Ponedeljek,
26. 10. 2015,
8.15

Osveženo pred

5 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Dortmund

Ponedeljek, 26. 10. 2015, 8.15

5 mesecev, 2 tedna

Muzej, v katerem se bo Nemcem naježila koža

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Si želite ogledati nogometno žogo, s katero je Nemčija leta 1954 postala svetovni prvak in čevelj, s katerim je Mario Götze odločil finale SP 2014 v Braziliji? Željo lahko uresničite v Dortmundu.

Muzej nemškega nogometa v Dortmundu je v nedeljo odprl vrata za javnost. Na 7000 kvadratnih metrih se predstavlja svet nogometa, posvečen Nemčiji.

V pritličju obiskovalce čaka predor za igralce, ki jih popelje do stalne razstave. Ena osrednjih tem je nemška reprezentanca, samo svetovnemu prvenstvu 2014 pa je posvečenih 700 kvadratnih metrov. Med drugim je v muzeju tudi avtobus, ki je Nemce leta 2006 vozil na tekme na domačem SP in nato lani po vrnitvi iz Brazilije.

A muzej v steklenih vitrinah ne ponuja le nogometnih eksponatov. Štiriindvajseturni filmski in zvočni zapisi ponujajo najpomembnejše nogometne trenutke v zgodovini. Poseben kino v 3D-tehniki pa ponuja iluzijo, da so obiskovalci muzeja v enem prostoru z nogometaši.

Nastavljenih je tudi nekaj samodejnih sprožilcev in ko si obiskovalec denimo približa žogo iz finala 1954, tekma je šla v nemške anale kot čudež v Bernu, se oglasi nemška himna.

Razstava namenjena tudi nemški bundesligi

Velik del razstave je namenjen tudi nemški bundesligi, vse od ustanovitve leta 1963, nato sledi sprehod skozi več kot pet desetletij zgodovine. Večna nemška lestvica opisuje razvoj klubov, v interaktivni reporterski kabini se obiskovalci lahko preizkusijo kot nogometni komentatorji.

Izgradnja muzeja je stala 36 milijonov evrov, v njem pa je na voljo 1600 muzejskih predmetov. Vstopnica za muzej stane kar 17 evrov, kar pa upravljavci upravičujejo z dejstvom, da za vzdrževanje ne dobijo prav nobenih sredstev s strani države. Za normalno delovanje potrebujejo kar 270 tisoč na leto.