13. 5. 2008,
22.11

Torek, 13. 5. 2008, 22.11

Rakovič Evropo spet pripeljal v Ljubljano

Po dolgem času se bo v Ljubljani spet igral evropski nogomet. Interblock je v torek v finalu nogometnega pokala Hervis premagal Maribor z 2:1 in se uvrstil v pokal UEFA za sezono 2008/09.

Tekma se je v idealnem vremenu začela ob premoči Maribora s tribun, na katerih se je zbralo približno 6500 navijačev. Vijoličaste je ob igrišču bučno spremljalo več tisoč navijačev, ki so povsem preglasili maloštevilne navdušence nad ljubljanskim nogometnim klubom, medtem ko so bili na igrišču v uvodnih minutah v prednosti Ljubljančani. Več so držali žogo v svojih nogah, a si priložnosti niso priigrali.

Začetek nezanimiv, nadaljevanje razburljivo

Vse do 20. minute smo spremljali nezanimivo in malce živčno igro, nato pa je po lepem predložku do strela pred mariborskimi vrati povsem neoviran prišel Ivan Jolić. Toda hrvaški napadalec je z desetih metrov meril nenatančno in ostalo je pri izidu 0:0. Tri minute kasneje je po gneči v mariborskem kazenskem prostoru do strela z glavo prišel Martin Pregelj, a je bil mlahav strel lahek zalogaj za čuvaja mreže vijoličastih Marka Pridigarja. V tej akciji je udarec v glavo prejel Slovak Lubomir Kubica, ki je moral za nekaj minut zapustiti igrišče.

V 26. minuti je imel prvo priložnost Maribor. Do strela, spet z glavo, je prišel Brazilec Tavares, a meril nekaj metrov mimo gola. Vijoličasti so prevzeli pobudo in bili vse bolj nevarni, a bili pri zaključnih strelih premalo natančni. V 29. minuti je glavni sodnik tekme Damir Skomina pokazal prvi rumeni karton, in sicer Ljubljančanu Dejanu Grabiču zaradi prekrška nad Tavaresom, ki je prodiral po levi strani.

Rakovič zadel za vodstvo Šiškarjev

V 31. minuti je sledil šok za Mariborčane. Ljubljančani so presenetili obrambo vijoličastih, do strela je po lepem predložku Zorana Zeljoviča prišel Ermin Rakovič in s prefinjenim strelom žogo poslal prek Pridigarja, ki ni bil najbolje postavljen.

Kapetan Interblocka je nato pretekel celotno igrišče in z gesto mariborskim navijačem kazal, naj utihnejo. Nekdanji reprezentant, ki je pred leti branil barve Maribora, se odslej verjetno ne bo mogel mirno sprehajati po ulicah štajerske prestolnice. Šest minut za tem je bil Maribor blizu izenačenja. Po ostrem predložku z desne strani sta na levi vratnici malce zamudila Rene Mihelič in Dalibor Volaš ter za las zgrešila žogo.

Na polčas s prednostjo Ljubljančani

V 40. minuti so bili spet nevarni Šiškarji. Obrambo vijoličastih sta z dvojno podajo lepo izigrala Rakovič in Erik Salkič, ki je poslal žogo v kazenski prostor, kjer pa se ni najbolje znašel Jolić in priložnost je splavala po vodi. Dve minuti za tem je po kotu Zorana Pavloviča v kazenskem prostoru Ljubljančanov prišel Volaš, a je njegov strel zadel enega izmed obrambnih nogometašev Maribora in ostalo je pri izidu 1:0. Do konca polčasa je izid ostal nespremenjen in z minimalno prednostjo so na odmor odšli varovanci trenerja Dragana Skočića.

