Martin Pavčnik

Torek,
16. 2. 2010,
10.26

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 2. 2010, 10.26

9 let, 2 meseca

Miller obožuje olimpijski pritisk

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Američan Bode Miller je z bronom v smuku obogatil svojo olimpijsko zbirko, ob tem pa razkril psihološko osnovo za maksimalno motivirano nastopanje in uživanje.

Še pred dobrimi petimi meseci je bila nadaljnja smučarska kariera Bodeja Millerja postavljena pod vprašaj. Vselej nepredvidljivi in svojeglavi Američan, ki ima prav zaradi izjemne sproščenosti in pogosto povsem neameriških potez po celem svetu veliko oboževalcev, se je namreč povsem umaknil in zaprl vase. Po svetovnem prvenstvu v Val d'Iseru se je vrnil na svojo stran Atlantika in smuči za lep čas postavil v kot. Z novinarji ni komuniciral, v edinem komunikacijskem kanalu z javnostjo, svojem spletnem dnevniku, pa o smučanju ni prav veliko razpravljal. Naposled se je le odločil za dodatno sezono v svetovnem pokalu, se celo vrnil pod okrilje ameriške reprezentance, v kar naj bi ga prisilile tudi finance, ter se s precejšnjim zaostankom začel pripravljati na olimpijsko sezono 2009/10. Danes mu ni žal. Okrog vratu ima namreč bronasto smukaško odličje. "Motiviran sem na vseh tekmah, pa naj bodo to olimpijske igre ali pa ameriško prvenstvo. Motivirajo me tekme," je o zagnanosti pred svojim enajstim olimpijskim nastopom dejal Miller.

Po vrnitvi je bil izjemno potrpežljiv. Levi, Lake Louise in prva preizkušnja v Beaver Creeku ga niso iztirili. Informacijo, da je na pravi poti, so mu dale s četrtim mestom "ptice roparice". V Wengnu je nato prvič po 22 mesecih slavil zmago v svetovnem pokalu. "Želel sem smučati s pravo strastjo. To je bil eden od ciljev po odločitvi za nadaljevanje kariere. Razlika je, ali smučanje razumeš kot službo, v kateri izkoristiš opremo in znanje, ali pa te prevzamejo navdušenje, strah in pozitivna energija. To je pravi vlak čustev. To moraš imeti v telesu," meni 32-letni Američan, ki se za razliko od mnogih tekmecev ni skušal prepričati, da bo nastop v Whistlerju povsem običajna tekma, torej takšna, s kakršnimi se srečuje v svetovnem pokalu. "Tudi sam sem se včasih lotil takšne taktike. Zatrl sem čustva in pritisk. A s tem sem izgubil tudi zabavo. Na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih mora biti zabavno. Sprijazniti se je treba z dejstvom, da gre za drugačno tekmovanje. Toda v tem najdem energijo in inspiracijo. Seveda moraš paziti, da te ta val ne zanese, saj kmalu sledijo napake," je prepričan nekdanji zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala.

S tretjim mestom v smuku (ugnala sta ga le Didier Defago in Aksel Lund Svindal) je Bode še tretjič v karieri prejel olimpijsko odličje. Na domačih igrah leta 2002 v Salt Lake Cityju je bil drugi v veleslalomu in kombinaciji.

"Navdušen sem nad mnogimi fanti, ki letos smučajo na visoki ravni. Želel sem postati del tega. A pravega načrta nisem imel. Iskal sem svojo linijo," pravi Miller, ki po poskusu samostojne poti precej drugače gleda na alpsko smučanje. Spoznal je tudi drugo plat, za zadnje poglavje pa se je vrnil pod reprezentančno okrilje. "Pomembno je, da želiš smučati in se vprašati, kaj si pripravljen dati smučanju. Le v tem primeru boš dobil nekaj nazaj. Ko sem se odločil za vrnitev, nisem čutil pritiskov. To je bila moja pot. Nihče me ni silil. A želel sem tekmovati na način, ki bo navdušil druge in me navdal s ponosom. Občutki so zato lepi," je še dodal eden največjih zvezdnikov v zgodovini "belega cirkusa".