17.52

8 let, 5 mesecev

Petek, 30. 11. 2007, 17.52

Slovenija niti blizu presenečenja

Slovenija je prekinila niz nepremagljivosti v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2008, ki je trajal tri tekme, in v sredo v Eindhovnu proti Nizozemski klonila z 0:2.

Slovenski selektor Matjaž Kek, ki je skušal nadaljevati niz treh tekem neporaženosti na kvalifikacijskih tekmah, je v ogenj od prve minute poslal pričakovano enajsterico z Andrejem Komcem in povratnikom Boštjanom Cesarjem, ki je odslužil kazen kartonov. Nekoliko je bila od novinarskih napovedi drugačna le postavitev, saj je Slovenija igrala z različico 4-4-2 z Valterjem Birso in Klemenom Lavričem v napadu.

Domači selektor Marco van Basten je na klopi pričakovano pustil zvezdnika madridskega Reala Arjena Robbna. Gole je iskal z ofenzivnim trojčkom, ki so ga tvorili napadalec Arsenala Robin van Persie (levo), član HSV Rafael van der Vaart (desno) in golgeter Ajaxa Klaas Jan Huntelaar povsem v konici ofenzivne vrste. Napolnjen štadion Philips je izžareval oranžno barvo, številni navijači pa so z glasno podporo skušali pomagati do pričakovane zmage.

Velika napaka Iliča

Pobudo so pričakovano že na začetku prevzeli Nizozemci, prvo priložnost pa so si priigrali v sedmi minuti, ko je Mišo Brečko slabo odbil žogo. Prišla je na noge van Persieju v osrčju gostujočega kazenskega prostora, a je zvezdnik 'oranje' meril čez gol Samirja Handanoviča.

Dve minuti kasneje je prvič zapretila Slovenija, a predložek Birse z desne strani ni našel Lavriča, ki je čakal na žogo pred domačimi vrati. V 14. minuti je neodgovorno ravnal Branko Ilič. Prekinil je lepo kombinacijo Nizozemcev, nato pa nerazumljivo podal pred vrata Handanoviča, kjer se je znašel Wesley Sneijder, obšel slovenskega vratarja in žogo spravil v prazno mrežo. S tribun je zadonelo glasno navijanje, poklapanega Iliča pa so hiteli tolažiti soigralci.

Sneijder je blestel

Že v naslednjem napadu so skušali Slovenci presenetiti domačina. Na robu kazenskega prostora je preigraval Birsa, prišel do strela, a je bil poizkus člana francoskega Sochauxa prelahek zalogaj za domačega vratarja Maartena Stekelenburga. V zadnjem času dokaj zanesljiva slovenska obramba je slabo ravnala tudi v 22. minuti, ko se je v priložnosti pred Handanovičem spet znašel osamljeni Sneijder. Udaril je s približno enajstih metrov z desne strani, že premagal vratarja, a ga je zaustavila vratnica. Kmalu zatem so do priložnosti prišli Slovenci, ko je s podobnega položaja, a obdan z branilci, poizkusil Lavrič. Toda nizozemski vratar je strel brez težav ubranil. V 29. minuti je moral zaradi poškodbe z igrišča gostujoči kapetan van der Vaart. Na igrišče je pritekel Robben.

V 35. minuti je bil vnovič nevaren Sneijder. Po odlični podaji van Persieja, ki je preluknjala slovensko obrambo, je prišel pred Handanoviča, a meril malce mimo desne vratnice. Sedem minut pred koncem polčasa je nekaj več kot 20 metrov od slovenskih vrat nepravilno Robbena ustavil Cesar. K žogi je pristopil van Persie, meril zelo natančno, toda Handanovič je strel s skrajnimi močmi odbil. Žoga je prišla do Huntelaarja, ki je udaril s šestih metrov, a je žoga zadela slovenski obrambni izid in na semaforju je še vedno pisalo 1:0. V 43. minuti je po kombinaciji Birse in Lavriča do strela z 20 metrov prišel Koren, a meril visoko čez gol. Do konca polčasa velja omeniti še strel Clarenca Seedorfa, ki je poizkusil z desne strani, toda žoga je zletela mimo vrat, nekaj trenutkov kasneje pa je glavni sodnik piskal konec prvega dela igre.

