legionarji Matjaž Kek Jan Oblak Jan Oblak Boštjan Cesar Bojan Jokić Tim Matavž Kevin Kampl Valter Birsa Josip Iličić Jasmin Kurtić Roman Bezjak Robert Berić Andraž Šporar

Slovenski nogometaši na delu v tujini

Obupen večer za Jana Oblaka, kaj se je zgodilo?

4

Matjaž Kek Rijeka | Foto Vid Ponikvar

V ponedeljek sta nastopila zadnja dva slovenska nogometna reprezentanta, ki si kruh služita v tujini. Za Janom Oblakom je obupen večer. Z Atleticom Madridom je v Španiji spet izgubil, bil krivec za en gol in se poškodoval. Izpahnil si je ramo. Josip Iličić ima veliko več razlogov za veselje. S Fiorentino je zmagal v Italiji.

Matjaž Kek je odlično razpoložen, saj je z Rijeko zmagal tudi na zadnjem gostovanju v letošnjem letu. Na odlični poti je, da v drugo polovico sezone vstopi neporažen. V Evropi, od katere se je ob dveh remijih zaradi zadetka manj v gosteh poslovil po prvi oviri, v pokalu, v katerem se je uvrstil v polfinale, in v prvenstvu, v katerem je osvojil jesenski naslov, je v 24 tekmah ostal brez poraza. Zbral je kar 18 zmag in šestkrat remiziral.

V nedeljo je v 19. krogu hrvaškega prvenstva gostoval pri Splitu, ta je na predzadnjem mestu, in se dolgo časa mučil s prvoligašem, ki je na zadnjih šestih prvenstvenih tekmah kar petkrat izgubil. Do treh točk je prišel šele po tem, ko je na koncu tekme dvakrat zadel nekdanji kapetan Hajduka Franko Andrijašević, v 77. in v 86. minuti. Za nameček po tem, ko je Split v 57. minuti ostal brez prvega izključenega, v 84. minuti pa še brez drugega izključenega igralca.

Rijeka je v 19 prvenstvenih tekmah zbrala 49 točk in ima šest točk naskoka pred serijskim prvakom Dinamom iz Zagreba, ki je zmagal v zadnjih enajstih sezonah hrvaškega prvenstva. Prihodnji konec tedna se bodo poslovili od leta 2016 z lokalnim derbijem. Na Rujevico prihaja Istra 1961 iz Pulja.

Kaj se dogaja na evropskih igriščih?

Slovenski reprezentanti:

Ponedeljkov večer Jana Oblaka je bil obupen. | Foto: Guliverimage/Getty Images Ponedeljkov večer Jana Oblaka je bil obupen. Foto: Guliverimage/Getty Images Vratarji:

Vid Belec: Potem ko nekaj časa ni branil, si je očitno zagotovil mesto med vratnicama italijanskega drugoligaša Carpija. Ta je v soboto z njegovo pomočjo doma remiziral z 1:1 proti Ternani.

Jan Koprivec: Z Anorthosisom je v ciprskem prvenstvu v ponedeljek gostoval pri Apoelu in izgubil z 1:2. Vrata gostov je branil vso tekmo.

Jan Oblak: V ponedeljek zvečer je v zadnji tekmi 15. kroga gostoval pri Villarrealu in z Atleticom, finalistom pretekle sezone lige prvakov, doživel še tretji poraz v zadnjih petih prvenstvenih tekmah. Ne čudi, da je zdrsnil na šesto mesto na lestvici. Slovenski vratar se večera ne bo spominjal po dobrem, zanj je bil obupen.

Najprej je prejel dva gola – v zadnjih osmih prvenstvenih tekmah jih je že 11, le enega manj kot v zadnjih 29 prvenstvenih tekmah pred tem skupaj – in naredil napako pri golu Giovannija dos Santosa v 38. minuti. Pri golu za povišanje vodstva Villarreala na 2:0 se je slovenski reprezentant tudi poškodoval in malce za tem zapustil igrišče.