Ob polčasu trenerja nista menjala, a je Horjak zato prvo potezo potegnil že v 47. minuti in namesto Suada Filekoviča, ki je odšepal z igrišča, v igro poslal mladega Armina Bačinoviča. Prvi strel na vrata v drugem delu igre so proti vratom sprožili Mariborčani, a je bil poizkus Pavloviča preslab in lahek zalogaj za ljubljanskega vratarja. Minuto za tem je prvi karton prejela ekipa Interblocka, in sicer je bil opomnjen Suvad Grabus.

Eksplozija tribun

V 52. minuti so tribune eksplodirale. Po desni strani je prodrl Marko Popović in močno udaril z desetih metrov. Žoga se je od vratarja Ljubljančanov Matjaža Rozmana odbila v vratnico in nato v gol. Tribune so zažarele, na semaforju pa se je izpisal izid 1:1. V 64. minuti je prvo menjavo opravil Skočić in namesto Martina Preglja prišel Enes Rujović. Dve minuti kasneje je rumeni karton prejel rezervist Štajercev Bačinovič, ki je grobo podrl Ljubljančana Zeljkoviča. V 59. minuti je sodnik Skomina pokazal še tretji rumeni karton. Zaradi prigovarjanja ga je prejel Velenjčan v mariborskem dresu Pavlovič. V 63. minuti je do strela v mariborskem kazenskem prostoru spretno prišel Jolić, a meril previsoko.

V 71. minuti je sledil nov gol. Tribune mariborskih navijačev so utihnile, saj se je še drugič med strelce vpisal Rakovič. Ljubljančan je po izjemni akciji, ki se je ne bi sramovali niti največji mojstri evropskega nogometa, z leve strani prišel sam pred Pridigarja in ga z ne preveč močnim, a zelo natančno merjenim strelom še enkrat premagal. Rakovič je finale pokala Pridigarju spremenil v pravcato nočno moro.

Tavares zapravil novo izenačenje

V 73. minuti so Mariborčani prejeli še en rumeni karton. Opomnjen je bil Nilton Cardoso, že minuto za tem pa je z igrišča odšel kapetan Maribora Mihelič, ki ga je nadomestil napadalec Dragan Jelič. V 75. minuti je novo potezo povlekel Skočić in junaka finala Rakoviča nadomestil povratnik po poškodbi Aleksandar Rodić. V 80. minuti so imeli izjemno priložnost za izenačenje Mariborčani. Do strela z desetih metrov je, sicer oviran s strani ljubljanskih navijačev, prišel Tavares, a je njegov močan poizkus bravurozno ubranil Rozman. V 86. minuti je sledil nov rumeni karton, dobil ga je napadalec Interblocka Jolić. V 89. minuti so imeli izjemno priložnost za nov zadetek Ljubljančani, ko sta Rujovič in Jolić stekla sama proti enemu branilcu Maribora. Rujović je podal hrvaškemu napadalcu, ki pa je preveč okleval in streljal v branilca. Minuto za tem je isti igralec stekel sam proti vratom Rozmana, a spet ni zadel. Na srečo Šiškarjev pa se tokrat ni uresničilo staro nepisano nogometno pravilo ''kdor ga ne da, dobi'' in do konca tekme je izid ostal nespremenjen.

Kapetan upravičil vloženi denar

Po štirih minutah podaljšane igre, v kateri je Skočić izkoristil še zadnjo menjavo in Jolića zamenjal z Janezom Zavrlom, je sodnik označil konec tekme in nogometaši Interblocka so se veselili zgodovinske prve lovorike, hkrati pa si zagotovili nastop v pokalu UEFA v sezoni 2008/09. Največji uspeh v zgodovini kluba je Interblocku prinesel kapetan Rakovič, ki je imel skozi celotno sezono nemalo težav s poškodbami, a nato na najbolj pomembni tekmi zablestel in upravičil ves za slovenske razmere velik denar, ki ga je vanj pred začetkom sezone vložil Joc Pečečnik. Visoki cilji enega najbogatejših Slovencev, ki je pred letom dni napovedal boj za slovenski vrh, so se že začeli uresničevati.