Rok Plestenjak

Petek,
24. 4. 2009,
15.15

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 4. 2009, 15.15

7 let, 9 mesecev

Simič: Noben očitek ne drži

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V zadnjih dneh je, vsaj kar se slovenskega nogometa tiče, še najmanj besed namenjenih tekmam in klubom. Potisnjeni so v stranski tir, v ospredje pa so stopile afere in obtoževanja.

Po aferi Interblock, ki zaradi neudeležbe mladih reprezentantov še vedno buri duhove, Nogometna zveze Slovenije (NZS) pa je sprožila postopek pri disciplinskem sodniku, je bilo v zadnjih dneh največ črnila porabljenega ob spremljanju dogodkov pred, na in po drugi seji izvršnega odbora NZS.

Zaradi nestrinjanja z nekaterimi točkami na dnevnem redu in še nekaterih drugih razlogov, so jo še pred začetkom protestno zapustili predstavniki MNZ Lendava, Maribor, Murska Sobota in Ptuj, v petek pa predstavnikom sedme sile (tokrat tri MNZ, brez podpisa in žiga Mariborčanov) poslali še javni dopis, v katerem navajajo razloge za takšno dejanje.

Simič: Gre za nagajanje

Slednje je pošteno začudilo predsednika NZS in njegove ožje sodelavce, ki so začutili potrebo in odgovornost, da pojasnijo svoje stališče do po njihovih besedah zavajajočih obtožb predsednikov MNZ iz vzhodnega dela Slovenije. ''Gre za nagajanje. To je bistvo. Dokler bom predsednik, očitno ne bo drugače. Noben očitek ne drži. Vsi člani IO so dobili gradivo na sestanku vseh predsednikov MNZ, ki se je dogodil šest dni pred sejo (15. april), na seji pa so dobili popravljeno enačico, ki je bila usklajena z Evropsko nogometno zvezo (UEFA). Na njej je bilo le nekaj lepotnih popravkov, saj smo bili še v ponedeljek na obisku pri Uefi. Zgrožen sem, saj je moj način vodenja takšen, da pričakujem komunikacijo in izmenjavo stališč, ne pa da nekateri zapustijo sejo,'' je povedal mag. Ivan Simič, ki je že dva slaba meseca po izvolitvi na visok položaj v krovni nogometni organizaciji naletel na prve večje težave. V nadaljevanju je spregovoril o treh zadevah, ki so najbolj zmotile štiri ''protestnike''. To so statut, komisije NZS (slednjih je kar 21 različnih) in pa sistematizacija dela.

Zmanjšan vpliv trenerjem in sodnikom

Predsednik je v uvodu poudaril, da na statutu delajo že dve leti in da je Slovenija med zadnjimi državami v Evropi, ki ga še ni sprejela v novi preobleki. ''Statut mora biti sprejet s soglasjem vseh članic zveze. Minuli teden smo imeli triurni sestanek s predsedniki vseh MNZ, na katerem se mi je zdelo sporno razmišljanje nekaterih, da bi se ZNSS (Zveza nogometnih sodnikov Slovenije) in ZNTS (Zveza nogometnih trenerjev Slovenije) vzelo ustanoviteljstvo in bi se jih kar izločilo. Nekatere MNZ so vseeno želele, da se jima zmanjša vpliv. Dosegli smo kompromis, saj bosta imela namesto treh le dva volilna glasova. Postavil sem tudi predlog, da bi imeli v bodoče tri podpredsednike, med njimi tudi predsednika Združenja, kar je navada v večini evropskih držav, a so bile nekatere MNZ odločno proti temu,'' je povedal predsednik NZS in pojasnil, da nikakor ne drži očitek ''nezadovoljnežev'', češ da kar 49 članov komisij prihaja iz MNZ Ljubljana.

