Sreda,
24. 8. 2016,
11.22

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 8. 2016, 11.22

8 let, 4 mesece

Etiopski maratonec se ni vrnil v domovino

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,30
Feyisa Lilesa

Na letalu, ki je v Adis Abebo pripeljalo etiopske olimpijce, ni bilo drugouvrščenega maratonca Feyise Lilese. Ta je novinarjem v Riu de Janeiru povedal, da se boji vrnitve v domovino, še posebej po javnem protestu, ki ga je izvedel na cilju maratona. Tamkajšnje oblasti niso znale pojasniti njegove odsotnosti, prav tako ne njegov menedžer.

Šestindvajsetletni Feyisa Lilesa je v znak političnega protesta proti oblastem v domovini ob prihodu skozi cilj olimpijskega maratona prekrižal roke nad glavo. Za enako potezo se je odločil na zmagovalnem odru ob podelitvi medalj. Novinarjem je nato povedal: "Nekaj mojih bližnjih je zaprtih. Če pri nas govoriš o demokraciji, te lahko ubijejo. Če se bom vrnil v Etiopijo, bodo morda ubili tudi mene ali pa me poslali v zapor. Morda bom šel kam drugam ..."

Svoj protest je opisal kot nasprotovanje odnosu vlade do pripadnikov njegovega ljudstva Oromo, ene od dveh etničnih skupin v Etiopiji. Borci za človekove pravice opozarjajo, da je v Etiopiji v zadnjih tednih močno naraslo število ubitih v protestih proti vladi v provincah Oromii in Amhari, kjer je največ nezadovoljnih z delom oblasti.

Tekača ni bilo na letalu, na ameriškem veleposlaništvu pa molčijo

Predstavnik etiopske vlade Getachew Reda je sicer dejal, da se lahko Lilesa brez strahu vrne v domovino. "Zaradi svoje politične poteze ne bo imel težav. Čeprav na igrah ne bi smeli izražati političnih idej, se bo lahko vrnil domov skupaj z drugimi člani ekipe," je dejal Reda.

Novinar francoske tiskovne agencije AFP, ki je iz Adis Abebe prvi poročal o tem, da tekača ni bilo na letalu, je stopil v stik tudi z njegovim menedžerjem Federicom Roso, ki živi v Italiji. Ta je dejal, da se je z Lileso pogovarjal le na kratko takoj po končanem maratonu, hkrati pa novinarju namignil, naj se o tem pozanima še na ameriškem zunanjem ministrstvu. Od tam so sporočili, da zadeve ne bodo komentirali.