Med vratnicama Atletica ga je zamenjal izkušeni Miguel Angel Moya. Izkušeni Španec je vrata Madridčanov branil, preden ga je iz začetne enajsterice izrinil Oblak, ki je v zadnjem letu in pol postal eden izmed najbolj cenjenih vratarjev na svetu.

"Jan Oblak si je izpahnil levo ramo. Prepeljali so ga v medicinski center, v katerem je opravil radiološke preiskave," so o zdravstvenem stanju Oblaka javnost takoj po tekmi obvestili iz vrst Atletica. Dodali so, da so zdravniki slovenskemu vratarju uspešno naravnali izpahnjeno ramo.

Kako dolgo bo odsoten, ni znano. Atletico v tem koledarskem letu čakata le še dve tekmi. Ena v prvenstvu, domača z Las Palmasom, in tekma proti nižjeligašu Guijuelu v pokalnem tekmovanju, v katerem vrata Atletica tako ali tako brani Moya.

Branilci:

Boštjan Cesar: Chievo je v 16. krogu prve italijanske lige v nedeljo gostoval pri Palermu in zmagal z 2:0. Kapetan slovenske izbrane vrste je tekmo spremljal na klopi za rezerve in zaploskal rojaku Valterju Birsi za zadetek.

Bojan Jokić: Pri zmagi Villarreala v španskem prvenstvu v ponedeljek zvečer s 3:0 nad Atleticom Madridom, pri katerem se je poškodoval Oblak, ni sodeloval, saj je poškodovan.

Boban Jović: Pri sobotnem remiju v 19. krogu poljskega prvenstva na mestnem derbiju v Krakovu med njegovo Wislo in Cracovio z 1:1 je sodeloval 73 minut. Ko je odšel z igrišča, je bil na semaforju že končni izid.

Nejc Skubic je pomagal Konyasporju do nove zmage. | Foto: Reuters Nejc Skubic je pomagal Konyasporju do nove zmage. Foto: Reuters Miha Mevlja: Ruski prvoligaši so trenutno na zimskem premoru. Rostov, ki si je med tednom s tretjim mestom v skupinskem delu lige prvakov zagotovil nadaljevanje evropske sezone v ligi Europa, je po 17 odigranih tekmah v prvenstvu na sedmem mestu.

Miral Samardžić: Kitajskega prvenstva je konec. S Henan Jianyem je zasedel 13. mesto in se rešil pred izpadom.

Nejc Skubic: Konyaspor je v 14. krogu prve turške lige v nedeljo doma premagal Kayserispor z 1:0. Nekdanji kapetan Domžal je odigral vso tekmo, njegov klub pa na lestvici zaseda šesto mesto.

Aljaž Struna: Carpi je v drugi italijanski ligi v soboto doma z 1:1 remiziral proti Ternani. Primorski branilec ni igral, ni ga bilo niti na klopi domačih.

Dejan Trajkovski: Twente je v 16. krogu nizozemske prve lige v nedeljo gostil velikana tamkajšnjega nogometa, Ajax iz Amsterdama, in ga premagal z 1:0. Nekdanji nogometaš Maribora in Domžal, ki se vrača po poškodbi ključnice, je sedel na klopi za rezervne igralce. Twente se je na lestvici povzpel na sedmo mesto.

Kevin Kampl je poškodovan in je že končal nastopanje v letošnjem letu. | Foto: Guliverimage/Getty Images Kevin Kampl je poškodovan in je že končal nastopanje v letošnjem letu. Foto: Guliverimage/Getty Images

Vezisti:

Valter Birsa: Primorec je v 16. krogu prve italijanske lige s Chievom v nedeljo gostoval na Siciliji in poglobil krizo Palerma. Leteči oslički iz Verone so zmagali z 2:0, izkušeni slovenski reprezentant pa se je izkazal z zadetkom. V polno je zadel v 14. minuti in povedel goste v vodstvo. To je bil njegov četrti zadetek v tej sezoni v serie A. Birsa je odigral vso tekmo.