''Tudi sam sem Prekmurec, a že dalj časa bivam v Ljubljani, tako da sem uradno član MNZ Ljubljana. Takšnih primerov je še ogromno. Kar se tiče samih članov, ki jih je predlagala MNZ Ljubljana, jih je vsega skupaj 22, le 9 od njih pa jih je bilo upoštevanih. Pri ostalih gre za strokovne odločitve. V prejšnjem mandatu je bilo vseh članov iz Ljubljane 42, pa to ni nikogar motilo. Danes pa je to kar naenkrat težava,'' je še pojasnil in dodal, da je hotel za mesto v komisiji za predpise kandidirati tudi predsednik Sindikata profesionalnih igralcev nogometa Slovenije (SPINS) Dejan Stefanović, a so se zaradi njegove funkcije odločili, da bi bil to vendarle nekdo drug iz sindikata. Rezervirano je bilo eno mesto, nato pa naj bi po besedah Simiča predsednik Spinsa na dan seje sporočil, da omenjenega kandidata (Ermin Topuz, op. p.) ne bo v komisiji.

Jošt o delovnih mestih

O sistematizaciji, sedaj je v veljavi tista izpred 12 let, je več povedal generalni sekretar Dane Jošt, ki delovno skupnost na NZS vodi že 15 let in pol, očitke ''vzhodnih MNZ'' o neracionalnem zaposlovanju na NZS v času gospodarske krize pa zavrača. ''Zadnjih osem let imamo isti obseg delavcev. Vsega skupaj nas je 13, vsi ostali pa že ves čas sodelujejo kot študentje ali pa preko pogodb, odvisno od njihovega statusa. Zaradi higieničnega odnosa smo jim ponudili zaposlitev, saj so zaradi pridobljenih izkušenj že šolani kadri, drugače bi morali ponovno začeti iz nič,'' je dejal dolgoletni delavec na NZS in razkril, da poskušajo rešiti težave štirih delovnih mest (asistent licenčnega oddelka - zanj namenska sredstva jamči UEFA, tiskovni predstavnik, drugi ekonom ter delovno mesto profesionalca za mali nogomet), jeseni pa bi se odprla še dva delovna mesta - poslovnega sekretarja, ki bi razbremenil delo generalnega sekretarja ter pravnika. Po njegovem mnenju pri komisijah od leta 2005 ni bistvenih razlik v razmerju, od 121 članov pa jih ima okrog 70 odstotkov višjo ali pa visoko izobrazbo.

Oražem: Igra je nevarna

Žalost, da je prišlo od takšnega dejanja, so izrazili tudi podpredsedniki NZS Franc Kopatin, Branko Florjanič in Stane Oražem. ''Tisti, ki najbolj govorijo o združevanju, so poskrbeli za razkol v NZS,'' meni prvi, tudi predsednik MNZ Nova Gorica, njegov stanovski kolega in tudi predsednik Združenja prvoligašev pa je potrdil, da je sam predlagal predsedniku Simiču, da ne bi bil več v komisiji za predpise. Njegovi želji je bilo ugodeno, opozoril pa je še, da so klubi doslej okrog statuta dvigovali najmanj prahu, kar naj ne bi bilo najbolj vzpodbudno. Predsednik NK Domžale je izpostavil, da ga izjemno žalosti, da so nekateri padli tako nizko in da očitno še ne razumejo, da so izgubili volitve. ''Igra je nevarna. Njihove neresnične zgodbe nogometu ne prinašajo nič dobrega, obstrukcija pa nikakor ni dobro orodje. Moje upanje ostaja, imamo še voljo in živce, le prisoten mora biti pravi način,'' je dejal ''šef'' branilcev državnega naslova.

Do besede je prišel tudi predsednik MNZ Celje Ciril Kolešnik in podal zanimivo opazko, da se je na NZS zamenjal sistem. ''Prej smo bili v sistemu 'deli in vladaj', ki temelji na vodji in temeljitem soglasju ostalih, zdaj pa smo v sistemu argumentov. Seveda ne gre vse skupaj čez noč,'' je povedal dolgoletni predsednik trenerske organizacije. Podpredsednika MNZ Radenko Mijatovič in Franc Kangler, predsednika MNZ Koper in MNZ Gorenjska ter predsednika trenerske in sodniške organizacije, vsi o omenjenem dogodku delijo podobno mnenje, so bili službeno odsotni. Sedmega maja bo na sporedu skupščina NZS. Sodeč po dogodkih, ki so v Sloveniji ustvarili dva nasprotna si nogometna pola, bo le stežka minila v bolj sklepčnem duhu ...