Sreda,
7. 12. 2011,
10.42

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 7. 12. 2011, 10.42

8 let, 9 mesecev

Previdno na smučiščih!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Za varnost na smučišču lahko največ naredijo smučarji sami. Povprečno se letno poškoduje okoli 1000 ljudi, od tega okoli 50 huje.

Smučarska sezona se bo vsak čas začela, zato niso odveč napotki za varno smučanje. Vsako leto se namreč na slovenskih smučiščih letno v povprečju poškoduje okoli 1000 smučarjev, najbolj črno leto pa je bilo 2004, ko so se na oz. izven urejenih smučišč smrtno ponesrečili trije smučarji.

Čelada priporočljiva za vse

Zaradi velikih hitrosti, trdih, pogosto poledenelih prog in drugih značilnosti smučanja so lahko poškodbe tudi zelo hude, vse pogostejše pa so poškodbe glave. Prav zaradi tega je priporočljiva uporaba čelade za vse, ne glede na starost in zakonsko ureditev, ki zapoveduje, da morajo čelado obvezno nositi le otroci do 14. leta. Poleg tega pa so priporočljiva tudi smučarska očala, saj le ta zagotavljajo optimalno vidljivost kot tudi zaščito oči v vseh vremenskih razmerah.

Za varnost skrbijo nadzorniki

Zakon o varnosti na smučiščih določa, da neposredni nadzor nad varnostjo in spoštovanjem reda na smučišču oziroma nad ravnanjem smučarjev kot javno pooblastilo izvajajo nadzorniki smučišča. Nadzornik izreka opozorila, odredbe in navodila v skladu s tem zakonom. Zoper smučarje in druge osebe na smučišču, ki kršijo določila tega zakona, izvaja represivne ukrepe. Pri tem lahko izreka opozorila ali izreče globo. Nadzornik tudi obvešča policijo o ravnanju smučarjev, za katere sumi, da smučajo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali psihoaktivnih zdravil. Poleg tega obvešča policijo o nesrečah, v katerih je prišlo do hude telesne poškodbe ali smrti, in pomaga pri ogledu kraja nesreče, ki ga opravi policija.

Alkohol in prepovedane droge ne sodijo na smučišče

Smučar ne sme smučati, če je pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi. Pod vplivom alkohola je tisti smučar, ki ima v krvi več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka oziroma 0,5 grama alkohola na kilogram krvi.