Engelbert Osojnik

Ponedeljek,
18. 8. 2008,
20.51

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Ponedeljek, 18. 8. 2008, 20.51

8 let

Bronasta Polavderjeva v olimpijskem mestu

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Judoistka Lucija Polavder je v olimpijsko mesto prinesla prvo slovensko medaljo iz Pekinga. V njeni družbi sta se odlično znašla tudi športna kolega Urška Žolnir in Rok Dragšič.

"Olimpijska kolajna je le olimpijska kolajna in to je največ, kar sem do zdaj dosegla. Imam že evropsko in svetovno medaljo. Mislim, da imam sedaj en lep venček. Ključ do uspeha se je skrival v strategiji: najprej utrudit nasprotnico, nato pa jo premagat. Na začetku so tekmice močnejše, saj so težje, nato pa se po dveh minutah tako utrudijo, da jih lažje premagam kot sicer. Pred OI sem vse svoje nasprotnice pogledala na DVD-jih. Vsako posebej sem podrobno analizirala. Tudi na pripravah sem se borila z njimi. Če dobro delaš v štiriletnem ciklusu, je lahko priti do vrhunskega rezultata. Moram povedati tudi to, da je judo premalo spoštovan šport, glede na to koliko medalj smo osvojili. Osvojili smo dve medalji na dveh olimpijskih igrah, kar je težko ponovljivo tudi v drugih športih. Upam, da se bo to v prihodnje spremenilo. Zelo sem bila ponosna sama nase, a sem tudi sama trepetala s športnimi kolegi in kolegicami. A tako pač je. Enkrat ima eden dober dan, drugič drugi. Tokrat se je posrečilo meni," je bila zgovorna Lucija Polavder.

Je bila morebiti Luciji dodatna motivacija za izjemno borbenost Sara Isakovič, ki je pred njo osvojila srebro v plavanju, kar je bila prva olimpijska medalja za Slovenijo? " Ja, seveda. Njeno finalno plavanje sem spremljala po TV v svoji sobi in navijala zanjo. Tudi moja želja je bila vseskozi medalja, saj smo vsi judoisti trdo delali za to. Na vsakem treningu smo dali svoj maksimum. Bilo je samo vprašanje, kdo bo dosegel medaljo."

Si bo bronasta Lucija Polavder vzela kaj dopusta? Štajerka odgovarja: "Najprej me čakajo sponzorske obveznosti in obveznosti do olimpijskega komiteja, nato pa grem na dopust. Sicer še ne vem kam, a zagotovo nekam na morje in to za dlje časa. Da si odpočijem od vsega tega cirkusa in se v miru pripravim na nove treninge in nove tekme."

Urška Žolnir, ki je v Pekingu osvojila sedmo mesto, je že prebolela veliko razočaranje. "Štiri leta nisem zaman trenirala, ker se mi je po OI v Atenah judo povsem odprl. Osvojila sem tretje in peto mesto na svetu in se okitila z dvema evropskima medaljama. Imam vse tri medalje, ki so pomembne. Se pač ni izšlo. Pred OI sem občutila velik pritisk, saj sem imela že olimpijsko medaljo iz Aten. Prepričan si namreč, da je vse, kar je slabše od medalje, poraz. Tako gledaš v trenutku, ko izgubiš. Sedaj ko sem to prespala, sem dojela, da je to pač šport, v katerem enkrat zmagaš, drugič izgubiš. Tudi šampioni so premagljivi. Mislim, da si s tem, ko se uvrstiš na OI, veliko vreden. Najprej je bilo veliko razočaranje, potem pa veliko veselje, ko sem doživela Lucijino medaljo. To je bil velik uspeh za judo, v štiri letih dve medalji. Če bom nadaljevala kariero in se borila za London 2012, se bom še odločila. Sedaj bom imela kakšen mesec pavze."

Debitant na OI Rok Dragšič po izpadu v 2. krogu seveda ni mogel biti navdušen nad izplenom: "Te olimpijske igre sem videl v slabi luči. Sicer sem se pred tekmo dobro počutil, ampak se mi ni izšlo za zmago. Večino dvoboja sem vodil, a sem imel za tekmeca zelo izkušenega borca, ki je znal izkoristiti mojo napako. Sicer so me olimpijske igre impresionirale. Kitajci so res dobro poskrbeli za vse. Ko sem stopil na blazino, nisem občutil razlike med EP in OI. Ko pa sem zapustil blazino, sem videl, da je to povsem nekaj drugega. Če zaključiš nastop na EP, veš, da imaš naslednje leto možnosti za popravni izpit. Na OI je takoj vsega konec. Tam lahko nastopiš samo vsaka štiri leta, pa še to je pod vprašajem, saj vemo, kako težko se je tja uvrstiti."

Nihče še ni pozabil, da je Sara Isakovič v Atenah osvojila 16. mesto, v Pekingu pa je osvojila srebro. Si kaj takšna obeta Rok Dragšič v Londonu 2012? Mladenič pravi: "Enako bi lahko rekli za Lucijo. V Atenah je izgubila prvi dvoboj, zdaj pa je bila tretja. Morebiti bom v Londonu na vrsti prav jaz. Vem, da sem bil dobro pripravljen že za te igre in bi lahko posegel po kakšni vrhunski uvrstitvi, a se žal ni izšlo. Treba je gledat naprej. A najprej se je potrebno uvrstiti v London, saj so kvalifikacije izjemno težke. Če vemo, da ima naša Petra Nareks šest evropskih medalj, pa se ji ni uspelo uvrstiti na OI. Pa tudi Raši Sraki ne."