Sreda,
12. 2. 2014,
11.51

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Sreda, 12. 2. 2014, 11.51

8 let, 3 mesece

Rusi po izpolnitev želja naroda, Slovenija po zgodovino

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Začenja se moški hokejski turnir, na katerem bo svoj kamenček v olimpijski mozaik pristavila tudi Slovenija. Kdo je med favoriti in kdo je kot "outsider" lahko najbolj sproščen?

Slovenija predtekmovalni del začenja v skupini A, kjer družbo dela hokejskim orjakom Rusiji, Slovaški in ZDA. "Underdoga" ali "outsiderja", za katerega so to premierne olimpijske igre, nasprotniki ne jemljejo prav resno. Za zbornajo komando, ki je pod velikim pritiskom domače javnosti, bo uspeh le, če bo 23. februarja v Dvorani Bolšoj stopila na najvišjo stopnico zmagovalnega odra. Odkar Rusi nastopajo pod rusko zastavo, še nimajo zlate olimpijske medalje, in to se mora letos spremeniti.

A podobno razmišljajo Američani, ki jih še vedno preganja 28. februar 2010, ko jim je takrat 22-letni mladenič Sidney Crosby v 68. minuti ukradel olimpijsko zlato. Se pa lahko pohvalijo z dvema naslovoma olimpijskih prvakov, od zadnjega je preteklo že 34 let, osmimi naslovi podprvakov in eno bronasto olimpijsko medaljo.

Slovaki so bili eno najlepših presenečenj Vancouvra, prišli so do tekme za tretje mesto, v kateri so proti Fincem pred zadnjo tretjino vodili s 3:1, nato pa v zadnjem delu občutili nordijsko moč in končali na nehvaležnem četrtem mestu, kar je njihov najboljši rezultat na tekmovanju vseh tekmovanj. Slovaška reprezentanca je ena največjih osmoljenk, ko beseda nanese na poškodbe, saj je morala pred Sočijem zamenjati kar tri branilce Lubomirja Višnovskega, Dominika Granaka in Michala Sersena ter aduta v napadu Mariana Gaborika.

V skupini B najdemo kar dve reprezentanci, ki sta si na zadnjih olimpijskih igrah priborili olimpijski medalji. Hokejisti iz zibelke hokeja imajo tudi tokrat le en cilj, in sicer ubranitev zlata iz Vancouvra. Kanadčani so na 20 nastopih na tekmovanju petih krogov osemkrat pokorili vso konkurenco, štirikrat so se morali zadovoljiti s srebrom, dvakrat "le" z bronom. Junak finalne tekme izpred štirih let, kapetan Sidney Crosby, in druščina, ki je poškodovanega Stevena Stamkosa zamenjala z veteranom Martinom St. Louisom, odločno naskakujeta vrh.

Tu so bronasti Finci iz Vancouvra, ki na čelu s 43-letnim kapetanom Teemujem Selänneom še čakajo na prvo olimpijsko zlato. In če se ne bo ponovil Torino 2006, bodo verjetno nanj še naprej čakali. Lahko pa povsem upravičeno upajo na olimpijski zmagovalni oder, na katerega so stopili petkrat, dvakrat so bili srebrni, trikrat bronasti.

Za zadnji dve mesti v skupini B kandidirajo Norvežani in Avstrijci. Zadnji so se v Soči uvrstili na podoben način kot Slovenci, prek olimpijskega kvalifikacijskega turnirja, ko so v Bietigheimu zarili nož v srce Nemčije, ki je po 56 letih ostala brez olimpijskega nastopa.

Najboljša olimpijska uvrstitev naših severnih sosedov je peto mesto iz daljnega leta 1928, medtem ko so ob zadnjem nastopu leta 2002 v Salt Lake Cityju končali na 12. mestu. Trenutno deveta reprezentanca sveta Norveška je najvišje prišla leta 1972, ko so bili Vikingi v Sapporu osmi.

Skupino, ki odpira olimpijski turnir, sestavljajo Švedska, Švica, Češka in Latvija. Aktualni svetovni prvaki in trenutno prva reprezentanca sveta bo kljub odsotnosti Johana Franzna in polovice zvezdniškega dvojčka Henrika Sedina najresnejša kandidatka za prvo mesto v svoji skupini. Le malokdo pa Švedom pripisuje velike možnosti, da ponovijo uspeh iz Torina, ko so postali olimpijski prvaki. Tri krone imajo poleg olimpijskega zlata v svojih vitrinah še eno zlato, in sicer iz Lillehammerja leta 1994, dve srebrni in štiri bronaste.

Čehi, pri katerih je bilo ob naznanitvi olimpijskega seznama kar nekaj razprav, bodo poskušali mešati štrene s kar lepim številom veteranov. Veliko bo odvisno tud od njihovih čuvajev mreže, če bo imel Ondrej Pavelec svoje najboljše dni, lahko Jaromir Jagr in druščina posežejo visoko. Vsekakor si ne želijo, da bi se ponovila zgodba izpred štirih let, ko so olimpijski turnir končali na sedmem mestu.

Švicarji so, res da v odsotnosti večine najboljših NHL-ovcev v preostalih reprezentancah, maja presenetili z naslovom svetovnih podprvakov, zato se Švedi in Čehi zavedajo, da bo treba še kako paziti na oklepnike kanadskega stratega Seana Simpsona. Hokejisti iz alpske dežele so največja olimpijska uspeha vknjižili leta 1928 in 1948, ko so se v domačem St. Moritzu okitili z bronom.

Zadnje mesto v tej skupini je rezervirano za Latvijce, ki so se tako kot Slovenci in Avstrijci v Soči uvrstili z zmago na kvalifikacijskem turnirju. Oklepniki iz baltske dežele so vse od leta 2002 stalni člani olimpijskih iger, na katerih so do najboljšega rezultata prišli pred 12 leti, ko so pristali na devetem mestu.