Petek, 7. 11. 2008, 11.28
8 let, 8 mesecev
Prihajajo 15-kratne francoske prvakinje
V konkurenci Dinama iz Volgograda, Byasena in Milli Piyanga, je na kvalifikacijskem turnirju v Trondheimu uspel prav Metz. Za mnoge veliko presenečenje, a ob pogledu imena v ekipi ter igro pričakovano.
Močne okrepitve
Pred sezono so se francoske prvakinje okrepile z zvenečimi imeni svetovnega rokometa. Iz Lokomotive se je v Francijo preselila hrvaška reprezentantka, organizatorka igre, Ivana Lovrić, iz Srbije izjemna Svetlana Ognjenović, med vratnici perspektivna Romunka Olivia Costache, na levem krilouje Metz z Nimsom zamenjala Camille Ayglon. Nikakor ne gre izgubljati besed o izkušeni francoski krožni napadalki Isabelle Wendling, ki je ob izjemnih predstavah na šestmetrski črti, eden izmed stebrov obrambe Metza. Najboljša strelka Metza v francoskem "šampionatu" pa je Čehinja Lenka Kysucanova. Med tiste sila nevarne sodi tudi nekdanja Krimovka Vesna Horaček, ki je s svojo levico leta 2001 pripomogla, da se je Krim prvič povzpel na evropski vrh.
Ekipa Sandorja Raca se zanaša predvsem na obrambno postavitev 6-0 z globokim izpadanjem, včasih pa poseže tudi po obrambi 5+1 z namenom, da eno izmed nasprotnih igralk popolnoma odtrga od kolegic. Trenerka Krima Mercatorja Marta Bon težko primerja prvega tekmeca iz Nürnberga ter Metz. "Za Nemke je značilna predvsem trdnost in odločnost, igra brez posebne kombinatorike. Nepredvidljiva torej. Medtem ko Metz goji povsem drug slog z zelo dobro organizirano, kombinatorno igro, z veliko križanj. Goji visok tekmo 60 minut, tudi ob menjavah igralk." Ne glede na to, da je v prvem krogu lige prvakinj v skupini D izgubil s kar 13 goli proti Viborgu, v Krimu opozarjajo, da to ni njegova prava vrednost.
Brez uspehov v ligi prvakinj
Metz, ki se v elitnem evropskem tekmovanju ne more pohvaliti s posebnimi dosežki, saj se je najdlje prebil do osmine finala, je pred leti že stal nasproti Krimu. V sezoni 2002/03, ko so Ljubljančanke drugič zasedle evropski vrh. Takrat so slovenske prvakinje v skupini obakrat premagale francosko ekipo, doma s 34:22, v gosteh pa z 31:25. Po štirih zaporednih neuspelih poskusih preboja preko kvalifikacij za ligo prvakinj, jim je letos le uspelo. Zato so ambicije in želje seveda še večje. Dvakrat se je Metzu uspelo prebiti v polfinale pokala pokalnih zmagovalk, štirikrat pa v četrtfinale pokala EHF.
Na francoski sceni žanjejo več uspeha, od leta 1989 so kar 15-krat sedle na tamkajšnji prestol. Tudi po sedmih krogih letošnjega tekmovanja ekipa iz Lorraine zaseda vrh z le enim porazom.
Zagotovo bo prekaljeni nekdanji jugoslovanski vratar Šandor Rac, ki je po treniranju tunizijskega in katarskega kluba leta 2006 prispel v Metz, pripravil kakšno presenečenje za slovenske prvakinje. Krimu v prestolnici francoskega ženskega rokometa ne bo lahko, saj je v Metzu vsaka tekma velik spektakel, dvorana pa poka po šivih. Vsekakor bo potrebno opraviti delo že v Sloveniji.