Zadetek Valterja Birsa v Palermu:

Matic Črnic: Rijeka je v 19. krogu hrvaškega prvenstva v nedeljo ob 17. uri na gostovanju v Splitu premagala istoimenski klub z 2:0, ki na lestvici zaseda predzadnje mesto. Nekdanji nogometaš Domžal in Maribora, ki se vrača po poškodbi, ni igral.

Josip Iličić: V 16. krogu italijanske prve lige je Fiorentina v ponedeljek zvečer doma premagala Sassuolo z 2:1. Iličić je bil na igrišču 69 minut. Ko ga je zapustil, je bil izid 2:0.

Kevin Kampl: Zaradi poškodbe je že končal nastopanje v letošnjem letu. Njegov Bayer Leverkusen je v nedeljski poslastici 14. kroga elitne nemške lige gostoval pri Schalkeju in osvojil vse tri točke. Lekarnarjem je zmago zagotovil Stefan Kiessling v predzadnji minuti, gostom pa je delo olajšala izključitev brazilskega branilca Nalda, ki je moral zaradi rdečega kartona z igrišča že po štirih minutah.

Rene Krhin: Granada je v 15. krogu španskega prvenstva v petek z 1:1 remizirala pri Granadi. Brez pomoči slovenskega vezista, ki ga ni bilo niti na klopi.

Zadetek Jasmina Kurtića proti Udineseju:

Jasmin Kurtić: Atalanto, ki je v prejšnjem krogu po sijajnem nizu šestih zaporednih prvenstvenih zmag izgubila proti Juventusu, je v 16. krogu prve italijanske lige v nedeljo ostala brez točk pred domačim občinstvom. V Bergramu je zmagal Udinese (3:1). Gostiteljem ni pomagal niti nov zadetek Belokranjca, ki se je med strelce vpisal v 47. minuti. Na igrišču je prebil 77 minut.

Nik Omladič: Eintracht Braunschweig je v drugi nemški ligi v nedeljo na domačem štadionu v razburljivem srečanju ugnal Arminio Bielefeld s 3:2 in se s tekmo več od drugouvrščenega Stutgarta povzpel na vrh. Nekdanji nogometaš Rudarja in Olimpije je igral 65 minut.

Benjamin Verbič: Vodilni Köbenhavn je v prvi danski ligi v nedeljo gostoval pri ekipi AGF in zmagal z 1:0. Vojničan zaradi poškodbe ni kandidiral za dvoboj, Köbenhavn pa je zadržal visoko prednost pred Brondbyjem (11 točk).

Andraž Šporar ne more biti zadovoljen s tem, kar se mu v Baslu dogaja v zadnjem času. | Foto: FC Basel Andraž Šporar ne more biti zadovoljen s tem, kar se mu v Baslu dogaja v zadnjem času. Foto: FC Basel

Napadalci:

Robert Berić: Saint Etienne je v 17. krogu francoske prve lige v nedeljo doma premagal Guingamp z 1:0, Krčan pa se je po dolgem času znašel na igrišču. V igro je vstopil v 70. minuti, ko je bil že dosežen končni rezultat.

Roman Bezjak: Okreval je po poškodbi in še drugič zapored zaigral za Darmstadt, ta je v soboto v prvi nemški ligi izgubil v gosteh pri Freiburgu z 0:1. Na igrišče je vstopil v 81. minuti, a ni zadel, tako da še vedno čaka na prvi gol v Nemčiji. Tja je poleti prišel iz Rijeke.

