Ponedeljek,
31. 3. 2008,
9.46

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 31. 3. 2008, 9.46

7 let, 1 mesec

Olimpijski ogenj prispel v Peking

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Olimpijski ogenj je danes iz zibelke olimpizma Grčije prispel na Kitajsko.

Pomembnemu olimpijskemu simbolu pa so letošnji prireditelji 29. poletnih olimpijskih iger na pekinškem trgu Tiananmen priredili svečano slovesnost, ki se jo je v strogih varnostnih ukrepih udeležilo približno 5000 gledalcev, od tega tudi 220 tujih novinarjev.

Olimpijski ogenj v zadnjem času buri duhove, že v grški Olimpiji so ob prižiganju prvega ognja slovesnost zmotili protestniki, ki se zavzemajo za samostojnost Tibeta in opozarjajo na kršenje človekovih pravic na Kitajskem. Dogodek je sprožil velik odziv v svetu, pereče vprašanje je bilo tema številka ena vseh političnih sestankov, nekatere najbolj vplivne države sveta pa so zaradi dogodkov v Tibetu, ki se vlečejo že več desetletij, celo namignile, da bodo bojkotirale odprtje poletnih olimpijskih iger, ki bodo od 8. do 24. avgusta v Pekingu.

V strogih varnostnih ukrepih na "hermetično zaprtem" pekinškem trgu Tiananmen so izpeljali načrtovano slovesnost. Udeležence so pričakali v rdečo barvo odeti stoli in velikanski rdeči tepih ter gromozanski portret nekdanjega kitajskega predsednika Mao Cetunga, na trgu so se predstavile številne etnične plesne in glasbene skupine s celotne Kitajske, vključno iz Tibeta, na glavni tribuni pa so bili mnogi najpomembnejši predstavniki kitajskega političnega življenja, med njimi tudi Zhou Yongkang, eden od devetih članov vrhovnega komiteja kitajske komunistične partije, in predsednik izvršnega odbora letošnjih olimpijskih iger Liu Qi.

Po enodnevnem postanku v kitajski prestolnici bo olimpijski ogenj začel svojo pot po svetu, prva postojanka od dvajsetih na 137.000 kilometrov dolgi poti pa bo Almaty v Kazahstanu.

Fotoutrinki: