Sobota, 19. 1. 2008, 18.57
8 let, 7 mesecev
Mističen vikingški dan
Kratek oddih od rokometa ter napetosti ob pričakovanju sosedskega obračuna v Stavangerju je prišel še kako prav.
Vožnja z ladjo po mrzlem Severnem morju po, kot pravijo, najlepšem norveškem fjordu, nas je vsaj za kratek čas popeljala v čas Vikingov. Fjord, ki se razteza kar na 42 kilometrih, ponuja posebno ozračje s svojimi do kar 600 metrov visokimi klifi. Grantitno skalovje, po katerem se na več mestih v vodo vijejo slikoviti slapovi, je občudovanja vredno. Na našem nekaj urnem popotovanju smo doživeli nekaj "letnih časov" – vse od toplega sonca, ki je grel naše čute, do vetra, dežja in rahlega sneženja.
Nazaj v preteklost
Popolno vrnitev za več kot 1500 let v preteklost pa je zbudila meglica, ki se je vila med vršaki. Prav za lahkoto si je bilo predstavljati nekdanje "barbare" na svojih dolgih barkačah, na katerih so se odpravljali na osvajalne pohode. Može z dolgimi bradami in čeladami na glavi pripravljene na boj …
Čeprav se mnogi sprašujejo, kako so slednji uspeli brez pravih navigacijskih sistemov pripluti na tako oddaljen kraje kot je na primer Sevilla ali pa Carigrad. Za to naj bi bil po pripovedovanjih zaslužen "sončni kamen", ki je pot kazal tudi, ko so rumeno kroglo na nebu zakrili oblaki ali pa zvezde niso bile vidne. Nekdanji prebivalci Norveške naj bi bili s tehniko namreč precej napredni.
Na njih so državljani te severnoevropske države silno ponosni. Na športnih dogodkih zato vselej nosijo čelade, a le s to razliko, da si na njih montirajo še rogove. Teh Vikingi bojda niso nosili. Moram priznati, da sem se kar nekaj naučila o teh nekdanjih prebivalcih. Zanimiv se mi zdi podatek izvora besede Viking. "Vik" naj bi v stari Norveščini pomenilo zaliv ali pa jamo, kar je prispodoba varnih morskih pristanov.
Sicer pa je dežela, v kateri se nahajamo že četrti dan, znana po mnogih legendah pa tudi ljudskih zgodbah, Tista najbolj pogosta naj bi bila o nenavadnih bitjih (beri: trolih), ki naj bi prebivali v temačnih gozdovih, globokih jezerih in fjordih. Po zgodbicah, ki jih tu radi pripovedujejo, naj bi šlo za stvor, ki ob stiku s soncem okameni. Pa verjemite, če želite, ali pa se ob tem le nasmejite in mislite svoje.
Joj, Eurosport in EHF!
Podobno kot na primer ob grdi napaki spletne strani Eurosporta. Na slednji so prvi dan prvenstva zapisali, da se je začelo šokantno, saj so Madžari premagali Špance, Poljaki pa Hrvate z 37:32.
Športna spletna stran je tako poljski reprezentanci dodala kar deset zadetkov. Seveda so to videli tudi hrvaški kolegi in zapisali: nezanesljivost ter dvom v sposobnosti hrvaških rokometašev, ki se je ustvarila pred prvenstvom, je na nekatere očitno pustila tako močan vtis, da so "kockaste" že odpisali, ne glede na to da so zmagali.
Še bolj smešen pa je dogodek, ki si ga je privoščila Evropska rokometna zveza. Ta je namreč na tekmi s Slovenijo "spregledala" igralca Martina Pracherja. Omenjeni igralec sploh ni bil na širšem spisku češkega selektorja Pavla Pauze, Čehi so ga vseeno pripeljali na prvenstvo (v nobenem primeru ne bi smel igrati), a so ga na tehničnem sestanku potrdili. EHF tega očitno ni ugotovila do naslednjega dne. Pracher sicer proti Sloveniji ni dosegel zadetka pač pa si prislužil le izključitev. EHF je izid tekme med Slovenijo in Češko pustila nedotaknjen. Bržkone bi ga morala registrirati z 10:0, a verjetno tudi zaradi svoje napake tega ni storila.