Rok Viškovič

Sreda,
8. 7. 2009,
22.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 7. 2009, 22.40

9 let, 2 meseca

Real si je že zagotovil prvo mesto

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Poletni prestopni rok se je uradno začel šele v začetku tega meseca, a je predvsem Real Madrid že dodobra razburkal svetovno nogometno javnost. Razbrskali smo, kdo je doslej zapravljal največ.

Poletni prestopni rok traja do 31. avgusta, zato je še ogromno časa, da se razmere spremenijo, a lahko že zdaj ugotovimo, da Reala na lestvici letošnjih največjih zapravljivcev bržkone ne bo ujel nihče. Real je doslej za nakupe zapravil nič manj kot 214 milijonov evrov. Madridčani so za 94 pripeljali Cristiana Ronalda iz Manchestra Uniteda, za 65 Kakaja iz Milana, za 35 Karima Benzemaja iz Lyona, za 15 Raula Albiola iz Valencie, pet milijonov evrov pa so odšteli za Alvara Negreda, ki je prišel iz Almerie.

Drugi na lestvici je Bayern München, ki krepko zaostaja. Od Madridčanov je zapravil štirikrat manj, in sicer 50,7 milijona evrov. Najdražji nakup je bil Mario Gomez, ki je za 30 milijonov prišel iz Stuttgarta. Iz Zenita je za enajst milijonov prestopil Anatolij Timoščuk, iz Heerenveena za 7,7 milijona Danijel Pranjić, dva milijona je stal Edson Braafheid iz Twenteja, medtem ko je Ivica Olić iz HSV prišel brez odškodnine. Presenečenji sta na tretjem in četrtem mestu. Genoa je doslej zapravila kar 43,9 milijona evrov, njen najdražji nakup je Robert Aquafresca iz Interja (15,5), osemmestna številka pa je bila tudi višina odškodnine za Sergia Floccarija, ki je za enajst milijonov prišel iz Atalante, medtem ko so bili preostali nakupi bolj poceni. Napoli, ki je skupaj porabil 40,7 milijona evrov, je največ, kar 16 milijonov evrov, odštel za Fabio Quagliarella iz Udineseja, zelo draga pa sta bila še nakupa Luca Cigarinija iz Atalante (9,5) in Camila Zunige iz Siene (8,5).

Manchester City se bo še povzpel

Na petem mestu je Inter, ki je skupaj doslej porabil 38,5 milijona. Največ, 22 milijonov, za Diega Milita iz Genoe, od koder je za 13 milijonov prišel tudi Thiago Motta, medtem ko je bil Emiliano Viviano, ki je prišel iz Brescie, nekoliko bolj poceni (3,5 milijona).

Šesti je Manchester City, ki je porabil 35,1 milijona, in sicer 21,2 za Roqueja Santa Cruza iz Blackburna in 13,9 za Garetha Barryja iz Aston Ville. Takoj za Man Cityjem, od katerega lahko letos poleti pričakujemo še nekaj bogatih nakupov (Carlos Tevez in Samuel Eto'o?), je še en angleški klub, Chelsea. Londončani so doslej porabili 26,8 milijona. Za Jurija Žirkova (CSKA Moskva) 21 in za Daniela Sturridga (Manchester City) 5,8 milijona evrov. Sedmi je Juventus, ki je doslej porabil 24,5 milijona za Diega iz Werderja, kar je doslej edini poletni nakup Torinčanov.

Barcelona niti evra

Lestvico desetih največjih potrošnikov zaključujeta francoska kluba Marseille (24,5) in Lyon (24 milijonov). Prvi so pripeljali Lucha Gonzaleza iz Porta za 18 in Souleymana Diawaraja iz Bordeauxa za 6,5 milijona, drugi pa 24 milijonov evrov za Lisandra Lopez, ki je prišel iz Porta. Zanimivo, da Barcelona, ki je evropski in španski prvak, doslej za okrepitve ni zapravila še niti evra, podobno pa velja tudi za zmagovalca pokala UEFA Šahtjor iz Donjecka.

Koliko pa so zapravljali preostali prvaki najmočnejših evropskih lig, ki jih ni med največjimi desetimi zapravljivci? Francoski prvak Bordeaux je doslej za okrepitve odštel 23 milijonov, 15 za Yoanna Gourcuffa, ki ga je odkupil od Milana, in osem za Cedrica Carrassa, ki je prišel iz Toulousa. Nekoliko manj, 22,4 milijona, je zapravil angleški prvak Manchester United, ki je 18,9 odštel za Luisa Valencio iz Wigana, 3,5 pa je plačal Gabriela Obertana iz Bordeauxa, medtem ko je Michael Owen iz Newcastla Uniteda prišel brez odškodnine. Wolfsburg, ki je bil najboljši v minuli sezoni nemške lige, je za okrepitve odštel enajst milijonov. Sedem za Karima Zianija iz Marseilla in štiri za Thomasa Kahlenberga iz Auxerra.

In katera je liga, v kateri so doslej klubi zapravili največ denarja za okrepitve? Tudi tukaj je na vrhu Španija. Klubi, ki prihajajo iz tamkajšnje elitne lige, so doslej za nove okrepitve odšteli 242,5 milijona evrov, kar 90 odstotkov od tega denarja pa je odštel Real. Po zaslugi Madridčanov je Primera Division trenutno na prvem mestu.

Druga je italijanska Serie A, katere klubi so doslej za nove okrepitve odšteli skorajda 217 milijonov evrov. Z dobrimi 168 milijoni je na tretjem mestu angleška Premier League, četrta pa je z dobrimi 141,5 milijoni nemška Bundesliga. Peto mesto zaseda francoska Ligue 1, katere klubi so doslej zapravili slabih 124 milijonov. Da pet najboljših evropskih lig odstopa od preostalih, nazorno kaže podatek, da portugalska Super Liga, ki je na šestem mestu, krepko zaostaja. Portugalski najboljši klubi so doslej zapravili ''le'' dobrih 32 milijonov evrov.

Čeprav se je poletni prestopni rok šele dodobra začel, lahko ugotovimo, da se recesija, ki pretresa svet, na nogometnem trgu vsaj malce zagotovo pozna. Toda ne v celotni vsoti denarja, ki so ga najboljši evropski klubi doslej odšteli za okrepitve. Povprečje namreč ''kvari'' Real, ki je poskrbel za kopico nenormalnih nakupov, zato povprečje zagotovo ni realno. Tako ali drugače pa je jasno, da bodo poletni dnevi zagotovo še zelo pestri.