Andraž Šporar: Pri sobotni zmagi Basla v švicarskem prvenstvu z 1:0 nad St. Gallnom pred domačimi navijači spet ni igral, zaradi težav z zdravjem ga ni bilo niti na klopi. Kmalu bo minilo eno leto, odkar je iz Olimpije prestopil v Švico, a na prvi gol v dresu Basla še čaka. V zadnjem mesecu je v njegovem dresu odigral le 41 minut. Pred tednom dni je na prvenstveni tekmi igral 31, v ligi prvakov proti Ludogorcu pa pred slabimi tremi tedni na igrišču prebil deset minut.

Na seznamu so nogometaši, ki jih je selektor Srečko Katanec vpoklical za novembrski tekmi proti Malti in Poljski, ter Kevin Kampl, Roman Bezjak, Robert Berić in Aljaž Struna, ki jih nazadnje sicer ni bilo zraven zaradi poškodb in kazni, a so v zadnjem obdobju standardni reprezentanti.

Preostali slovenski nogometaši:

Igralec

Liga

Tekma

Podatki

Jon Goran Stanković (Huddersfield Town) Anglija, 2. liga Huddersfield Town : Bristol City 2:1 Ni igral. Sedel je na klopi za rezerviste.
Timi Max Elšnik (Derby County) Anglija, 2. liga Derby County : Nottingham Forrest 3:0 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.
Haris Vučkić (Bradford) Anglija, 3. liga Bradford : Charlton 0:0 Ni igral. Sedel je na klopi za rezerviste.
Tadej Trdina (Wolfsberger) Avstrija, 1. liga Rheindorf Altach : Wolfsburger 2:1 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.
Rajko Rep (LASK Linz) Avstrija, 2. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
Patrik Eler (Wacker Innsbruck) Avstrija, 2. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
Željko Filipović (Mechelen) Belgija, 1. liga Royal Excel Mouscron : Mechelen 1:4 Igral je od 85. minute.
Stefan Smiljanić (Metalleghe Jajce) BiH, 1. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
David Poljanec (Karmiotissa) Ciper, 1. liga Karmiotissa : Aris 3:3 V 27. minuti je dosegel zadetek za 1:1.
Denis Petrić (Angers) Francija, 1. liga Nancy : Angers 2:0 Branil je vso tekmo.
Petar Stojanović (Dinamo Zagreb) Hrvaška, 1. liga Dinamo Zagreb : Lokomotiva Zagreb 3:1 V igro je vstopil v 71. minuti.
Dalibor Stevanović (Slaven Belupo) Hrvaška, 1. liga Slaven Belupo : Inter Zaprešić 2:0 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.
Siniša Anđelković (Palermo) Italija, 1. liga Palermo : Chievo 0:2 Igral je vso tekmo.
Samir Handanović (Inter Milano) Italija, 1. liga Inter : Genoa 2:0 Branil je vso tekmo.
Luka Krajnc (Sampdoria) Italija, 1. liga Sampdoria : Lazio 1:2 Ni igral. Sedel je na klopi za rezerviste.
Armin Bačinović (Ternana) Italija, 2. liga Carpi : Ternana 1:1 Igral je vso tekmo in prejel rumeni karton.
Gregor Bajde (Novara) Italija, 2. liga Brescia : Novara 0:0 V igro je vstopil v 69. minuti in prejel rumeni karton.
Rene Mihelič (Hapoel Ra'anana) Izrael, 1. liga Hapoel Ra'anana : Maccabi Haifa 1:1 Igral je vso tekmo in v 83. minuti prejel rumeni karton.
Nejc Pečnik (Omiya Ardija) Japonska, 1. liga Prvenstva je konec. Omiya Ardija je bila šesta.
Branko Ilić (Urawa Reds) Japonska, 1. liga Prvenstva je konec. Urawa Reds so v finalu izgubili proti Kashimi Antlers zaradi zadetka manj v gosteh (1:0 in 1:2)
Zlatan Ljubijankić (Urawa Reds) Japonska, 1. liga Prvenstva je konec. Urawa Reds so v finalu izgubili proti Kashimi Antlers zaradi zadetka manj v gosteh (1:0 in 1:2)
Roki Štraus (Yokohama) Japonska, 2. liga Prvenstva je konec. Yokohama je bila osma.
Dejan Djermanović (Zetsyju) Kazahstan, 1. liga, liga za obstanek Zetsyju je bil zadnji in je izpadel iz lige.
Vito Plut (Birkirkara) Malta, 1. liga Birkirkara : Sliema Wanderers 1:2 Igral je vso tekmo.
Žiga Kastrevec (St. Andrews) Malta, 1. liga St. Andrews : Hamrun Spartans 3:1