Kek čakal z menjavami

Ob polčasu selektorja nista menjala, očitno pa je vodja slovenskega strokovnega štaba nogometašem zabičal, naj igrajo bolj pogumno, kar so tudi storili. Najprej je do žoge v nasprotnikovem kazenskem prostoru skorajda prišel Lavrič, v 50. minuti pa je s strelom z roba kazenskega prostora poizkusil Andraž Kirm, a meril previsoko. Že nekaj minut kasneje je po levem krilu pobegnil Robben in pred vrati zaposlil Huntelaarja. Na srečo Slovenije je žoga švignila malce mimo Handanovičeve desne vratnice. V 60. minuti je gostujoči selektor menjal še drugič. Odločil se je 'zapreti' in namesto napadalca van Persieja na igrišče poslal branilca Andrea Ooijerja ter gotovo še nekoliko izgubil naklonjenost navijačev, pri katerih že tako ni najbolje zapisan. Dve minuti kasneje je nekdanji golgeter Milana in Ajaxa moral menjati še tretjič. Robben, ki je v igro vstopil v prvem polčasu, se je poškodoval in priložnost je dočakal Ryan Babel. V 66. minuti je Lavrič dobil žogo na desni strani, poslal žogo po tleh v kazenski prostor Nizozemske, a je Kirm nekoliko zamudil in priložnost je splavala po vodi.

Slovenci blizu gola

V 67. minuti je prvič menjal Kek. Z igrišča je poklical Birso, v igro pa poslal Milivoja Novakoviča. Marsikateri slovenski navijač je pričakoval, da bo v položaju, v kakršnem je bil, menjal koga od bolj defenzivnih nogometašev, a je selektor menil drugače. Dvajset minut pred koncem je s prostega strela z dobrih 20 metrov čez slovenski 'živi zid' streljal Sneijder, a je Handanovič ukrotil strel zvezdnika Reala. V 74. minuti je prosti strel z desne strani za Slovenijo izvedel Koren, pred vrati se je dobro znašel Cesar, streljal z glavo in bil

v slogu soigralcev nenatančen. Petnajst minut pred koncem je sodnik pokazal prvi rumeni karton. Prislužil si ga je Nizozemec Wilfred Bouma. V naslednji akciji so Slovenci skorajda izenačili. Po levi strani je prodrl Brečko, poslal žogo do Lavriča v osrčje kazenskega prostora. Napadalec Duisburga je želel podaljšati do Žlogarja, a je žogo prestregel eden izmed domačih branilcev, toda posredoval nespretno in žoga se je od visokega vezista Anorthosisa skorajda odbila v gol. Domači vratar Stekelenburg je bil že premagan.

Domačin potrdil zmago

V 81. minuti je selektor menjal sicer razpoloženega, a že precej utrujenega Kirma, priložnost pa namenil branilcu Bojanu Jokiču, ki pa se je tokrat posvetil nalogam vezista. Brečko je namreč ostal na položaju levega branilca. Pet minut pred koncem je priložnost le dočakal napadalec Zlatan Ljubijankič, ki je zamenjal Komca. Tri minute pred koncem tekme so gostujoči branilci nastavljali ofsajd zanko, a je napako naredil Ilič in stal preveč plitko. Pred vrati sta se znašla povsem sama Babel in Huntelaar.

Prvi je podal za slednjega, ki mu ni bilo težko zatresti prazne mreže in 'oranje' so se zasluženo veselile novega zadetka, branilec Betisa pa je dokončno postal tragični junak tekme. Do konca tekme se izid ni spremenil, omeniti velja pa še rumeni karton za Cesarja. Nizozemci, ki so jih navijači ob koncu tekme sicer izžvižgali, so dobili tri točke, s katerimi so se zelo približali nastopu na zaključnem turnirju. Selektorja Slovenije, ki je vse bližje petega in ne želenega četrtega mesta v skupini G čaka še veliko dela pred začetkom naslednjih kvalifikacij.