova zasedel teniški vrh. Sem pristaš takšne igre in takšnega pristopa kot ga ima Španec. Na igrišču nikdar ne kaže frustracij, ne meče loparjev, bori se do konca in ne glede na to, ali zmaga ali ne, igrišče zapusti z dvignjeno glavo. On zame ni le največji tenisač sveta, pač pa eden najboljših športnikov nasploh.