V igro je vstopil v 75. minuti in prispeval podajo za drugi gol.

Martin Milec (Roda JC) Nizozemska, 1. liga Groningen : Roda JC 2:0 Igral je vso tekmo.
Dominic Maroh (Köln) Nemčija, 1. liga Köln : Borussia Dortmund 1:1 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.
Mišo Brečko (Nürnberg) Nemčija, 2. liga Fortuna Düsseldorf : Nürnberg 0:2 Igral je vso tekmo.
Tim Matavž (Nürnberg) Nemčija, 2. liga Fortuna Düsseldorf : Nürnberg 0:2 Igral je 81 minut in v 66. minuti postavil končni izid. To je bil njegov peti prvenstveni gol v desetih nastopih v tej sezoni.
Goran Šukalo (München 1860) Nemčija, 2. liga Bochum : 1860 München 1:0 Ni kandidiral za tekmo.
Zlatko Dedić (Paderborn) Nemčija, 3. liga Preussen Münster : Paderborn 0:1 Igral je do 92. minute in v 72. minuti dosegel edini gol na tekmi.
Denis Popović (Wisla Krakov) Poljska, 1. liga Wisla Krakov : Cracovia Krakov 1:1 Igral je vso tekmo.
Uroš Korun (Piast Gliwice) Poljska, 1. liga Piast Gliwice : Legia Varšava 1:5 Igral je vso tekmo in prejel rumeni karton.
Saša Aleksander Živec (Piast Gliwice) Poljska, 1. liga Piast Gliwice : Legia Varšava 1:5 Igral je vso tekmo.
Alen Ploj (Bytovia Bytow) Poljska, 2. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
Matic Žitko (Olimpia Grudziadz) Poljska, 2. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
Ažbe Jug (Sporting Lizbona) Portugalska, 1. liga Benfica : Sporting Lizbona 2:1 Ni kandidiral za tekmo.
Ivica Guberac (Himki) Rusija, 2. liga Ni tekem. Prvi del sezone je končan.
Gregor Balažic (Partizan Beograd) Srbija, 1. liga Čukarički : Partizan 1:3 Ni igral.
Domen Črnigoj (Lugano) Švica, 1. liga Grasshopper : Lugano 0:0 Igral je vso tekmo.
Džengis Čavušević (Zürich) Švica, 2. liga Winterhur - Zürich, ponedeljek 19.45
Nejc Mevlja (Schaffhausen) Švica, 2. liga Wohlen : Schaffhausen 4:0 Ni kandidiral za tekmo.
Matic Fink (Rizespor) Turčija, 1. liga Rizespor : Kasimpasa 0:1 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.
Sašo Fornezzi (Antalyaspor) Turčija, 1. liga Antalyaspor - Fenerbahče, ponedeljek 18.00
Dejan Lazarević (Karabükspor) Turčija, 1. liga Karabükspor : Alanyaspor 0:2 Igral je 65 minut.
Rajko Rotman (Istanbul Basaksehir) Turčija, 1. liga Genclerbirligi : Istanbul Basaksehir 0:0 Ni igral. Sedel je na klopi za rezerviste.
Miha Goropevšek (Volin Luck) Ukrajina, 1. liga Volin Luck : Vorskla 0:1 Ni igral. Ni ga bilo niti na klopi.