Ponedeljek,
21. 11. 2011,
10.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 11. 2011, 10.51

8 let, 9 mesecev

Rekordni 5. Zimski pokal Peš na Pohorje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V nedeljo, 20. novembra, je potekal uvodni vzpon že petega Zimskega pokala Peš na Pohorje, ki je privabil rekordno število udeležencev.

Zimski pokal Peš na Pohorje je prireditev, ki je zaradi večih značilnosti posebna in malce drugačna od ostalih rekreativnih dogodkov. Poteka trinajst zaporednih nedelj od 20. novembra do 12. februarja, štart je vedno ob 9.30 pri spodnji Pohorski vzpenjači (325 m), cilj pa pod zgornjo postajo Pohorske vzpenjače (1050 m).

''Prvi del oziroma približno dve tretjini proge udeleženci hodijo v počasni in strnjeni koloni, drugi štart je pri ''Koritu'', kjer se jih čaka pet minut, nato pa sledi odprt šprint do cilja. Ta sistem velja le za prve tri vzpone, da se udeleženci spoznajo s progo in med sabo ter lažje preidejo na daljšo preizkušnjo. Pri vseh naslednjih vzponih, ki sledijo po tretjem tednu, se namreč štarta že od spodaj. Posebnost naše prireditve je tudi ta, da so si vsi enakovredni, saj glede na spol in starost upoštevamo korekcijske faktorje. To je tako imenovana kategorija WMA (World Masters Athletics), seveda pa imamo tudi najhitrejše po posameznih kategorijah,'' je povedal organizator Marjan Jauk, ki je bil z uvodno tekmo letošnjega pokala zelo zadovoljen.

''Spodaj je bilo sicer megleno in minus dve stopinji, na vrhu pa sonce in plus sedem. Že na prvem vzponu je bilo rekordnih 250 udeležencev, tako da smo za več kot petdeset presegli doslej najvišjo številko. Poleg tega je bilo letos okoli sto novih obrazov, za tisto pravo vzdušje je morda manjkal le sneg,'' je še dodal Jauk, ki meni, da je prireditev fenomen daleč naokoli, saj prihajajo ljudje iz cele Slovenije, pri čemer jih kakršnekoli vremenske razmere prav nič ne motijo, najdejo pa se tudi takšni, ki doslej v petih letih vzponov niso manjkali niti enkrat.

Po Jaukovih besedah organizatorji ne delajo kakšne posebne reklame, ampak se glas o dogodku širi od ust do ust, prireditev pa ima več namenov: ''Poleg druženja in rekreacije je namen predvsem samopreseganje – da zmoreš boljši čas kot prejšnjič. Ko hodiš navkreber, se trudiš, mučiš, soočaš sam s sabo in svojimi težavami, namen pa ni doseči boljši čas od drugih, saj tako ne bi daleč prišel, ampak se osredotočiti nase in izboljšati svoj dosežek,'' opisuje Jauk razsežnosti vzpona, na katerem je bil v šprintu ped Bellevuejem najhitrejši Miran Dovnik, med ženskami pa Lucija Ankon.

Zaradi takšne filozofije ne čudi, da so časi vsako leto boljši, med udeleženci pa je tudi ekipa policistov, ki tako dodatno skrbi za svojo pripravljenost. Vsi, ki so prvi vzpon zamudili, pa bodo imeli letos še kar nekajkrat priložnost sodelovati na tej zanimivi prireditvi, kjer vreme nikoli ni izgovor.