21.20

Liga Europa NK Maribor NK Maribor

Sreda, 30. 11. 2011, 21.20

V 15 minutah od 3:0 do 3:4

Prav neverjetno je, kaj je Maribor zapravil na sredini tekmi lige Europa proti Club Bruggu. Kljub vodstvu s 3:0 pred zaključkom tekme je izgubil s 3:4.

Maribor je v tekmo z Belgijci krenili z odlično popotnico. V zadnjem času je nanizal šest zaporednih zmag, domači nogometaši so pred tekmo napovedovali zmago. Ta sicer v tekmovalnem smislu ne bi prinesla ničesar, saj vijoličasti nimajo več možnosti za napredovanje v Evropi, a bi v klubsko blagajno primaknila nekaj denarja, poskrbela pa tudi za dostojno evropsko slovo od domačih navijačev.

Da so Mariborčani mislili resno, so pokazali že od prve minute tekme v Ljudskem vrtu, ki si jo je kljub hladnemu vremenu prišlo ogledati približno 8000 navijačev. Prvo priložnost so sicer imeli gostje, ko je v osmi minuti po kotu z desne strani vratnico zatresel Björn Vleminckx. A že nekaj trenutkov za tem so bili domači navijači prvič na nogah. Dalibor Volaš je vnovič potrdil, da je gonilna sila Maribora v zadnjih tednih, in s pravcatim evrogolom s približno 20 metrov zatresel mrežo gostov. Tudi po vodstvu so glavne niti igre vlekli domači nogometaši in pogosto prihajali pred vrata Belgijcev. Nevaren je bil predvsem napadalni dvojec Volaš - Marcos Tavares, ki je vseskozi sejal nevarnost v nasprotnikovem kazenskem prostoru. Kapetan Maribora je poizkušal dvakrat in predvsem pri drugem poizkusu se je moral gostujoči vratar pošteno potruditi, da je žogo odbil v kot. Vmes so imeli eno priložnost tudi gostje, ko je Thomas Meunier z leve strani prodrl pred vrata Jasmina Handanovića, streljal, a se je izkušeni Ljubljančan dobro znašel in ohranil mrežo nedotaknjeno. Do konca polčasa je izid ostal nespremenjen, ni pa veliko manjkalo, da bi se spremenilo razmerje moči na igrišču. Prav neverjetno živčno je namreč v zaključku polčasa reagiral gostujoči branilec Ryan Donk, ki ga je sodnik sprva kaznoval z rumenim kartonom zaradi ugovarjanja, nato pa je temnopolti robustnež povsem izgubil živce in hodil proti sodniku ter krilil z rokama. Na silo sta ga stran od delivca pravice zvlekla šele soigralca, ki sta ga rešila pred predčasnim odhodom pod prho. Ni veliko manjkalo in Belgijci bi na polčas odšli številčno oslabljeni. Škoda, prav ta nogometaš je namreč pozneje zabil zmagoviti gol za Club Brugge.

Tudi v drugi del so Mariborčani krenili odločno in pogumno. Z odlično igro so še naprej prevladovali na igrišču, nagrada pa je prišla že v 50. minuti, ko je po levi strani prodrl mladi Dejan Trajkovski, po njegovi podaji v kazenski prostor pa je žogo v lastno mrežo preusmeril Donk. Vodstvo z 2:0 in evforija na mariborskem štadionu. A to še ni bilo vse. V 68. minuti je bilo že 3:0. Po strelu Tavaresa z glavo je nasprotnikov vratar le odbil žogo, ki je na nogo prišla nesojenemu junaku tekme Volašu, ta pa jo je brez težav spravil v mrežo. Tribune so začele slaviti prve tri evropske točke, navijači so v čast zmage uprizorili znameniti mehiški val. Kako so se ušteli … V zaključku tekme so bili namreč priče neverjetnemu preobratu. Goli v mariborski mreži so začeli kar deževati. Najprej je v 74. minuti po dobljenem zračnem dvoboju z nekaj sreče do žoge prišel Nabil Dirar in z lahkoto premagal mariborskega vratarja. Le tri minute za tem je po strelu istega nogometaša rezervist Zoran Lesjak žogo nesrečno preusmeril v lastno mrežo, v 81. minuti je po lepi podaji sam pred Handanovićeva vrata prišel Nigerijec Joseph Akpala in zadel za izenačenje na 3:3. Kljub šoku se Mariborčani ob bučni podpori s tribun niso predali in še naprej verjeli v zmago. Lahko bi jo tudi dosegli. Malce pred iztekom rednega dela igre je po podaji Tavaresa do priložnosti za 'hat-trick' prišel Volaš, a žogo poslal mimo desne vratarjeve vratnice. Žal je bil po novem dobljenem zračnem dvoboju na drugi strani bolj natančen Donk in v sodnikovem podaljšku zadel za vodstvo gostov s 4:3. Domači so pokazali pravi karakter in napadli za izenačenje, za srčnost in borbenost pa bili skorajda nagrajeni.

Tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom je bil po prostem strelu Dejana Mezge v središču pozornosti spet Volaš, ki je z nekaj metrov namesto mreže zatresel vratnico in Maribor se je moral sprijazniti s porazom. Zelo nenavadnim – v to priča tudi veliko slavje Belgijcev, ki so se po koncu tekme veselili kot majhni otroci, kot tudi velika žalost Mariborčanov, ki so od prvega do zadnjega popadali po tleh -, a v tokratni tekmi jim borbenosti in tudi kakovostne igre ne gre očitati. To so spoznali tudi navijači, ki so jih kljub porazu nagradili z velikim aplavzom in vzklikanjem ''šampioni, šampioni …''. A grenkoba vseeno ostaja. Ko izgubiš tekmo, v kateri vodiš s 3:0 dobrih 15 minut pred koncem, zelo boli …